repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

13 paź / wt

Podróż na Księżyc; Diabelski wynalazek

Le voyage dans la lune; Vynález zkázy

reż. Georges Méliès, Karel Zeman

czas: 93’
produkcja: Francja, Czechosłowacja

13 października, godz. 17.00
wykład "Kino atrakcji" poprowadzi prof. Agnieszka Nieracka

Podróż na księżyc, reż. Georges Méliès

W trakcie Kongresu Naukowego profesor Barbenfouillis (w tej roli sam Georges Méliès) próbuje namówić kolegów do wielkiej wyprawy na Księżyc i jego dogłębne zbadanie. Jego projekt zostaje zaakceptowany i naukowcy - po obejrzeniu rakiety-pocisku i wielkiej wyrzutni - kompletują ekipę odkrywców. Rakieta trafia prosto w oko Księżyca. Na powierzchni witają Ziemian Selenici, którzy nie wyglądają na przyjaźnie nastawionych. Zaprowadzeni przed oblicze króla, badacze odkrywają sposób na uwolnienie się od wrogiej asysty, ale badanie planety jest niemożliwe. Mimo to naukowcy wracają na Ziemię witani jak bohaterowie.

Pierwszy w historii kina film science-fiction trwa tylko 14 minut, ale składa się z około 30 scen-rozdziałów, inspirowanych prozą Julesa Verne'a ("Podróż na Księżyc") i H.G. Wellsa ("Pierwsi ludzie na Księżycu"). Filmowany nieruchomą kamerą, pozbawiony zbliżeń i dialogów, zachowuje perspektywę widza teatralnego, stanowiąc jednocześnie przegląd możliwości ówczesnego kina w zakresie montażu czy efektów specjalnych (wizualnych). Zwraca uwagę świadome odwołanie się do formy komediowej, czego dowodem liczne gagi: wszak prowadzony przez Mélièsa Theatre Robert-Houdin był teatrzykiem rewiowym.

Diabelski wynalazek, reż. Karel Zeman

Film oparty na motywach powieści Juliusza Verne'a "Straszny wynalazca". Zły i podstępny hrabia Artigas porywa znanego naukowca profesora Roche'a oraz jego asystenta Simona Harta, pracujących nad substancją o wielkiej sile wybuchowej, która może zastąpić węgiel i naftę, ale może i zniszczyć świat. Ekscentryczny arystokrata, dysponujący supernowoczesną łodzią podwodną, zajmuje się głównie piractwem, zatapia i ograbia przepływające statki. Teraz marzy mu się rozszerzenie swego panowania, stąd próba przejęcia kontroli nad wynalazkiem profesora Roche'a. Mikstura, nad którą pracuje, może się przecież okazać śmiercionośną bronią. Artigas osadza naukowca i jego asystenta na niedostępnej wysepce, na której sprawuje nieograniczoną władzę, gdzie zapewnia im doskonałe warunki do kontynuacji badań. Piratowi przeciwstawia się młody inżynier, a profesor, przerażony możliwościami wykorzystania swego odkrycia, niszczy wynalezioną substancję. Nad wyspą unosi się powstały siłą ogromnego wybuchu grzyb...

Karel Zeman to jeden z mistrzów światowej animacji, znakomicie łączący w swych filmach żywą akcję z animacją rysunkową i lalkową, prekursor tzw. filmu kombinowanego. Najlepszym tego przykładem jest właśnie "Diabelski wynalazek", ekranizacja jednej z - pełnych fantazji, przygód oraz suspensu - powieści Juliusza Verne'a, nazywanego "dziadkiem science fiction". Czeski reżyser często sięgał po prozę tego pisarza ("Skradziony balon", 1967; "Na komecie", 1970). W "Diabelskim wynalazku" jako plastyczne tworzywo wykorzystał dziewiętnastowieczne, niezwykłej urody, dbałe o każdy detal rysunki Édouarda Riou i Léona Benetta, ilustratorów książek Verne'a, ożywiając je, czyniąc atrakcyjnym tłem dla aktorów oraz animowanych poklatkowo przedmiotów, snutej ze swadą przygodowej opowieści. To niezwykle precyzyjne połączenie aktorskiego planu zdjęciowego z animacją, na tle stylizowanej na dziewiętnastowieczne sztychy scenografią, przyniosło Zemanowi grand prix na Światowej Wystawie w Brukseli (1958).

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!