EFA Young Audience Award 2019
 
EFA Young Audience Award 2019 to międzynarodowe wydarzenie kulturalne skierowane do młodych widzów w wieku 12-14 lat z całej Europy. W Dniu Młodego Widza - 5 maja 2019 roku - odbędzie się równolegle w 55 miastach w 34 państwach.
 

Młodzi jurorzy z całej Europy obejrzą trzy nominowane filmy FIGHT GIRL, LOS BANDO i OLD BOYS, które następnie będą udostępnione dla szerokiej publiczności na platformach VOD.

W przerwie między filmami nasi Młodzi Widzowie wezmą udział w warsztatach okołofilmowych - wcielą się w role reżyserów, operatorów lub aktorów, aby zrealizować własne kadry i pojedyncze ujęcia filmowe. Wszystko to przy pomocy kamer, które nosimy na co dzień w naszych kieszeniach i torbach. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane na dużym, kinowym ekranie!
Warsztaty poprowadzi student Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Rafał Kaczmarek.
 


FIGHT GIRL
 (VECHTMEISJE)
reżyseria: Johan Timmers
scenariusz: Barbara Jurgens
produkcja: Ineke Kanters & Jan van der Zanden
Holandia/Belgia


LOS BANDO
reżyseria: Christian Lo
scenariusz: Arild Tryggestad
produkcja: Nicholas Sando & Trine Aadalen Lo
Norwegia/SzwecjaOLD BOYS
reżyser: Toby MacDonald
scenariusz: Luke Ponte & Freddy Syborn
produkcja: Luke Morris
UK/Szwecja
 
Polskę reprezentują cztery miasta WROCŁAW (Kino Nowe Horyzonty), POZNAŃ (International Young Audience Film Festival Ale Kino!), WARSZAWA (Akademia MDP) oraz GDYNIA (Gdyńskie Centrum Filmowe).
 
Widzowie z całej Europy będą tego samego dnia pełnili rolę profesjonalnego jury i głosowali na zwycięzcę tuż po projekcjach konkursowych filmów wybranych przez Europejską Akademię Filmową. W europejskim głosowaniu, jurorzy przekażą swój werdykt na żywo do Erfurtu (Niemcy) za pośrednictwem wideokonferencji, gdzie zostanie ogłoszony zwycięzca podczas ceremonii wręczania nagród transmitowanej na żywo za pośrednictwem strony internetowej.
 
Na stronie https://yaa.europeanfilmawards.eu można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o projekcie i uczestniczących miastach.
 
 
CO TO JEST EUROPEJSKA AKADEMIA FILMOWA?
Europejska Akademia Filmowa (w skrócie z j. ang. EFA) została założona w 1988 roku z inicjatywy szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana, który był jej pierwszym prezesem. Dzisiaj zrzesza ponad 2 800 filmowców z całej Europy - reżyserów, producentów, aktorów i aktorki, kinematografów, scenarzystów, montażystów, scenografów i inne osoby zawodowo związane z filmem. Każdego roku EFA przyznaje prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe dla najlepszych filmów europejskich.
 
CO TO JEST NAGRODA MŁODEJ PUBLICZNOŚCI?
Myśląc o młodych widzach i mając na celu upowszechnianie sztuki filmowej wśród nastolatków, Europejska Akademia Filmowa stworzyła w 2012 roku nową nagrodę - Młodej Publiczności. Nagroda co roku przyznawana jest w Dniu Filmu Młodego Widza, w pierwszą lub drugą niedzielę maja. Impreza, która ma zaledwie pięć edycji urosła do skali międzynarodowego prestiżowego wydarzenia, zapraszając młodzież z całej Europy do udziału w roli profesjonalnego Jury. To wyjątek na skalę światową.
 
KTO NOMINUJE FILMY?
Po raz pierwszy nominacje zostały ogłoszone w procedurze dwuetapowej: wstępnie sześć filmów wybranych zostało przez międzynarodową komisję, w skład której weszli: członek zarządu EFA Vanessa Henneman (Holandia) i ekspertów Fabia Bettini (Alice nella Cittá/Włochy), Keld Mathiesen (UCN - University College of Northern Denmark), Rajko Petrović (Five Stars Film Distribution/Serbia) i Lina Užkuraitytė (International Vilnus Film Festival for Children and Youth/Litwa). W kolejnym etapie jury z udziałem byłych uczestników YAA w wieku od 13 do 14 lat: Jesse (Londyn/UK), Konstantin (Chemnitz/Niemcy), Maria (Lizbona/Portugalia), Friederike (Luksemburg) i Milica (Podgorica/Montenegro) obejrzało sześć filmów i wybrało trzy oficjalne nominacje.
 
EFA Young Audience Award jest organizowana i wręczana przez Europejską Akademię Filmową i EFA Productions przy wsparciu Mitteldeutsche Medienförderung (MDM) i Creative Europe - Media, programu Unii Europejskiej. Lokalne edycje YAA organizowane są ze wsparciem partnerów krajowych. 
1800 gramów 
Marcin Głowacki, Polska 2019
Angelo 
Markus Schleinzer, Austria, Luksemburg 2018
Baranek Shaun Film. Farmageddon 
Will Becher, Richard Phelan, Francja, USA, Wielka Brytania 2019
Basia 3 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Polska 2019
Boże Ciało 
Jan Komasa, Polska 2019
Był sobie pies 2 (seans dla szkoły) 
Gail Mancuso, USA, Hong Kong, Indie, Chiny 2019
Irlandczyk 
Martin Scorsese, USA 2019
Joker 
Todd Phillips, USA 2019
Kraina lodu 2 
Jennifer Lee, Chris Buck, USA 2019
Last Christmas 
Paul Feig, Wielka Brytania 2019
Le Mans' 66 
James Mangold, USA 2019
Na noże 
Rian Johnson, USA 2019
National Theatre: Hamlet (seans dla szkoły) 
National Theatre Live in HD 2019/2020
Nie ma nas w domu 
Ken Loach, Belgia, Francja, Wielka Brytania 2019
Parasite 
Bong Joon-ho, Korea Południowa 2019
Portret kobiety w ogniu 
Céline Sciamma, Francja 2019
Proceder 
Michał Węgrzyn, Polska 2019
The Lighthouse 
Robert Eggers, USA, Kanada 2019
Van Gogh. U bram wieczności 
Julian Schnabel, Irlandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, USA 2018
Wózkownia: 1800 gramów 
Wózkownia
Marcin Głowacki, Polska 2019
Wysoka dziewczyna 
Kantemir Bałagow, Rosja 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.