Touch Me NotTouch Me Not
13 listopada 2018
"Touch Me Not" - pokaz przedpremierowy i wyjątkowe warsztaty

13 listopada (wtorek, godz. 19.30) w Kinie Nowe Horyzonty

Touch Me Not
reż. Adina Pintilie / Rumunia, Niemcy, Czechy, Bułgaria, Francja  2018 / 125’

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale Touch Me Not nie tylko dotyka tematu ciała, seksualności czy intymności, ale po prostu - dotyka. W jednej ze scen seks-couch uderza pięścią bohaterkę w klatkę piersiową i film Adiny Pintilie jest takim mocnym uderzeniem. Tylko od nas samych, od naszej relacji z własnym ciałem zależy, jak na niego zareagujemy - krzykiem, szlochem, wycofaniem, wstydem. Bohaterami Touch Me Not są Laura (Benson, grała m.in. w Niebezpiecznych związkach), Tómas (Lemarquis, znany z Nói Albinói Dagura Káriego) i Christian (Bayerlein): dojrzała kobieta ukrywająca smutek i gniew w zatrzaśniętej skorupie ciała oraz dwóch młodych mężczyzn. Jeden całkowicie pozbawiony owłosienia, drugi cierpiący na dystrofię mięśniową, poruszający się na wózku. W rozmowie z Piotrem Czerkawskim dla Filmwebu Pintilie podkreśla jednak: Choć wszyscy noszą w filmie te same imiona co w rzeczywistości, nie można uznać, że przedstawiają na ekranie kompletny obraz własnego ja. Co najwyżej tworzą wariacje na temat samych siebie. Przygoda, do jakiej zaprasza ich reżyserka, a w której najważniejszą rolę odgrywa dotyk, każe nam na nowo przemyśleć kategorie: piękna, atrakcyjności, normy. Debiut młodej Rumunki to film bardzo odważny, w większości improwizowany, sytuujący się pomiędzy dokumentem, psychodramą, fabułą a performance'em. Bardziej doświadcza się go, niż ogląda. Kino rzadko w tak otwarty, dojrzały sposób zajmuje się ciałem, rzucając je na żer pornografii. Pintilie zwraca je nam, widzom, byśmy to zaniedbane, pełne wstydu ciało mogli wreszcie poczuć, zrozumieć, pokochać.

Małgorzata Sadowska, MFF Nowe Horyzonty

13 listopada o 19.30 - pokaz przedpremierowy. Po filmie zapraszamy na wyjątkowe warsztaty.

Warsztaty pod hasłem „Jesteś” są skierowane do wszystkich, którzy chcą otworzyć się na własne ciało, poczuć je i budować w sobie samoakceptację. Warsztaty pozwolą widzom na poczucie cząstki tego, o czym jest film – osobiście, nie intelektualnie; umożliwią głębszy kontakt z własnym ciałem.

Całość bazować będzie na relaksacji w typie mindfulness z elementami impro; pojawią się też elementy ćwiczeń wykonywanych przez bohaterów filmu. „Touch Me Not” posłuży za punkt wyjścia do tego, aby przyjrzeć się reakcjom na nasze codzienne zachowania, otworzyć się na dotyk, oddech, zrelaksować i ułożyć się w swoim ciele wygodnie.

Prowadząca:

Marta Majchrzak – psycholożka, badaczka, nauczycielka medytacji. Pracuje w instytucie badawczym IQS, jest współautorką znakomicie odebranych raportów Świat Młodych, o polskiej młodzieży i Women Power, o kobietach w Polsce 2018. Studiowała utajone postawy wobec seksualności na studiach doktoranckich Instytutu Psychologii PAN,  zgłębia tajniki kobiecej seksualności na zaawansowanych kursach tantrycznych. Uczy medytacji dynamicznych.

ZAPISY

W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy widzowie seansu „Touch Me Not”; nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Całość odbędzie się w sali kinowej. Ubranie sportowe nie jest wymagane. Czas – ok. 30 minut.

 

rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.