repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 2 grudnia 2022.

plakat

Duch roju

El espíritu de la colmena

reż. Victor Erice

czas: 95’
produkcja: Hiszpania 1973
obsada: Ana Torrent, Ferdando Fernán-Gómez, Teresa Gimpera
język: hiszpański

gatunek: dramat

Przed seansem wyemitujemy prelekcję online nagraną przez reżyserkę Carlę Simón, laureatkę Złotego Niedźwiedzia za film Alcarràs.

Na lampkę wina po seansie zaprasza Vinotourclub.

Rok 1940, małe miasteczko zagubione gdzieś na równinach Kastylii. W niedzielne popołudnie do miejscowości przyjeżdża objazdowe kino z pokazem filmu Doktor Frankenstein. Na widowni siedzą dwie dziewczynki – siostry Isabel i Ana. Na pytanie młodszej siostry, dlaczego potwór zabija i czemu w końcu umiera, Isabel odpowiada, że jest duchem. To co dla Isabel było zabawą i grą wyobraźni, dla Any po zakończonym pokazie staje się rzeczywistością. Pewnego dnia Ana znika.

Film jest uznawany za jedną z najlepszych produkcji hiszpańskiego kina lat 70. XX wieku.

To hipnotyzujące kino, w którym obserwujemy psychologiczną grę pomiędzy dwoma siostrami, nurtujące sekwencje symboliczne oraz dramatyczny przebieg wydarzeń. Victor Erice, mimo że jak dotąd nakręcił tylko trzy filmy pełnometrażowe, a dziś w wieku 82 lat rozpoczyna prace nad czwartym – tworzy niezwykle poetyckie produkcje, dopracowane narracyjnie i wizualnie. Prawdziwa uczta dla kinomanów!

W rolę Any wcieliła się – odkryta przez Erice – Ana Torrent, która trzy lata później odegra główną rolę w słynnym filmie Carlosa Saury Nakarmić kruki.

Film zdobył Nagrodę Złota Muszla na Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1973 r.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!