repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 7 listopada 2017.

Western

Dni Filmowe LUX 2017: Western

reż. Valeska Grisebach

czas: 120’
produkcja: Niemcy, Bułgaria, Austria 2017
obsada: Reinhard Neumann, Reinhardt Wetrek, Syuleyman Aliov Letifov, Veneta Frangipova
nagrody: Honorowe Wyróżnienie, Jerozolima 2017; Specjalne Wyróżnienie, Erywań 2017; Nagroda FIPRESCI, Motovun 2017; Grand Prix i Nagroda FIPRESCI, MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Wrocław 2017

Niemieccy robotnicy budują przy granicy bułgarsko-greckiej elektrownię. Potrzebne do tej inwestycji zasoby wodne są niewystarczające i deficyt ten jest dużym problemem oraz powodem konfliktu z mieszkańcami pobliskiej wioski. Gdy robotnicy mają wody pod dostatkiem to krany tubylców są suche. Bułgarska prowincja mocno odstaje od niemieckich standardów i większość z przybyłych tu do pracy patrzy na swoich sąsiadów z góry, a kontakty z nimi - poza prostackimi zaczepkami miejscowych kobiet - ograniczają do koniecznego minimum. Z jednym wyjątkiem: Meinhard jest tym, który chodzi własnymi ścieżkami, próbuje, z sukcesem, nawiązać kontakt z mieszkańcami wioski, poznać ich i pomimo językowej bariery szuka porozumienia. Główny bohater filmu Valeski Grisebach jest ciekawy ludzi i ich historii, wolny od uprzedzeń i otwarty na innych. Ale taka postawa wiąże się z konsekwencjami: koledzy stają się wobec niego podejrzliwi, a lokalna społeczność też nie traktuje go jak przyjaciela.

Reżyserka przewrotnie wykorzystując konwencje westernu: konfrontację pomiędzy cywilizacją i osadnictwem na rubieżach, tubylcami i przybyszami, samotnym bohaterem i obcą społecznością opowiada o dzisiejszych konfliktach, często wyimaginowanych uprzedzeniach i o trudnościach, jakie towarzyszą ich przełamywaniu. Film stara się - jak napisali krytycy tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyznając mu główną nagrodę - "opisać współczesny świat, naznaczony lękiem przed obcymi oraz zderzeniami kultur; świat, w którym komunikacja międzyludzka jest szorstka, a jednak osiągalna".

goście debaty po projekcji:

Małgorzata Szczerbowska  

Aktorka, dramaturżka, scenarzystka. Na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zachwyciła krytyków rolą Kai w filmie „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc, który nagrodzono za debiut reżyserski i scenariusz. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu. Jako aktorka pracowała między innymi w Teatrze Pieśń Kozła we Wrocławiu (1996 -1999) i w Teatrze Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2000-2004). Jako pedagog współpracowała z Michaił Czechow Studio London i PWST we Wrocławiu. Od 2012 prowadzi Intensywne Kursy Aktorskie „ INKA” oraz równie intensywne indywidualne zajęcia aktorskie. W ramach konkursu dramaturgicznego „Strefy Kontaktu” ( Teatr Współczesny Wrocław) powstały scenariusze „Drzewom nie wypadają włosy” i „Miejsce, którego nie ma” a w roku 2017 w ramach współpracy ze „Studio Matejka” scenariusz „Wściekły człowiek”.

Piotr Czerkawski 

Laureat tegorocznej Nagrody PISF dla najlepszego krytyka filmowego w Polsce.  Autor wielu recenzji, artykułów i wywiadów publikowanych w mediach prasowych i internetowych. Prowadzi bloga „Cinema Enchante”, który dwukrotnie (2014, 2015) otrzymał nominację do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współprowadził Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP 1. Publikuje m.in. w „Filmwebie”, „Kinie” i „Dzienniku. Gazecie Prawnej”. 

moderator:

Jan Pelczar 

Dziennikarz Radia RAM i absolwent Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu. Prowadzi autorski program „Strefa Kina”* (co czwartek od 14.00 do 18.00) oraz audycje kulturalne (środy i piątki od 14.00 do 18.00) i podróżnicze (soboty 8.00-12.00). Jest wydawcą i prezenterem serwisów informacyjnych. Wykłada dla młodzieży w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej w Kinie Nowe Horyzonty. Prowadzi uroczyste premiery filmowe, dyskusje z twórcami, a także gale otwarcia i zamknięcia ostatnich edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.

Valeska Grisebach

Urodziła się w 1968 roku w Bremie. Studiowała germanistykę i filozofie w Berlinie Monachium i Wiedniu. W 1993 roku podjęła naukę na Wiedeńskiej Akademii Filmowej. Za film dyplomowy Mein Stern (Moja gwiazda) otrzymała w 2001 roku Nagrodę Krytyki podczas Festiwalu Filmowego w Toronto oraz główną nagrodę na festiwalu filmowym w Turynie. Jej drugi film Sehensucht(Tęsknota) miał swoją premierę w 2016 roku w konkursie festiwalu Berlinale. Został też wyróżniony Specjalną Nagrodą Jury podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!