repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Babadook reż. Jennifer Kent
Aktualności

Horror psychologiczny - "Babadook" Jennifer Kent

28 maja

Od 30 maja w Kinie Nowe Horyzonty.

Matkę i jej sześcioletniego synka nawiedza nocami dziwaczny, tajemniczy stwór. Czy dziwne zjawisko jest realne, czy może to efekt pogłębiającej się alienacji i psychozy bohaterów? Duszną, gęstą, schizofreniczną atmosferę horroru podkreślają mistrzowskie zdjęcia polskiego operatora Radka Ładczuka.

Babadook w programie kina

"Kto w dzieciństwie bał się potwora z szafy i zasypiał przy zapalonym świetle, doskonale zrozumie bohaterów filmu Jennifer Kent. "Babadook" w obrazowy sposób mierzy się z demonami dzieciństwa. Widz, podobnie jak bohaterowie Babadooka, zostaje schwytany w pułapkę podświadomości, nie do końca zdając sobie sprawę, czy ogląda świat oczami chorego psychicznie człowieka, czy to może właśnie ów poukładany, bezpieczny i przewidywalny świat nagle stanął na głowie." (Marek Michalik, Hagi Film)

"W Babadooku ciekawsze od parapsychologii są owe porzucone wątki z dziedziny psychopatologii. Mamy więc „dziwne dziecko", które agresją wyładowuje odrzucenia przez rówieśników, a także poczucie winy z powodu śmierci ojca. Dręczący bliskich duch zmarłego to ni mniej ni więcej, jak symbol nieprzepracowanej żałoby. Do tego dochodzi koszmar samotnego macierzyństwa, czyli bezsenność, głód bliskości i dwoisty stosunek do własnego dziecka – z jednej strony paniczny lęk o jego bezpieczeństwo, z drugiej zaś z trudem skrywana niechęć. Ukazanie macierzyństwa jako źródła cierpień zbliża na moment opowieść Kent do filmów tak wywrotowych w temacie rodziny, jak Musimy porozmawiać o Kevinie Lynne Ramsay. W obu zresztą znać wyraźnie kobiecą rękę." (Anita Piotrowska, stopklatka.pl)

"Jeśli historia o opętaniu przez Babadooka budzi uznanie, to ze względu na jej spójność narracji i klimatu. Kent stopniowo poszerza pole działania sił nieczystych, w kilku fragmentach wykazując się inscenizacyjną brawurą (doskonała scena z rozkładaną książeczką). Jednocześnie pokazuje świat z punktu widzenia bohaterki, która traci poczucie rzeczywistości.Senne koszmary, przewidzenia, zawirowania czasu kreują złowrogą atmosferę osaczenia. W niej to dochodzi do decydującego starcia między matką a morderczą istotą. I trzeba przyznać, że jego wynik posiada zaskakującą puentę." (Łukasz Badula, kulturaonline.pl)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!