repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

W repertuarze kina nie ma zaplanowanych pokazów tego filmu.

Rewers

reż. Borys Lankosz

czas: 96’
produkcja: Polska 2009
obsada: Agata Buzek, Marcin Dorociński, Anna Polony, Krystyna Janda

Główna akcja rozgrywa się w Warszawie w 1952 r., a klimat tamtych czasów podkreślają wykorzystane przez twórców filmu materiały archiwalne. W historię z lat 50. wplatają się sekwencje przedstawiające czasy współczesne, których dożyła najmłodsza z bohaterek. To kolejny demaskatorski film, rozliczający się z erą stalinizmu, tyle że tym razem opowieść została utrzymana w stylistyce czarnej komedii. Zresztą film łączy w sobie różne gatunki i konwencje, wątki kryminalne i miłosne.

Bohaterki Rewersu to przedstawicielki trzech pokoleń inteligenckiej rodziny. Cała konstrukcja filmu wspiera się właśnie na kobietach: córce, matce i babci, które odgrywają tu kluczowe role. Centralny wątek skupia się jednak wokół rodzinnych i miłosnych perypetii najmłodszej z nich, dobiegającej trzydziestki Sabiny, dziennikarki pracującej w wydawnictwie Nowina, w dziale zajmującym się poezją. Zbliża się właśnie defilada pierwszomajowa i szefowa kadr zarządza, by redaktorki wszystkich działów wystąpiły w sportowych strojach, co pozytywnie wpłynie na wizerunek firmy.

Borys Lankosz

Urodzony w 1973 roku. Reżyser, scenarzysta, aktor. Absolwent Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTviT (1999). W ciągu dekady realizował znakomite nagradzane dokumenty; wśród nich: „Rozwój” (2001), „Kurc” (2005) i „Radegast” (2008). W 2009 zadebiutował obsypanym nagrodami „Rewersem” – miłosną historią rozgrywającą się w latach 50. Obecnie przygotowuje się do kolejnego filmu fabularnego wg powieści Andrzeja Barta – „Fabryka muchołapek”.   

Filmografia

a

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!