film
Dzień świadomości: "Zjadzanie zwierząt" i "W jak wybór"
/ 150’
Brak nadchodzących seansów .
Ostatni seans odbył się 27 kwietnia 2019.

Opis filmu

Dzień świadomości - przegląd filmów o tematyce proroślinnej i prozwierzęcej w Kinie Nowe Horyzonty

Niech żyją zwierzęta i dieta roślinna! 27 kwietnia (sobota) o godz. 17:00 zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na specjalny przegląd filmów o tematyce proroślinnej i prozwierzęcej, połączony z wykładem Anety Osuch i Arkadiusza Wierzby, edukatorów EkoCentrum Wrocław i Fundacji EkoRozwoju. W programie pokaz "Zjadania zwierząt" - dokumentu na podstawie bestsellerowej książki pod tym samym tytułem i "W jak wybór" - filmu o prawach zwierząt, wegetarianizmie i weganizmie, z udziałem m.in. rapera Bisza czy Marty Gusztab, mistrzyni muay thai. Część dochodu z biletów zostanie przekazana na wsparcie kampanii Stopklatka fundacji VIVA - Akcja dla zwierząt.

PROGRAM

"Zjadanie zwierząt", reż. Christopher Quinn, 94'

Skąd tak naprawdę pochodzą kupowane przez nas jaja, nabiał i mięso? Twórcy filmu (wśród nich m.in. Natalie Portman i Jonathan Safran Foer, autor bestsellerowej książki "Zjadanie zwierząt") ujawniają kulisy funkcjonowania zakładów przetwórstwa żywności. Dokument porusza kwestie środowiskowe i zwraca uwagę na zagrożenia zdrowotne, jakie niosą ze sobą powszechne praktyki wykorzystywane na fermach przemysłowych. W "Zjadaniu zwierząt" poznajemy także wpływ całego procederu na rolników czy ludność lokalną i przyglądamy się wszechobecnej zmowie milczenia. Christopher Quinn, reżyser dokumentu, przedstawia alternatywy dla masowej produkcji produktów odzwierzęcych. Prezentuje różne, często wykluczające się punkty widzenia, jednak żaden z nich nie jest wartościowany, pozostawiając widzowi pełną swobodę wyciągania własnych wniosków.

"W jak wybór", reż. Adam Ptaszyński, Łukasz Musiał, 25'

Sześcioro bohaterów dokumentu to osoby w różnym wieku, o różnych talentach, wykonujących różne zawody. Łączy ich troska o zwierzęta i pragnienie zmieniania świata na lepsze. Monika Bukowska i Magda Matulka pracują w schronisku w Korabiewicach. Pierwsza z kobiet założyła tam Lisi Azyl - miejsce, w którym mieszkają zwierzęta odebrane z ferm futrzarskich. Magda zajmuje się m.in. świniami, udowadniając, że potrafią być tak wdzięczne jak psy. Dla uprawiającej muay thai Marty Gusztab weganizm nie jest przeszkodą, aby osiągać sportowe sukcesy. Bycie na diecie roślinnej nie jest również wyzwaniem dla Bisza, rapera, który przestał jeść mięso z powodów etycznych i porusza ten temat w swoich utworach. Z kolei Paweł Ochman, autor popularnego bloga kulinarnego Weganon, swoim wyglądem zaprzecza stereotypowi wychudzonego jarosza. Ostatnia bohaterka filmu, Dorota Sumińska, to znana weterynarz, popularyzatorka wiedzy o zwierzętach - jak mówi - najlepszych przyjaciołach człowieka.

Wykład: "Zjadanie planety, czyli o wpływie diety na środowisko", prowadzenie: Aneta Osuch i Arkadiusz Wierzba, edukatorzy EkoCentrum Wrocław i Fundacji EkoRozwoju, ok. 30'

Czy kiełbasy rosną na drzewach? Dlaczego orangutany nie lubią masła orzechowego? Ile planet potrzebujemy, żeby się nasycić? Nasze codzienne wybory konsumenckie wywierają potężny wpływ na świat. Pierwsze z nich musimy podjąć już przy śniadaniu. Podczas wykładu omówione zostaną niektóre składniki naszych posiłków oraz ich wpływ na zmiany klimatu, dostęp do wody pitnej czy zanik bioróżnorodności. W trakcie spotkania serwowane będą świeże porcje danych, zbilansowane scenariusze na przyszłość i odżywcze rozwiązania.

Informacje o reżyserze

stopka

barwa: kolor
1800 gramów 
Marcin Głowacki, Polska 2019
Angelo 
Markus Schleinzer, Austria, Luksemburg 2018
Baranek Shaun Film. Farmageddon 
Will Becher, Richard Phelan, Francja, USA, Wielka Brytania 2019
Basia 3 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Polska 2019
Boże Ciało 
Jan Komasa, Polska 2019
Był sobie pies 2 (seans dla szkoły) 
Gail Mancuso, USA, Hong Kong, Indie, Chiny 2019
Irlandczyk 
Martin Scorsese, USA 2019
Joker 
Todd Phillips, USA 2019
Kraina lodu 2 
Jennifer Lee, Chris Buck, USA 2019
Last Christmas 
Paul Feig, Wielka Brytania 2019
Le Mans' 66 
James Mangold, USA 2019
Na noże 
Rian Johnson, USA 2019
National Theatre: Hamlet (seans dla szkoły) 
National Theatre Live in HD 2019/2020
Nie ma nas w domu 
Ken Loach, Belgia, Francja, Wielka Brytania 2019
Parasite 
Bong Joon-ho, Korea Południowa 2019
Portret kobiety w ogniu 
Céline Sciamma, Francja 2019
Proceder 
Michał Węgrzyn, Polska 2019
The Lighthouse 
Robert Eggers, USA, Kanada 2019
Van Gogh. U bram wieczności 
Julian Schnabel, Irlandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, USA 2018
Wózkownia: 1800 gramów 
Wózkownia
Marcin Głowacki, Polska 2019
Wysoka dziewczyna 
Kantemir Bałagow, Rosja 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.