film
Dzień świadomości: "Zjadzanie zwierząt" i "W jak wybór"
/ 150’
Brak nadchodzących seansów .
Ostatni seans odbył się 27 kwietnia 2019.

Opis filmu

Dzień świadomości - przegląd filmów o tematyce proroślinnej i prozwierzęcej w Kinie Nowe Horyzonty

Niech żyją zwierzęta i dieta roślinna! 27 kwietnia (sobota) o godz. 17:00 zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na specjalny przegląd filmów o tematyce proroślinnej i prozwierzęcej, połączony z wykładem Anety Osuch i Arkadiusza Wierzby, edukatorów EkoCentrum Wrocław i Fundacji EkoRozwoju. W programie pokaz "Zjadania zwierząt" - dokumentu na podstawie bestsellerowej książki pod tym samym tytułem i "W jak wybór" - filmu o prawach zwierząt, wegetarianizmie i weganizmie, z udziałem m.in. rapera Bisza czy Marty Gusztab, mistrzyni muay thai. Część dochodu z biletów zostanie przekazana na wsparcie kampanii Stopklatka fundacji VIVA - Akcja dla zwierząt.

PROGRAM

"Zjadanie zwierząt", reż. Christopher Quinn, 94'

Skąd tak naprawdę pochodzą kupowane przez nas jaja, nabiał i mięso? Twórcy filmu (wśród nich m.in. Natalie Portman i Jonathan Safran Foer, autor bestsellerowej książki "Zjadanie zwierząt") ujawniają kulisy funkcjonowania zakładów przetwórstwa żywności. Dokument porusza kwestie środowiskowe i zwraca uwagę na zagrożenia zdrowotne, jakie niosą ze sobą powszechne praktyki wykorzystywane na fermach przemysłowych. W "Zjadaniu zwierząt" poznajemy także wpływ całego procederu na rolników czy ludność lokalną i przyglądamy się wszechobecnej zmowie milczenia. Christopher Quinn, reżyser dokumentu, przedstawia alternatywy dla masowej produkcji produktów odzwierzęcych. Prezentuje różne, często wykluczające się punkty widzenia, jednak żaden z nich nie jest wartościowany, pozostawiając widzowi pełną swobodę wyciągania własnych wniosków.

"W jak wybór", reż. Adam Ptaszyński, Łukasz Musiał, 25'

Sześcioro bohaterów dokumentu to osoby w różnym wieku, o różnych talentach, wykonujących różne zawody. Łączy ich troska o zwierzęta i pragnienie zmieniania świata na lepsze. Monika Bukowska i Magda Matulka pracują w schronisku w Korabiewicach. Pierwsza z kobiet założyła tam Lisi Azyl - miejsce, w którym mieszkają zwierzęta odebrane z ferm futrzarskich. Magda zajmuje się m.in. świniami, udowadniając, że potrafią być tak wdzięczne jak psy. Dla uprawiającej muay thai Marty Gusztab weganizm nie jest przeszkodą, aby osiągać sportowe sukcesy. Bycie na diecie roślinnej nie jest również wyzwaniem dla Bisza, rapera, który przestał jeść mięso z powodów etycznych i porusza ten temat w swoich utworach. Z kolei Paweł Ochman, autor popularnego bloga kulinarnego Weganon, swoim wyglądem zaprzecza stereotypowi wychudzonego jarosza. Ostatnia bohaterka filmu, Dorota Sumińska, to znana weterynarz, popularyzatorka wiedzy o zwierzętach - jak mówi - najlepszych przyjaciołach człowieka.

Wykład: "Zjadanie planety, czyli o wpływie diety na środowisko", prowadzenie: Aneta Osuch i Arkadiusz Wierzba, edukatorzy EkoCentrum Wrocław i Fundacji EkoRozwoju, ok. 30'

Czy kiełbasy rosną na drzewach? Dlaczego orangutany nie lubią masła orzechowego? Ile planet potrzebujemy, żeby się nasycić? Nasze codzienne wybory konsumenckie wywierają potężny wpływ na świat. Pierwsze z nich musimy podjąć już przy śniadaniu. Podczas wykładu omówione zostaną niektóre składniki naszych posiłków oraz ich wpływ na zmiany klimatu, dostęp do wody pitnej czy zanik bioróżnorodności. W trakcie spotkania serwowane będą świeże porcje danych, zbilansowane scenariusze na przyszłość i odżywcze rozwiązania.

Informacje o reżyserze

stopka

barwa: kolor
Agent Kot 
Christoph LauensteinWolfgang Lauenstein, Belgia, Niemcy 2018
Aladyn (napisy) 
Guy Ritchie, USA 2019
Basia 2 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018
Dzień czekolady 
Jacek Piotr Bławut, Polska 2018
Jestem William 
Jonas Elmer, Dania 2017
Kobieta idzie na wojnę 
Benedikt Erlingsson, Francja, Islandia, Ukraina 2018
Krew Boga 
Bartosz Konopka, Polska, Belgia 2018
Królowa Kier 
May el-Toukhy, Dania, Szwecja 2019
Łowcy czarownic (dubbing) 
Raško Miljković, Macedonia 2018
Ma 
Tate Taylor, USA 2019
Niedobrani 
Jonathan Levine, USA 2019
Paskudy. Uglydolls 
Robert Rodriguez, USA 2019
Petra 
Jaime Rosales, Dania, Hiszpania, Francja 2018
Podwójne życie 
Olivier Assayas, Francja 2018
Pokémon: Detektyw Pikachu (dubbing) 
Rob Letterman, Japonia, USA 2019
Pokémon: Detektyw Pikachu (napisy) 
Rob Letterman, Japonia, USA 2019
Rocketman 
Dexter Fletcher, Wielka Brytania 2019
Sauvage 
Camille Vidal-Naquet, Francja 2018
Słodki koniec dnia 
Jacek Borcuch, Polska 2019
Tajemnice Joan 
Trevor Nunn, Wielka Brytania 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.