repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Wszystkie nieprzespane noce reż. Michał Marczak
Aktualności

Premiery tygodnia: "Służąca", "Wszystkie nieprzespane noce"...

4 lis

Od 4 listopada w Kinie Nowe Horyzonty.

Przełęcz ocalonych
reż. Mel Gibson / USA, Australia 2016 / 131’

Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicz­nym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać osta­teczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na wyznawa­ną religię odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskar­żany o tchórzostwo, wkrótce udowodni, jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się le­genda bohatera, którego jedyną bronią jest wiara, nadzieja i miłość.

Służąca
reż. Park Chan-wook / Korea Południowa 2016 / 144’

Opowieść o trójkącie miłosnym, pożądaniu, seksualnych fantazjach i wyrafinowanej zemście. Najnowszy film Park Chan-wooka, twórcy Oldboya i Pani Zemsty. Przewrotny thriller oparty na bestsellerowej powieści Sarah Waters Złodziejka. Korea, lata 30. XX wieku. Oszust z nizin społecznych postanawia podstępem rozkochać w sobie piękną Japonkę, dziedziczkę wielkiej fortuny, aby przejąć jej majątek. W tym celu umieszcza w jej najbliższym otoczeniu służącą - naciągaczkę, która ma zaskarbić względy milionerki i stać się jej zaufaną powiernicą. Widziana z różnych perspektyw intryga zmierza ku przewrotnemu finałowi. Park Chan-wook stworzył porażające wizualnie i trzymające do końca w napięciu widowisko, w którym nic nie jest tym, czym się początkowo wydaje.

Wszystkie nieprzespane noce
reż. Michał Marczak / Polska, Wielka Brytania 2016 / 100’

Przez całe swoje życie człowiek spędza siedem miesięcy na seksie, przez dwa tygodnie je czipsy, a dwa lata zajmuje mu nudzenie się – podsumowuje Krzysiek, główny bohater nagrodzonych na SundanceWszystkich nieprzespanych nocy. O nudzie w jego przypadku jednak nie ma mowy, chłopak właśnie rozstał się z dziewczyną i rzuca się w wir życia towarzyskiego. Kroku dotrzymuje mu jego najlepszy przyjaciel, Michał. Razem szwendają się po warszawskich zaułkach, krążą od klubu do klubu, podrywając dziewczyny, zwierzają się sobie i odchorowują kaca. Autor Fuck for Forest z dżungli południowoamerykańskiej przenosi się do miejskiej dżungli. W swojej nocnej odysei po klubach i domówkach, pustych ulicach i zatłoczonych brzegach imprezowej Wisły zaciera granicę między fabułą a dokumentem – role powierzył swoim znajomym, a wiele scen oparł na improwizacji. Dzięki płynnym ruchom kamery i dynamicznemu montażowi udaje mu się odtworzyć chaotyczny rytm miasta, którego kluczowym elementem jest też energetyczna ścieżka dźwiękowa. Wszystkie nieprzespane noce to autentyczny portret dwóch "niewinnych czarodziejów" XXI wieku, napędzany używkami oraz młodzieńczymi nadziejami i iluzjami. Nagroda Publiczności 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Życie animowane
reż. Roger Ross Williams / USA, Francja 2016 / 89’

Powstały w oparciu o autobiograficzną powieść Rona Suskinda (dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera) dokument opowiada historię 23-letniego Owena Suskinda - autystycznego syna pisarza, który wbrew przeciwnościom losu, przy pomocy postaci z kreskówek Disneya uczył się, jak żyć w realnymm świecie. Reżyserii tego niezwykłego filmu podjął się Roger Ross Williams - laureat Oscara. Jego krótkometrażowy dokument Muzyka Prudence (2010) swego czasu pokonał w oscarowej rywalizacji m.in. polskiego Królika po berlińsku Bartka Konopki. Życie animowane to ciepły, poruszający dokument, potwierdzający maksymę, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Gdy w wieku trzech lat Owen Suskind zaczął tracić zdolność chodzenia i mówienia, a współczesna medycyna nie była w stanie mu pomóc, jego przyszłość jawiła się dosyć ponuro. Na ratunek przyszły animacje z wytwórni Walta Disneya, dzięki którym chłopak zaczął stopniowo reagować na bodźce docierające do niego z ekranu telewizora oraz porozumiewać się z najbliższą rodziną. 

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!