repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

2 gru / cz

Kino dla sprawy: Dalej jest dzień + Po tamtej stronie

Dalej jest dzień + Po tamtej stronie

czas: 125’
język: fiński, angielski, arabski, szwedzki, japoński, polski

Cały dochód ze sprzedaży biletów w formie cegiełek w cenach 15, 20 i 30 zł zostanie przekazany na rzecz Stowarzyszenia Nomada, które przeznaczy te fundusze na pomoc migrantom.

Jako zespół Kina Nowe Horyzonty uważamy, że sztuka nie funkcjonuje w próżni, lecz może stanowić narzędzie empatii, solidarności i niezgody na niesprawiedliwość. Dlatego – we współpracy ze Stowarzyszeniem Nomada – zapraszamy na pokaz specjalny dwóch filmów, których tematyka koresponduje z kryzysem humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej, gdzie setki migrantów, którzy udali się do Europy w poszukiwaniu lepszego życia, mierzą się z chłodem, głodem i cierpieniem.

Po seansie filmów Po tamtej stronie Akiego Kaurismakiego i Dalej jest dzień Damiana Kocura zapraszamy na dyskusję o sytuacji na granicy, w której wezmą udział działający na rzecz migrantów aktywiści. Rozmowę poprowadzi Maciej Mandelt ze Stowarzyszenia Nomada.

Dalej jest dzień,
reż. Damian Kocur, Polska 2020, 25'

Polska prowincja, czas kryzysu migracyjnego i sączącej się z telewizji antyuchodźczej propagandy. Pracujący na promie rzecznym Paweł pozostaje odporny na jej działanie i gdy zachodzi taka potrzeba, postanawia ukryć w swoim domu Mohammada - przybysza z Azji Zachodniej. Samotny Polak i jego nowy znajomy z pozoru mają ze sobą niewiele wspólnego i nie mówią tym samym językiem, ale mimo wszystko wydają się połączeni wyjątkową więzią. Film Damiana Kocura, choć osadzony w ponurych realiach, pozostawia widza z poczuciem ostrożnego optymizmu i nadziei na przyszłość.

Po tamtej stronie,
reż. Aki Kaurismaki, Finlandia, Niemcy 2017, 100'

Nagrodzona na Berlinale czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego. Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa.

Fiński mistrz opowiada historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni?

W najnowszym filmie Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu (w jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku). Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!