film
   
Dni Filmowe LUX 2019: Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia
Gospod postoi, imeto i' e Petrunija
reż. Teona Strugar Mitevska / Macedonia, Belgia, Francja, Chorwacja, Słowenia 2019 / 100’
Bezpłatne bilety do odbioru w kasie kina.
Seanse - kup bilet:
12 lis

Obsada

Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Stefan Vujisic

Opis filmu

Film czołowej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej inspirowany jest wydarzeniami z 2014 roku, które wywołały falę dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie i kościele.

Obraz zdobył m.in. Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz Nagrodę Gildii Filmowców na ostatnim festiwalu Berlinale.

Akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku we wschodniej części Macedonii. Co roku w styczniu miejscowy pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż, za którym do wody wskakują setki mężczyzn. Ten, komu uda się go wyłowić, może liczyć na szczęście i dobrobyt. Tak przynajmniej było do czasu, gdy sztuka ta powiodła się Petrunii. Wśród lokalnej społeczności szok miesza się z wściekłością, bo jak to w ogóle możliwe, że kobieta miała czelność wziąć udział w męskim rytuale. Wybucha mały skandal, zwłaszcza że Petrunia nie zamierza ustąpić ani na krok.

Po seansie zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą: 

Daria Sudoł
Krytyczka kultury, nauczycielka akademicka, dziennikarka, feministka. Edukatorka społeczna i animatorka kultury od lat związana z sektorem pozarządowym. Stale współpracująca m. in. z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych, Fundacją na Rzecz Studiów Europejskich, Fundacją Dom Pokoju, Ośrodkiem Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassale'a i Fundacją Punkt Widzenia, Strefą Kultury Wrocław oraz Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Obecnie zawodowo związana z Europejską Fundacją Aktywizacji Społecznej EFAS oraz Fundacją "Umbrella" i Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3. Aktywistka zaangażowana w szereg inicjatyw społeczno-kulturalnych, czynnie działająca na rzecz osób wykluczonych, środowisk pro kobiecych, poszanowania praw zwierząt oraz środowiska naturalnego. Współorganizatorka F/M Festiwalu, współkoordynatorka Społecznej Akademii Kultury Jacka Żakowskiego. Założycielka i członkini kolektywu artystycznego DONT' BE MAD!. Uczestniczy w działaniach Żywej Biblioteki jak Żywa Książka o dwóch tytułach; "Feministka" i "Ekoaktywistka". Miłośniczka kina offowego, w szczególności poruszającego tematykę pro kobiecą i wszelkiego rodzaju wykluczenia społeczne.


Edi Mulić
Urodził się w 1982 roku w Skopje, w Republice Macedonii. Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie św. Cyryla i Metodego tamże, na kierunku "język macedoński i języki południowosłowiańskie" w roku 2007. Po studiach, w 2008 roku odbył wolontariat we Wrocławiu i został w Polsce, aby studiować na Uniwersytecie Wrocławskim, na kierunku filologii serbskiej i chorwackiej. Otrzymał tytuł magistra. Edi Mulić był aktywnym członkiem organizacji pozarządowych w Macedonii jak i w Polsce, a także uczestniczył w wielu projektach międzynarodowych. W Polsce pomagał osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy, nauczał języków obcych oraz do dziś aktywnie promuje muzykę bałkańską.

Rozmowę poprowadzi Jan Pelczar.

Dziennikarz Radia RAM. Współpracuje z "Przekrojem" i "Dużym Formatem". Niedawno mogliście przeczytać m.in. jego wywiad z Teoną Mitevską, reżyserką "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia", jednego z tegorocznych finalistów LUX. Autor "Strefy Kina", recenzent, prowadzi uroczyste premiery filmowe, dyskusje z twórcami, festiwalowe gale. Przeprowadził setki wywiadów z osobistościami świata sztuki, polityki i sportu. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu. Za reportaż "Jak długo leci z nami pilot" nominowany do Grand Press 2018.

Informacje o reżyserze

Teona Strugar Mitevska

stopka

rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.