repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

W repertuarze kina nie ma zaplanowanych pokazów tego filmu.

Antrakt; Dwaj ludzie z szafą; Przygoda człowieka poczciwego

Entr' acte; Dwaj ludzie z szafą; Przygoda człowieka poczciwego

reż. René Clair, Roman Polański, Franciszka Themerson, Stefan Themerson

czas: 47’

8 grudnia, godz. 17.00
wykład "Radziecka szkoła montażu" poprowadzi prof. Krzysztof Kornacki

Antrakt, reż. René Clair

Antrakt to film awangardowy w najczystszej postaci, na skrzyżowaniu dokonań dadaistów i surrealistów. René Clair, zgodnie z programem "cinéma pur" (czystego kina) nie respektuje praw logiki i dramaturgii. Puryści pragnęli pozbawić film wszelkich treści - może ona wynikać jedynie z rytmu poruszających się obrazów. Antrakt składa się zatem z nie związanych ze sobą pojedynczych scen.

Dwaj ludzie z szafą, reż. Roman Polański

Sztandarowa etiuda szkolna Romana Polańskiego ukazująca lęk przed odmiennością i obronną reakcję na nią. Groteskowość dwóch mężczyzn niosących szafę, naiwnych i bezradnych, osadzona jest w prozaicznym kontekście miejskiego folkloru. Czasem bywa on na tyle interesujący, że oko kamery porzuca dwóch niefortunnych bohaterów, oddając się podglądaniu eleganta szykującego się do efektownego entre do hotelu czy pijaka daremnie stawiającego czoła schodom. Jednocześnie, scenom zabawnym partnerują ponure, jak ta ukazująca brutalne morderstwo nad strumieniem.
Napotykani ludzie traktują mężczyzn z szafą z ciekawością, ale też zniecierpliwieniem i agresją, czego powodem jest głównie nieporęczny bagaż. Obaj bohaterowie wydają się zupełnie nieprzystosowani i wyalienowani, nie potrafiący odnaleźć się w kontekście obcej im rzeczywistości.

Przygoda człowieka poczciwego, reż. Franciszka Themerson, Stefan Themerson

Krótkometrażowy film fabularny opowiadający groteskowa przygodę pewnego mężczyzny. Niczym nie wyróżniający się urzędnik, tytułowy człowiek poczciwy, przypadkowo słyszy w słuchawce telefonu słowa "Nie będzie dziury w niebie, jeśli pójdziesz tyłem". Skierowane do tragarzy zdanie odbiera jako polecenie i rozpoczyna nietypową wędrówkę przez miasto. Jego irracjonalne działanie budzi powszechne wzburzenie - w ślad za nim wyrusza manifestacja z transparentami: "Na pewno będzie dziura w niebie" i "Precz z chodzeniem tyłem!". Siedząc na kominie i przygrywając na flecie, człowiek poczciwy komentuje to krótko: "Bo trzeba się znać na przenośni, proszę państwa!".

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!