repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Aktualności

14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - ogłoszenie programu

2 lip

2 lipca (środa), godz. 12.00 na stronie internetowej festiwalu.

Zbliża się 14. edycja MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (24.07 - 3.08.2014). W środę 2 lipca o godz. 12.00 na stronie internetowej festiwalu został opublikowany jego pełny program.

Sprzedaż online pojedynczych biletów filmowych na stronie internetowej i w kasie festiwalowej Kina Nowe Horyzonty rozpocznie się 9 lipca o godz. 12.00.

więcej informacji:

www.nowehoryzonty.pl

W programie m.in.:

Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty znalazły się m.in.: film angielsko-amerykańskiego duetu eksperymentatorów Bena Riversa i Bena Russella - Zaklęcie, które odpędza ciemność, nagrodzony na festiwalach w Kopenhadze i Turynie, hybrydowy dokument o poszukiwaniu duchowości we współczesnym świecie, a także Huba, nowy, pokazywany na Berlinale film Anki i Wilhelma Sasnal, drugi film nagrodzonego na MFF w Rotterdamie w 2011 roku reżysera Finisterrae, Sergio Caballero, surrealistyczną komedię - Dystans. W programie Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce - nagrodzony na festiwalu w Wenecji, rozpięty pomiędzy fabułą, dokumentem, a performancem debiut szwedzkiej artystki Anny Odell Zjazd absolwentów oraz hiszpański Twórca dżungli Jordiego Morató, portret owładniętego manią tworzenia i destrukcji, ludowego artysty, od 45 lat budującego skomplikowane labirynty i ruchome konstrukcje.

W ramach pokazów specjalnych zobaczymy przebój tegorocznego Berlinale, błyskotliwą, paradokumentalną farsę Porwanie Michela Houellebecqa Guillaume'a Nicloux o sfingowanym porwaniu pisarza oraz nagrodzony na Sundance FF brytyjski dokument 20 000 dni na Ziemi Iaina Forsytha i Jane Pollard, którego bohaterem jest charyzmatyczny muzyk, wokalista i pisarz Nick Cave. W Panoramie ponownie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, m.in. hiszpański zdobywca Złotego Lamparta w Locarno Historia mojej śmierci Alberta Serry, nagrodzony na festiwalu w Wenecji, łączący symbolizm, poezję i okrucieństwo Moebius Kima Ki-duka, Taniec rzeczywistości Alejandro Jodorowskiego, czy Wędrówkę na Zachód Tsaia Ming-lianga.

Tematem sekcji Trzecie Oko będą komuny. Oprócz fabuł zostaną zaprezentowane bezpośrednie zapisy, m.in. materiały archiwalne z komuny wiedeńskiego akcjonisty Otto Muehla, czy głośny dokument Niech płonie ogień Jasona Osdera o filadelfijskiej grupie MOVE. W programie znalazły się również współczesne fantazje o tym zjawisku, jak austriacki oniryczny performance Ogród idealny Mary Mattuschki i Chrisa Haringa.

Tematem 6. edycji sekcji Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą efekty specjalne. Wraz ze specjalistą ze studia Platige Image, producentem efektów specjalnych Krzysztofem Szulcem, przyjrzymy się wysokobudżetowym blockbusterom i filmom zrealizowanym za niewielkie pieniądze. Gościem festiwalu będzie pionier "analogowych" efektów specjalnych w polskim kinie Janusz Król. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocnego szaleństwa będzie kaseta VHS. W programie znalazły się dokumenty o maniakach VHS i zjawisku VHS-manii, filmy wprowadzone do dystrybucji tylko na wideo (jak kultowe horrory z lat 80.), home movies, czy filmy kręcone współcześnie i przeznaczone do odbioru właśnie na VHS.

Bohaterem retrospektywy będzie Ken Russell - legendarny brytyjski reżyser, wizjoner kina, którego filmy słynęły z barokowej scenografii, szalonej inscenizacji, kontrowersyjnej tematyki. W programie znajdą się jego najsłynniejsze dzieła fabularne (Zakochane kobietyOdmienne stany świadomościDiabły), jak również znakomite, wczesne dokumenty kręcone dla BBC, czy też nie pokazywane w Polsce późne dzieła mistrza.

Wydarzeniem festiwalu będzie przegląd nowego kina Grecji, w którym mimo kryzysu gospodarczego, pojawiła się grupa filmowców, tworzących oryginalne, doceniane na całym świecie produkcje. W programie m.in. Luton Michalisa Konstantatosa. W sekcji Po Nowej Fali zostaną zaprezentowane rzadko pokazywane w Polsce dzieła mistrzów francuskiego kina lat 70. i 80. W programie m.in. filmy Jeana Eustache’a, Philippe'a Garrela, Maurice'a Pialata.

W programie festiwalu znalazł się również przegląd twórczości awangardowego duetu artystycznego, posługującego się techniką found footage: Christopha Girardeta i Matthiasa Müllera.

Nową sekcją jest ALE KINO+, przygotowana wspólnie z kanałem telewizyjnym ALE KINO+. W programie znalazło się osiem filmów uznanych reżyserów, ulubieńców nowohoryzontowej widowni, których filmy były prezentowane i nagradzane na prestiżowych festiwalach na całym świecie, m.in. nowe filmy Kornéla Mundruczó, Bruno Dumonta, Jamesa Franco, Shiry Geffen i Lisandro Alonso.

Więcej o programie na www.nowehoryzonty.pl

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!