wydarzenie
 
10. MFO: Mrożek
01 paź

Amor reż. Sławomir Mrożek, Polska 1977, 88’
Powrót reż. Sławomir Mrożek, Polska 1978, 84’

Jakim reżyserem był Sławomir Mrożek? Wiele wskazuje na to, że dyletanckim, zapatrzonym w siebie i niechętnym do dzielenia się chwałą. To unikalna okazja, by obejrzeć filmy wyreżyserowane przez wybitnego dramaturga, zupełnie nieznane w Polsce, niemal nie do zdobycia.

Po filmie rozmowa z udziałem kuratorki przeglądu Adriany Prodeus i dr. Milana Lesiaka (UWr.).

Adriana Prodeus - krytyczka filmowa i sztuki, autorka książki „Themersonowie. Szkice biograficzne”. Wraz z Kubą Mikurdą zredagowała „Trzynasty miesiąc. Kino braci Quay”, z Katarzyną Roj „Manifesto Book. Zmieńmy wszystko”. Stypendystka Fulbrighta na Tisch NYU. Od 7 lat wykłada w ramach Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w kinie Muranów. Publikuje m.in. w "Kinie", na portalach: "Krytyka Polityczna", obieg.pl, stopklatka, kultura liberalna, dwutygodnik.com, w "Newsweeku", "Ruchu Muzycznym" czy "Biurze". Redaguje magazyn kulturalny „WOK. Wszystko o kulturze” w TVP2, prowadzi jego część poświęconą sztuce.

dr Milan Lesiak - pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych. Po ukończeniu studiów polonistycznych swój naukowy życiorys związał z Profesorem Jauszem Deglerem i pod jego kierunkiem przygotowywał rozprawę doktorską pt. Polska nauka o teatrze w latach 1945–1975. Teraz dysertacja ta nakładem Wydawnictwa Uniwersyteckiego ukazała się w radykalnie przeredagowanej wersji jako książka. Zainteresowania badawcze autora obejmują – oprócz teatru – także teorię literatury, z którą od lat sympatyzuje. Opublikował wiele artykułów, w różnych językach, także po węgiersku.

"W pierwszej scenie Amora kilkunastoletni chłopiec siedzi przy stole i odmienia łacińskie słówka. Jest rok 1944. Późne lato, może wczesna jesień. Akcja filmu toczy się w małym miasteczku któregoś z krajów Europy Wschodniej. Paweł mieszka z ciotką dewotką, która jest jego jedyną rodziną. Wkrótce zmuszeni są gościć niemieckiego oficera, a ten sprowadza sobie kochankę – blond aktorkę frontowego teatrzyku. Chłopiec zakochuje się w niej bez pamięci. (...)

Drugi telewizyjny film ma tytuł Powrót (Eine Rückkehr). Akcja znowu osadzona zostaje w przeszłości, ale tym razem jeszcze dawniejszej – prawdopodobnie chodzi o rok 1913. Światowej sławy pisarz Leo Janicz wraca po latach do rodzinnej wsi na terenie Austro-Węgier, wezwany przez rzekomo umierającą siostrę. Szybko okazuje się jednak, że Katarzyna jest symulantką, która stosuje wobec niego szantaż emocjonalny. Na miejscu bohater spotyka kolegę z lat szkolnych, niedoszłego księdza Ivo, co daje początek ideologicznemu starciu reakcjonisty z rewolucjonistą. Napięcie między mężczyznami dodatkowo komplikuje kobieta. Lora przyjechała jako towarzyszka pisarza, ale z czasem zaczyna się coraz bardziej interesować jego dawnym kolegą."

fragment książki Mrożek. Striptiz neurotyka Małgorzaty I. Niemczyńskiej (wyd. Agora)

Informacje o reżyserze

stopka

barwa: kolor
Akademia Kina Światowego (2019/2020): Pięści w kieszeni 
Akademia Kina Światowego (2019/2020)
Marco Bellocchio, 1965
Ból i blask 
Pedro Almodóvar, Hiszpania 2019
Był sobie pies 2 
Gail Mancuso, USA, Hong Kong, Indie, Chiny 2019
Czarny Mercedes 
Janusz Majewski, Polska 2019
Gordon i Paddy 
Linda Hamback, Szwecja 2017
Joker (seans dla szkoły) 
Todd Phillips, USA 2019
Kino na bis: Zama 
Kino na bis
Lucrecia Martel, Argentyna, Brazylia, Hiszpania, Dominikana, Francja, Holandia, Meksyk, Szwajcaria, USA, Portugalia, Liban 2017
Klub "Wysokich Obcasów": Portret kobiety w ogniu 
Klub "Wysokich Obcasów"
Céline Sciamma, Francja 2019
Legiony 
Dariusz Gajewski, Polska 2019
Mowa ptaków 
Xawery Żuławski, Polska 2019
(Nie)znajomi 
Tadeusz Śliwa, Polska 2019
O Yeti! 
Jill Culton, Chiny, USA 2019
Ostatnia Góra 
Dariusz Załuski, Polska 2019
Parasite 
Bong Joon-ho, Korea Południowa 2019
Pewnego razu... w Hollywood 
Quentin Tarantino, USA, Wielka Brytania 2019
Rok przełomu. 1989: Spodziewane straty 
Rok przełomu. 1989
Ulrich Seidl, Austria 1992
Synonimy 
Nadav Lapid, Francja, Niemcy, Izrael 2018
Wysoka dziewczyna 
Kantemir Bałagow, Rosja 2019
Zabawa w pochowanego 
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett, USA 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.