repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

3 lis / wt

Berlin, symfonia wielkiego miasta; Antropocen: epoka człowieka

Berlin, Symhonie einer Grosstadt; Anthropocene: The Human Epoch

reż. Walter Ruttman; Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky

czas: 149’

3 listopada, godz. 17.00
wykład "Twórcze przetworzenie rzeczywistości - narodziny dokumentalizmu i symfonii miejskich" poprowadzi mgr Stanisław Abramik

Berlin, symfonia wielkiego miasta, reż. Walter Ruttman

Reżyser uważany za ojca niemieckiej awangardy, po cyklu filmów abstrakcyjnych ("Opus I-IV") zajął się dokumentem. Berlin zrealizował według pomysłu Carla Mayera i ze zdjęciami Karla Freunda. Film, uznany za wybitny i nowatorski, jest przekrojem wielkomiejskiego życia komponowanym według porządku mijającego czasu od poranku do poranku. W efekcie stanowi poetycki portret metropolii, pełen obserwacji (również z ukrytej kamery), skojarzeń i kontrastów. Znakomity w pracy operatorskiej i montażu jest swoistym studium dynamiki miasta, jego ruchu i rytmu.

Antropocen: epoka człowieka, reż. Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky

Od wybetonowanych brzegów Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnego Azji, do największych naziemnych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech. Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do metalowych kontenerów w mieście Norylsk. Od zdewastowanej Wielkiej Rafy Koralowej w Australii po surrealistyczne stawy litu na pustyni Atakama. Kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią.

Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę halocenu. Stosowanie pojęcia z trzonem "człowiek" w nazwie jest symboliczne i ma istotną wartość informacyjną - uświadamia zagrożenia i inspiruje do przemyśleń i dalszych badań. Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie wcale ludzkiego?

Film jest utrzymaną w surrealistycznym duchu medytacją na temat masowych, głębokich i - co najważniejsze - trwałych zmian w krajobrazie naszej planety dokonywanych przez człowieka. Jako narratorka oprowadza po nim Alicia Vikander, nagrodzona Oscarem za rolę w Dziewczynie z portretu. Szokujący, urzekający, hipnotyczny obraz to efekt wieloletniej współpracy reżyserki Jennifer Baichwal, operatora Nicholasa de Pencier oraz znanego fotografa Edwarda Burtynskiego. Stanowi trzecią część filmowej trylogii, jaką Jennifer Baichwal i Edward Burtynski poświęcili Ziemi (pierwsza część: Sfabrykowany krajobraz, druga: Watermark)

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!