repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

21 lis / wt
plakat

Sekrety

The Hill of Secrets / Bimirui eondeok

reż. Lee Ji-eun

czas: 121’
produkcja: Korea Południowa 2022
obsada: Jang Sun, Lim Sun-woo, Lee Dong-chan
język: koreański

Film gramy równocześnie z polskimi i angielskimi napisami. 

gatunek: dramat obyczajowy

Co dostrzeżemy, biorą pod lupę dziewczyński świat? Wymarzoną sukienkę w stylu retro. Uśmiechy posyłane ukochanej nauczycielce. Oklejone kolorowym papierem pudełko na sekrety. Ale też plamy i rysy: na przykład ogromną, niezaspokojoną potrzebę, aby być podziwianą i szanowaną. Pochodząca z robotniczej rodziny dwunastoletnia Myung-eun marzy o eleganckiej, zajmującej się domem mamie oraz o tacie, którzy jak inni ojcowie zarabia w dużej firmie na utrzymanie swoich bliskich. Dlatego na użytek kolegów oraz wychowawczyni zaczyna tworzyć rozbudowaną fikcję. Dba też o swój społeczny awans: zostaje przewodniczącą klasy i jako girlboss inicjuje szereg uprzyjemniających życie jej kolegów reform.

W swym filmowym debiucie reżyserka i scenarzystka Lee Ji-eun zajmuje się kwestią tożsamości. Z czułością oraz zrozumieniem przygląda się wysiłkom młodziutkiej bohaterki, która z determinacją kreuje idealny obraz samej siebie, a jednocześnie zaczyna odczuwać moralną dwuznaczność sytuacji, w którą się uwikłała. Kamera uważnie i z bliska śledzi twarz dziewczynki, przez co jej tęsknoty, rozterki i niepokój jeszcze bardziej chwytają za serce. Sama autorka przyznaje, że w pracy nad scenariuszem inspirowała się wspomnieniem z dzieciństwa: szkolną ankietą, która w bolesny sposób podkreślała zauważalne w grupie dzieci różnice klasowe i majątkowe. Dzięki temu The Hill of Secrets to swoiste kino pocieszenia, dedykowane Koreańczykom, którzy dorastali w latach 90. – epoce pełnej bolesnych stereotypów i społecznych napięć.

EN:

12-year-old Myung-eun is a girl with exceptional emotional sensitivity. However, she has a secret she keeps to herself. That secret is her family, as they are notthe family she wants. Myung-eun’s teacher recognizes her talent in literature andsuggests she enters in a writing contest. As she learns more and more about theworld through writing, she realizes that certain thoughts and ways of life herfamily believes in is not right, and her conflict with them grows. Under the theme ‘Family’, Myung-eun decides to write the most honest, risky, and terrifying truthabout her own family.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!