repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Intymne oświetlenie reż. Ivan Passer

Czechosłowacka Nowa Fala

23 lutego - 30 czerwca

Partnerzy przeglądu: Filmoteka Narodowa, Gutek Film, Czeskie Centrum Kultury, Instytut Słowacki, Fundacja RAW, Narodowe Archiwum Filmowe Praga, Słowacki Instytut Filmowy Bratysława, Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Z biletami na seanse czechosłowackiej Nowej Fali na wszystkie książki czeskich i słowackich autorów z wydawnictwa Afera i z Książkowych Klimatów 20% rabatu w księgarni kinowej Tajne Komplety.

cena biletu: 6 zł

Przegląd filmów czechosłowackiej Nowej Fali jest jednym z filarów filmowej części projektu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016, potrwa od 23 lutego do 30 czerwca. W tym czasie w Kinie Nowe Horyzonty będzie można obejrzeć skarby praskiej, bratysławskiej i warszawskiej Filmoteki, a także spotkać się ze słowackimi twórcami.

Czechosłowacka Nowa Fala jest nazywana "cudem nad Wełtawą" albo wprost "złotymi latami 60.". To jedno z najbardziej twórczych zjawisk w powojennej historii kina europejskiego, które mogło zaistnieć dzięki kilku splatającym się czynnikom. Czechosłowacka Partia Komunistyczna zmieniała w tym czasie wizerunek, zostały uruchomione reformy zmierzające do decentralizacji gospodarki, przeobrażały się także powołane w latach 50. zespoły filmowe, które uwolniły się spod władzy Centralnej Rady Artystycznej, dotychczas ostatecznej instancji akceptującej scenariusze. Choć cenzura została formalnie zniesiona zaledwie na kilka miesięcy w 1968 roku, to utrzymywała się atmosfera otwartej debaty publicznej. Brytyjski reżyser Lindsay Anderson twierdził wręcz, że Czechosłowacja w latach 1963-1968 była krajem z najlepszymi warunkami do twórczości filmowej na świecie.

W tak sprzyjającym środowisku debiutowało młode pokolenie twórców, słuchacze reżyserii filmowej na FAMU, prowadzonej przez nestora kinematografii czechosłowackiej Otakara Vávrę. Wśród nich byli Evald Schorm, Věra Chytilová, Jaromil Jireš. Wraz ze stałymi współpracownikami, Ivanem Passerem i Jaroslavem Papouškiem, pojawił się Miloš Forman. Sukcesywnie dołączali kolejni: Jan Němec, Jiří Menzel, a także Słowacy Juraj Jakubisko, Elo Havetta i Dušan Hanák. Wspólnie z reprezentantami starszego pokolenia rozpoczęli przemarsz przez międzynarodowe festiwale filmowe, dowodząc nie tylko amerykańskiej Akademii Filmowej (dwa Oscary), że mała kinematografia może osiągnąć wielki sukces.

Nowa Fala oscylowała między patosem a groteską, abstrakcją a obserwacją, materialnością a metafizyką. Po 1966 roku i odrobieniu lekcji z rzeczywistości reżyserzy zaczęli się stopniowo skupiać na formalnym szaleństwie, fabularnym zmyśleniu i naginaniu zasad. Nowa Fala to także kino posiłkujące się literaturą Bohumila Hrabala, Arnošta Lustiga, Vladislava Vančury, Milana Kundery. Ważnym dla tego nurtu tematem było poznawanie rzeczywistości czeskiego i słowackiego człowieka w kontekście czasu wolnego, święta i zabawy, różnych form kultury masowej jako węzłowych momentów w życiu członka społeczeństwa socjalistycznego.

"Pytamy się reżyserów Němca i Chytilovej, jaką robotniczą i polityczną naukę czy rozrywkę przyniosą te tytuły ludziom pracującym w domach towarowych, na polach, na budowie i w innych zawodach" - krytykowali politycy w 1967 roku. "Pytamy się tych pracowników kultury, jak długo będą jeszcze wszystkim uczciwie pracującym zatruwać życie, jak długo jeszcze będą deptać po socjalistycznych zdobyczach, jak długo jeszcze grać będą na nerwach robotników i rolników". Czechosłowacka Nowa Fala wcale się nie zestarzała, wydaje się wciąż częścią "tu i teraz".

Grażyna Świętochowska: Groteska i melancholia - czechosłowackiej Nowej Fali hołd dla codzienności

cena biletu: 6 zł 

 

W programie przeglądu:

 

1 czerwca, środa, godz. 19.00

Sklep przy głównej ulicy / Obchod na korze
reż. Ján Kadár, Elmar Klos, Czechosłowacja 1965, 120'

2 czerwca, czwartek, godz. 19.00

Palacz zwłok / Spalovač mrtvol
reż. Juraj Herz, Czechosłowacja 1969, 95'

9 czerwca, czwartek, godz. 19.00

Małgorzata, córka Łazarza / Marketa Lazarová
reż. František Vláčil, Czechosłowacja 1967, 162'

16 czerwca, czwartek, godz. 19.00

Intymne oświetlenie / Intimní osvětlení
reż. Ivan Passer, Czechosłowacja 1966, 71'

23 czerwca, czwartek, godz. 19.00

Obrazy starego świata / Obrazy starého sveta
reż. Dušan Hanák, Czechosłowacja 1972, 70'

gość: Dušan Hanák, reżyser

30 czerwca, czwartek, godz. 19.00

O uroczystości i gościach / O slavnosti a hostech
reż. Jan Němec, Czechosłowacja 1966, 68'

 

redakcja, korekta tekstów: Agnieszka Szeffel, Mariusz Mikliński
fotoedycja: Mariusz Wojas

 

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!