repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Życie Pi reż. Ang Lee
Aktualności

Ekranizacja powieści Yanna Martela – "Życie Pi" Anga Lee

9 sty

Od 11 stycznia w Kinie Nowe Horyzonty.

Tytułowym bohaterem filmu jest szesnastoletni, bardzo religijny Hindus Piscine Molitor Patel, syn dyrektora ogrodu zoologicznego. W czasie rejsu statkiem transportującym zwierzęta z indyjskiego ZOO do Ameryki, zdarza się katastrofa, a jedynymi ocalałymi istotami są Pi, hiena, ranna zebra, orangutan i głodny tygrys bengalski. Przez 227 dni Pi i towarzyszące mu zwierzęta toczą walkę o życie na szalupie ratunkowej.

Film Anga Lee - pochodzącego z Tajwanu, wyrosłego z tajwańskiej Nowej Fali, dziś już amerykańskiego reżysera - jest adaptacją bestsellerowej powieści Yanna Martela, laureata nagrody Bookera. Został zrealizowany przy użyciu technologii 3D i animacji komputerowej.

Ang Lee: "To nie jest książka przyjazna filmowcom.Szczerze przyznam, że ta adaptacja była dla mnie największym wyzwaniem w zawodowym życiu. To projekt, który przerażał mnie na każdym etapie tworzenia. Zastanawiałem się jak pokazać wodę na ekranie, jak zachować równowagę pomiędzy filozoficznym charakterem książki a ogromnym budżetem, którym dysponowałem. Pomijam już fakt, że kręcenie filmu w wodzie to droga przez mękę." (dziennik.pl)

Łukasz Bielan, operator kamery przy filmie, opowiada, że zdjęcia były kręcone w Indiach, Kanadzie i na Tajwanie. Pod wieloma względami praca nad Życiem Pi nie była łatwa. - Pamiętam, jak w szkole filmowej mówiono mi, że jedną z najtrudniejszych rzeczy do nakręcenia jest film, gdzie jest woda, dzieciak albo zwierzę. A my mieliśmy wszystko to plus kręciliśmy w 3D. Mieliśmy dużo pracy, urwania głowy, wręcz męki, ale z drugiej strony ten film był najbardziej satysfakcjonujący w całej mojej karierze pod względem emocjonalnym i technicznym - zdradza operator. (Trójkowo, filmowo, 3 PR)

Życie Pi Anga Lee w programie kina:

Życie Pi 2D (z polskimi napisami)

Życie Pi 3D (z polskimi napisami)

Życie Pi 3D (z dubbingiem)

"Animacja, doprowadzona do doskonałości, sprawia, że Życie Pi to wizualna uczta. Jedyna w swoim rodzaju, bo absolutnie magiczna. W tym filmie wszystko jest piękne: niebezpieczne zwierzęta, potworne sztormy, zabójcze fale, gwiazdy, wieloryb i mięsożerna wyspa. Temat przewodni tego filmu to wcale nie przetrwanie czy wiara w Boga, ale niezwykła przygoda filmowa. To hipnotycznie piękne dzieło kinowe, najpiękniejsze jakie kiedykolwiek widziałam... Film dla tych, którzy pokochali książkę, bo jest jej absolutnie wierny i dla wrażliwców, którzy wierzą, że świat to nie tylko to, czego możemy dotknąć. To film dla wszystkich, którzy wierzą. W magię, cuda, Boga..." (Magdalena Milhoux, creativemagazine.pl)

"Bałem się tego filmu. Bałem się, że kiepskie wrażenie, jakie wywarł na mnie zwiastun, to jedynie czubek góry lodowej pełnej rozczarowania i irytacji. Ten stan, czy jak kto woli pewne nastawienie do filmu, zostały wzmocnione skojarzeniami, które budziła we mnie książka Yanna Martela. Jego „Życie Pi” to bowiem literacki hit globalny: ponadnarodowy i ponadrasowy, skierowany do każdej z grup społecznych. Nie ważne, czy masz lat 11, czy 59, jesteś ambitną dziewczynką, czy mało żwawym staruszkiem. Yann Martel napisał powieść dla Ciebie. (…) Możecie mi wierzyć lub nie, ale film Anga Lee to jedno z największych zaskoczeń tego roku, które ma wszystkie spodziewane wady i przy okazji moc, która wady kompletnie niweluje. 

Ang Lee wywindował film znacznie wyżej niż się może wydawać. Prosta historia rozbitka, który wraz z tygrysem (i kilkoma innymi zwierzętami) dryfuje samotnie po oceanie, ma w sobie moc, której dawno w kinie nie doświadczyłem. Pi, już dorosły, zaczynając swoją opowieść i pytając o istnienie Boga, narzuca pewien religijny ton historii, który – na szczęście – z każdą sekundą się ulatnia. Przede wszystkim moc kryje się w cudowności natury. (…) Kamera Claudio Mirandy  już od pierwszych scen pokazuje bogactwo kolorów, faktur, tonów. Buduje nienaturalnie piękną bajkę: unika brudu, smrodu i pierwotnej  przemocy. To więc świat jednocześnie bardzo zagłębiony w naturę, pokazujący jej wiele odcieni, ale również na tyle sterylny, że bardzo daleki od dokumentalnej formy. Dlaczego jest to ważne? Bo "Życie Pi" to przede wszystkim pochwała życia – nie jego afirmacja, bo na nią nie ma miejsca siedząc samotnie na środku oceanu. To pochwała złożoności i niesamowitości, na bazie których można budować różnego typu życiowe sensy, nawet bez większych konotacji religijnych i bez bezpośrednio wyłożonych słów, tłumaczenia i podporządkowania tezie." (Rafał Oświeciński, film.org.pl)

Ang Lee (ur. 1954, Pingtung, Tajwan) - reżyser i producent, odnoszący sukcesy zarówno komercyjne, jak i artystyczne, kolekcjoner nagród. Na Tajwanie wyreżyserował trzy filmy, jeden z nich - Przyjęcie weselne otrzymało Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. W 1995 roku debiutował w USA Rozważną i romantyczną na podstawie powieści Jane Austin, nagrodzoną m.in. Złotym Niedźwiedziem w Berlinie.

Filmografia: 1992 Tui shou, 1993 Przyjęcie weselne / Hsi yen, 1994 Jedz i pij, mężczyzno i kobieto / Yin shi nan nu, 1995 Rozważna i romantyczna / Sense and Sensibility, 1997 Burza lodowa / Ice Storm, 1999 Przejażdżka z diabłem / Ride with the Devil, 2000 Przyczajony tygrys, ukryty smok / Wo hu zang long, 2003 Hulk / The Hulk, 2005 Tajemnica Brokeback Mountain / Brokeback Mountain, 2007 Ostrożnie pożądanie / Se jie, 2009 Zdobyć Woodstock / Taking Woodstock, 2012 Życie Pi / Life of Pi.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!