repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 29 października 2018.

Styx

Dni filmowe LUX 2018: Styx

reż. Wolfgang Fischer

czas: 93’
produkcja: Niemcy, Austria 2018
obsada: Susanne Wolff, Gedion Oduor Wekesa
nagrody: MFF w Berlinie 2018 - Label Europa Cinemas, Nagroda Jury Ekumenicznego

Rieke wyrusza w samotny rejs po Atlantyku. Czas upływa jej na wykonywaniu powtarzalnych czynności w kojącej ciszy. Ale gdy natrafia na tonącą łódkę pełną wyczerpanych uchodźców, musi szybko podjąć decyzję, która przesądzi o ludzkim życiu. Sytuacja jest poważna, bowiem nikt inny nie zamierza im pomóc. Nie trwoniąc słów, Wolfgang Fischer sięga po przeszłość, by zmierzyć się z teraźniejszością. Grecki mit o rzece Styks, przez którą musiała przeprawić się dusza każdej zmarłej osoby, pozwala mu opowiedzieć o kryzysie uchodźców. Odkąd rozpocząłem pracę nad tym filmem, życie straciło już 20 000 ludzi. Mimo to zupełnie nic się nie zmieniło i wciąż nie oferuje się żadnych konkretnych rozwiązań - przyznał po premierze Styksu w Berlinie, skąd film wrócił z kilkoma nagrodami. Nie odwracając wzroku od tragedii tylu ludzie, austriacki reżyser nie pozwala sobie na publicystyczny ton. Aby powiedzieć coś istotnego, najwyraźniej czasem nie trzeba nawet otwierać ust.

Marta Bałaga, MFF Nowe Horyzonty

 

Spotkanie po filmie poprowadzi Jan Pelczar jego gośćmi będą: 

Marcin Czerwiński
przedstawiciel Koalicji Wrocław Wita Uchodźców. Literaturoznawca związany z Uniwersytetem Wrocławskim. Założyciel i przez 20 lat redaktor naczelny „Rity Baum”. Autor książek: "Smutek labiryntu. Gnoza i literatura" (2013) oraz "Maszyna przecząca. O literaturze jako formie negacji" (2014); redaktor zbioru "Od antropozofii po Schulza" (2016). Mieszka we Wrocławiu.

Arkadiusz Lewicki

absolwent wrocławskiej polonistyki, filmoznawca, pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książek: Sztuczne światy. Postmodernizm w filmie fabularnym (2007), Od House'a do Shreka (2011), Seks i Dziesiąta Muza (2011); teoretyk kina zainteresowany m.in. sposobami jego funkcjonowania w kulturze współczesnej, niestrudzony badacz kultury popularnej i masowej.

 

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!