MIASTOmovie 6: Ulica

26 - 30 września 2018

Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Tym razem tematem przewodnim imprezy została "Ulica". Festiwalową nowością jest konkurs pełnych metraży dokumentalnych o miastach, architekturze i urbanistyce. Filmy oceni interdyscyplinarne Jury, a zwycięzca zdobędzie nagrodę finansową w wysokości 1000 Euro.

W konkursowych zmaganiach wystartuje w sumie pięć dokumentów, wśród nich gorąco polecamy polską premierę filmu "Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy" ("Dispossession: Great Social Housing Swindle"), reż. Paul Sng. Obraz bada przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii i pokazuje jak zmieniała się polityka państwa w odniesieniu do mieszkalnictwa komunalnego. Dziś władze ściśle współpracują z sektorem prywatnym, wspierając ideę mieszkania jako dobra luksusowego, a nie prawa każdego mieszkańca. W programie konkursu znajdzie się także "BIG Time", reż. Kaspar Astrup Schroder, portret wybitnego duńskiego architekta młodego pokolenia, Bjarke Ingelsa, a także jego, znanej z innowacyjności, pracowni, która po sukcesach w Kopenhadze przeniosła się do Nowego Jorku. Jeszcze jednym z potwierdzonych tytułów jest niemiecka propozycja "Do kogo należy miasto?" ("Whose City?"), reż. Hans Christian Post. Autor pokazuje w swoim obrazie transformację Berlina z nieco zaniedbanego, ale dynamicznego miasta po zjednoczeniu Niemiec, w coraz ważniejsze i bardziej eleganckie centrum biznesowe, jakim staje się dziś.

Celem organizatorów jest pokazanie ulicy w wielu aspektach: od podstawowej formy organizacji życia w mieście, przez idee ożywienia ulic i odzyskania miasta dla ludzi, kwestie wyzwań transportowych w miastach XXI wieku, po ulicę jako przestrzeń realizacji twórczej, a także - w ostatnich latach - przestrzeń protestu. W związku z tym zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne, odbędą się dyskusje, wykłady i spacery. W programie znajdzie się m.in. dokument "Obywatelka Jane. Walka o miasto", reż. Matt Tyrnauer - filmowa opowieść o zmaganiach obrończyni lokalności i propagatorki idei miasta w ludzkiej skali, Jane Jacobs z prosamochodowymi przekształceniami Nowego Jorku i wielkim biznesem, który na ekranie reprezentuje Robert Moses. W tej sekcji czeka nas także polska premiera dokumentu "Echa Stambułu" ("Istanbul Echoes"), reż. Giulia Frati. Twórczyni tego filmu zabiera nas na ulice największego miasta Turcji, gdzie życie od zawsze toczy się na ulicach. Bohaterami opowieści są uliczni handlarze, dla których zaczyna brakować miejsca w rewitalizowanych dzielnicach Stambułu.

Festiwal odbędzie się od 26 do 30 września 2018 r. w Kinie Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury oraz w przestrzeniach Wrocławia. Bilety na pokazy filmowe trafią do sprzedaży na początku września.

Organizatorem jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. Szczegółowe informacje można znaleźć na: 

www.MIASTOmovie.pl i www.fb.com/MIASTOmovie

Człowiek, który zabił Don Kichota 
Terry Gilliam, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania 2018
Dogman 
Matteo Garrone, Włochy, Francja 2018
Dywizjon 303. Historia prawdziwa 
Wiesław Saniewski, Denis Delić, Polska, Wielka Brytania 2018
Jesień we Francji 
Mahamat-Saleh Haroun, Francja 2017
Kamerdyner 
Filip Bajon, Polska 2018
Kino Dzieci 2018: Basia – zestaw filmów krótkich 
5. FF Kino Dzieci
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018
Kino Dzieci 2018: Bilet ulgowy 
5. FF Kino Dzieci
Samit Kakkad, Indie 2016
Kino Dzieci 2018: Kapitan Morten i Królowa Pająków 
5. FF Kino Dzieci
Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt, Estonia, Belgia, Irlandia, Wielka Brytania 2018
Kino Dzieci 2018: Liyana 
5. FF Kino Dzieci
Aaron Kopp, Amanda Kopp Suazi, Katar, USA 2017
Kino Dzieci 2018: Pokój 213 
5. FF Kino Dzieci
Emelie Lindblom, Szwecja 2017
Kino Dzieci 2018: Wielka wyprawa Molly 
5. FF Kino Dzieci
Matthias Bruhn, Michael Ekblad, Ted Sieger, Niemcy 2016
Lato 
Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja, Francja 2018
Lato 1993 
Carla Simón, Hiszpania 2017
Smak zemsty. Peppermint 
Pierre Morel, USA 2018
Tajemnice Silver Lake 
David Robert Mitchell, USA 2018
Zama 
Lucrecia Martel, Argentyna, Brazylia, Hiszpania, Dominikana, Francja, Holandia, Meksyk, Szwajcaria, USA, Portugalia, Liban 2017
Zimna wojna 
Paweł Pawlikowski, Polska, Francja, Wielka Brytania 2018
Żona 
Björn Runge, Szwecja, USA, Wielka Brytania 2017
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.