repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Kobieta w ukryciu reż. Ralph Fiennes
Aktualności

Nowe Horyzonty Exclusive: "Kobieta w ukryciu" Ralpha Fiennesa

2 kwi

Od 4 kwietnia w Kinie Nowe Horyzonty.

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Nowe Horyzonty Exclusive, przygotowanego wraz z dystrybutorem UIP.

W programie znajdują się specjalnie wyselekcjonowane nowe tytuły, które nie trafią w Polsce do regularnej dystrybucji, a zostały nagrodzone, bądź zauważone na międzynarodowych festiwalach. Ekskluzywne projekcje odbywają się we Wrocławiu tylko w Kinie Nowe Horyzonty.

O filmie:

Nelly, szczęśliwa żona, matka i nauczycielka, wspomina ekscytujący, choć skomplikowany romans, który łączył ją z Charlesem Dickensem.  Pisarz - sławny, ale emocjonalnie izolujący się od otoczenia - zakochuje się w Nelly, która pochodzi z rodziny aktorskiej. Teatr to dla niego arena życia. Jest świetnym aktorem amatorem, pełniej odczuwa emocje, płynące ze sceny i literatury, niż te pojawiające się w realnym życiu. Nelly staje się jego muzą, ale płaci za to wysoką cenę. Oficjalnie nie może być towarzyszką życia żonatego artysty. Na zawsze pozostanie kobietą "w ukryciu".

Kobieta w ukryciu w programie kina 

"Sekretem i słabością Dickensa (Fiennes) była pewna młoda aktorka - Nelly Ternan (1839 - 1914; Felicity Jones). Grała już od wczesnego dzieciństwa - razem ze swoimi siostrami uchodziła za sceniczny fenomen. Powieściopisarz wypatrzył ją w czasie jednego z przedstawień w Londynie i postanowił zaangażować do własnego projektu. On miał już 45 lat, żonę, dzieci i wyrobione nazwisko. Ona miała lat 18, niewiele więcej niż jego najstarsza córka. Jej młodzieńczy entuzjazm i naiwność, fascynacja jego dziełami, zamiłowanie dla sztuki w ogóle, a także uroda i delikatność oczarowały artystę. Małżonka Catherine wymieniona została na energiczną kochankę. Dickens obdarowywał Nelly prezentami, wspierał w karierze, pod fałszywym nazwiskiem wynajmował dla niej i dla siebie domy we Francji i Anglii, zabezpieczył jej przyszłość w swoim testamencie. Była jego muzą, inspiracją, pocieszeniem, pierwszą czytelniczką, pierwowzorem dla niektórych postaci, a także matką jego dziecka. Synek zmarł jednak we wczesnym dzieciństwie, a rodziny obojga partnerów dołożyły wszelkich starań, by wydarzenie to, tak jak i cały romans, jak najstaranniej (choć nieskutecznie) ukryć przed światem. 

Fiennes przedstawia kochanków wśród najbardziej brytyjskich z kadrów, w obrazach stylizowanych na klasyczne dzieła zdobiące angielskie galerie sztuki, z pewną powściągliwością. Sprawnie zarysowuje kontekst obyczajowy, a całą historię opowiada przez pryzmat wspomnień Ternan. Felicity Jones - po raz pierwszy w tak dużej roli - wiarygodnie i szczerze pokazuje przemiany swojej postaci - od łaknącej uczuć swojego mistrza młodej dziewczyny po kobietę dojrzałą, która skrywa przed mężem (kilka lat po śmierci pisarza kobieta założyła rodzinę) i światem swoją burzliwą przeszłość. Sam Fiennes natomiast sprawia, że Dickens, jakiego znamy go z okładek książek, ożywa." (Dagmara Romanowska, stopklatka.pl)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!