repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Ederly reż. Piotr Dumała
Aktualności

Spotkanie z Piotrem Dumałą, reżyserem "Ederly"

14 lis

18 listopada (po projekcji o godz. 20.00) w Kinie Nowe Horyzonty.

18 listopada (po projekcji o godz. 20.00) zapraszamy na spotkanie z Piotrem Dumałą, reżyserem Ederly.

Piotr Dumała jest reżyserem, scenarzystą, pisarzem, rysownikiem, grafikiem, prozaikiem i autorem oprawy plastycznej filmów animowanych. Ukończył ASP, specjalność konserwacji rzeźby kamiennej. Studiował też w Pracowni Filmu Animowanego u Daniela Szczechury. Przez wiele lat związany ze Studiem Filmowym Se-ma-for w Łodzi i Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Debiutował filmem Lykantropia w 1981 roku. Ma na koncie wiele nagród zdobytych na krajowych i światowych festiwalach. W 2009 roku na festiwalu T-Moblie Nowe Horyzonty odbyła się retrospektywa jego twórczości. Las, pierwszy aktorski film Dumały, był dystrybuowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Ederly
reż. Piotr Dumała / Polska 2015 / 87’

W tytułowym miasteczku nie działają reguły kalendarza. Lato i zima następują po sobie w ciągu ledwie doby. Ale to akurat nikogo nie dziwi. Sensacją jest natomiast pojawienie się w nim konserwatora rzeźb, który utrzymuje, że przybył w celach zarobkowych. Mieszkańcy widzą w nim zaginionego przed 20 laty miejscowego. Przypisują mu określone cechy i kolejne tożsamości. Mężczyzna w jednej chwili staje się synem, bratem, narzeczonym i kochankiem. Dumała obnaża umowność tych pojęć i wydobywa grozę przedstawionej sytuacji. Bo w Ederly nazywanie działa jak zaklinanie. Jest groźne. Atmosferę niepokoju pomagają wytworzyć czarno-białe zdjęcia Adama Sikory, chłodna scenografia, groteskowa charakteryzacja mieszkańców miasteczka, a także ich osobliwe zachowania. Nic dziwnego, że Ederly, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Dumały publikowanej w odcinkach na łamach miesięcznika „Kino”, porównuje się do filmów Friedricha Wilhelma Murnaua i Carla Theodora Dreyera. Tak jak one ma wyrazisty styl, oryginalną estetykę i jest w pełni autorski.

"Wybitny polski animator nakręcił film (aktorski tym razem), który wcale nie jest archaiczny. „Ederly” to inteligentna komedia z elementami kryminału, w dodatku aktualna. Mężczyzna z miasta (znakomity Mariusz Bonaszewski) trafia do zamkniętej społeczności na wsi, gdzie rozpętuje lokalną wojenkę o własną tożsamość. Mężczyzna chce pozostać sobą, ci, których spotyka, chcieliby zaś, by był taki jak reszta otoczenia." (Karolina Pasternak, "Newsweek"

"Spodziewałem się czegoś w klimacie „Lasu”, a otrzymałem film parujący absurdem i dezynwolturą. Przypomina klimatem wczesne animacje Dumały i niezwykle zabawne dwuczęściowe „Dr Charakter przedstawia”, w których tytułowej postaci głosu użyczał sam Jerzy Płażewski. Swoją drogą, ten wybitny teoretyk i historyk kina pojawia się również w niezwykłej roli w „Ederly”! Drugi film aktorski w karierze Dumały wydaje się być wypowiedzią niezwykle osobista, poskładaną z najważniejszych artystycznych inspiracji. Jest utkany z wrażliwości pochodzących z różnych rejestrów, ale spotykających się już we wcześniejszej twórczości animatora. (...)  Całość zaskakuje humorem czerpiącym zarówno z teatru absurdu, jak i burleski. Niektóre sceny przypominają skecze wyrwane ze znakomitego kabaretu. Dowcipy przełamane są niepokojąco abstrakcyjną fabułą, kojarzącą się z perypetiami Józefa K." (Michał Piepiórka, Bliżej ekranu)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!