repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Tramwaj zwany pożądaniem reż. Elia Kazan
Aktualności

Klasyka Warner Bros. - "Tramwaj zwany pożądaniem" Kazana

3 wrz

Od 5 września w Kinie Nowe Horyzonty.

Jeden z najgłośniejszych filmów lat 50., adaptacja nagrodzonej Pulitzerem sztuki Tennessee Williamsa, słynąca z wielu kontrowersji związanych z zabiegami hollywoodzkiej cenzury. Słynna Scarlett z Przeminęło z wiatrem, czyli Vivien Leigh gra neurotyczną piękność Blanche du Bois, którą nęka brutalny mąż siostry Stanley Kowalski (charyzmatyczny Marlon Brando w pierwszej ważnej roli). Oscary otrzymał tercet aktorski Leigh, Kim Hunter, Karl Malden. Pominięty został jedynie Brando, ale to właśnie jego rozpaczliwy krzyk „Stella! Stella! Stella!” przeszedł do historii amerykańskiego kina.

Reżyser filmu, Elia Kazan (1909-2003), to jeden z najważniejszych twórców filmowych w historii kina amerykańskiego, także pisarz i reżyser teatralny. Współzałożyciel legendarnego Actors Studio. W 1952 roku zeznał przeciwko swoim kolegom z Partii Komunistycznej przed Komisją McCarthy’ego. Laureat trzech Oscarów. Wylansował legendy kina – Jamesa Deana i Marlona Brando. Autor Na wschód od Edenu, Dżentelmeńskiej umowy, Laleczki czy Na nabrzeżach.

Tramwaj zwany pożądaniem w programie kina

"Początki filmu sięgają kilku lat wstecz. Zanim Elia Kazan podjął się jego reżyserii, wystawiał spektakle na podstawie dramatu Tennessee Williamsa na deskach Broadwayu. Grali w nich niemal wszyscy aktorzy znani później z filmu. Ciesząca się wielkim powodzeniem sztuka mogła przesłonić swoimi walorami artystycznymi powstający obraz. Dlatego producenci amerykańscy zdecydowali się powierzyć reżyserię samemu Kazanowi, wówczas twórcy niezależnemu. Film jest bardzo oszczędny w środkach. Można mu wręcz zarzucić swoistą teatralność. Kazan, bardziej zainteresowany teatrem, zdawał się nie dostrzegać korzyści, jakie dawała produkcja filmowa. Skupił się zatem na głębi postaci i relacjach między nimi. Dzięki temu film zdobył trzy Oscary w kategoriach aktorskich. Bogactwo ekspresji i symboli stawia go pośród najlepszych filmów wszechczasów. I choć jego bezsprzeczna gwiazda, Vivien Leigh, miała swoje najważniejsze osiągnięcia już za sobą, tutaj po raz kolejny utrwaliła wizerunek doskonałej aktorki. Dzięki filmowi wypłynął też Marlon Brando, stając się idolem publiczności, a zwłaszcza jej żeńskiej części. Film opowiada historię pełną namiętności, pożądania, zawiści i rozgoryczenia. Przegrana głównej bohaterki ma znaczenie symboliczne." (film.org.pl)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!