repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 6 grudnia 2016.

Pancernik Potiomkin, Upadek dynastii Romanowów

Bronienosiec Potiomkin; Padenie dinastii Romanovykh

czas: 270’

Akademia Kina Światowego to edukacyjny projekt, którego uczestnicy poznają najważniejsze etapy historii światowej kinematografii na tle kulturowym, społecznym, politycznym i interartystycznym. Zajęcia odbywają raz w tygodniu, we wtorki o godz. 17.00. Pojedyncze zajęcia Akademii Kina Światowego odbywają się według schematu: ok. 90 minutowy akademicki wykład, projekcja filmowa i dyskusja. Wykłady poprowadzą specjaliści (głównie filmoznawcy i kulturoznawcy) z ośrodków akademickich z całego kraju. Do uczestnictwa w zajęciach upoważnia semestralny karnet (w cenie 200 zł na semestr) oraz bilety na poszczególne zajęcia w cenie 20 zł.

Radziecka szkoła montażu

wykład: prof. Krzysztof Kornacki

Pancernik Potiomkin (Bronienosiec Potiomkin), reż. Sergiej Eisenstein, ZSRR 1925, 68 min
obsada: Aleksandr Antonov, Vladimir Barsky, Grigori Aleksandrov

Arcydzieło Siergieja Eisensteina o rewolucyjnym wydźwięku. Rok 1905. Załoga pancernika Potiomkina zacumowała u wybrzeży Odessy. Przebywający od dłuższego czasu w porcie i przetrzymywani w nieludzkich warunkach, marynarze odmawiają zjedzenia zepsutego mięsa, którym karmią ich kucharze. Kapitan rozkazuje rozstrzelać wszystkich, którzy wywołali protest i odmawiają jedzenia posiłku. Pluton konsekwentnie stawia się jednak przełożonemu. Rozpoczyna się rewolucja. Marynarze opanowują statek i usiłują wywołać powstanie w Odessie. Na reakcję carskich władz nie trzeba było długo czekać. Masakra mieszkańców miasta wisi w powietrzu.

Upadek dynastii Romanowów (Padenie dinastii Romanovykh), reż. Esfir Szub, ZSRR 1927, 87 min

Kilkadziesiąt tysięcy kilometrów taśmy filmowej. Reportaże z frontu i państwowych uroczystości, dokumenty na temat codziennego życia, ruchome portrety mas i jednostek. Archiwalne materiały cudem odnalezione w piwnicach, skrytkach i szafach. To wszystko posłużyło Esfir Szub do zrealizowania Upadku dynastii Romanowów, opowiadającego o wydarzeniach, które doprowadziły do rewolucji październikowej. Starannie wyselekcjonowane fragmenty zostały zręcznie zmontowane w spójną i ideologicznie nacechowaną całość. Na ekranie raz po raz są przeciwstawiani sobie uciśnieni, zapracowani na śmierć proletariusze i przedstawiciele bardziej uprzywilejowanych klas, którzy z samozadowoleniem uśmiechają się do kamery. Film uzupełniają plansze z odautorskimi komentarzami, często utrzymanymi w patetycznym lub ironicznym tonie.

Piotr Mirski

Esfir Szub

Pierwsza dama radzieckiej kinematografii. Pionierka filmu kompilacyjnego. Żyła w latach 1894-1959. Na początku swojej kariery w świecie kina zajmowała się przemontowywaniem - tzn. cenzurowaniem - zagranicznych tytułów, które trafiały do lokalnej dystrybucji. Upadek dynastii Romanowów był jej debiutem. Później zrealizowała m.in. Wielką drogęRosję Mikołaja II i Lwa Tołstoja i Hiszpanię.

Wybrana filmografia

1927 Upadek dynastii Romanowów / Padenie dinastii Romanovykh / The Fall of the Romanov Dynasty (dok.)

1927 Wielka droga / Velikiy put / The Great Road (dok.)

1928 Rosja Mikołaja II i Lew Tołstoj / Rossiya Nikolaya II i Lev Tolstoy / Lev Tolstoy and the Russia of Nicolai II (dok.)

1939 Hiszpania / Ispaniya / Spain (dok.)

1940 20 lat kina radzieckiego / Kino za XX let / Twenty Years of Soviet Cinema (dok., współreż.)

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!