MIASTOmovie 6: Ulica

26 - 30 września 2018

Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Tym razem tematem przewodnim imprezy została "Ulica". Festiwalową nowością jest konkurs pełnych metraży dokumentalnych o miastach, architekturze i urbanistyce. Filmy oceni interdyscyplinarne Jury, a zwycięzca zdobędzie nagrodę finansową w wysokości 1000 Euro.

W konkursowych zmaganiach wystartuje w sumie pięć dokumentów, wśród nich gorąco polecamy polską premierę filmu "Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy" ("Dispossession: Great Social Housing Swindle"), reż. Paul Sng. Obraz bada przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii i pokazuje jak zmieniała się polityka państwa w odniesieniu do mieszkalnictwa komunalnego. Dziś władze ściśle współpracują z sektorem prywatnym, wspierając ideę mieszkania jako dobra luksusowego, a nie prawa każdego mieszkańca. W programie konkursu znajdzie się także "BIG Time", reż. Kaspar Astrup Schroder, portret wybitnego duńskiego architekta młodego pokolenia, Bjarke Ingelsa, a także jego, znanej z innowacyjności, pracowni, która po sukcesach w Kopenhadze przeniosła się do Nowego Jorku. Jeszcze jednym z potwierdzonych tytułów jest niemiecka propozycja "Do kogo należy miasto?" ("Whose City?"), reż. Hans Christian Post. Autor pokazuje w swoim obrazie transformację Berlina z nieco zaniedbanego, ale dynamicznego miasta po zjednoczeniu Niemiec, w coraz ważniejsze i bardziej eleganckie centrum biznesowe, jakim staje się dziś.

Celem organizatorów jest pokazanie ulicy w wielu aspektach: od podstawowej formy organizacji życia w mieście, przez idee ożywienia ulic i odzyskania miasta dla ludzi, kwestie wyzwań transportowych w miastach XXI wieku, po ulicę jako przestrzeń realizacji twórczej, a także - w ostatnich latach - przestrzeń protestu. W związku z tym zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne, odbędą się dyskusje, wykłady i spacery. W programie znajdzie się m.in. dokument "Obywatelka Jane. Walka o miasto", reż. Matt Tyrnauer - filmowa opowieść o zmaganiach obrończyni lokalności i propagatorki idei miasta w ludzkiej skali, Jane Jacobs z prosamochodowymi przekształceniami Nowego Jorku i wielkim biznesem, który na ekranie reprezentuje Robert Moses. W tej sekcji czeka nas także polska premiera dokumentu "Echa Stambułu" ("Istanbul Echoes"), reż. Giulia Frati. Twórczyni tego filmu zabiera nas na ulice największego miasta Turcji, gdzie życie od zawsze toczy się na ulicach. Bohaterami opowieści są uliczni handlarze, dla których zaczyna brakować miejsca w rewitalizowanych dzielnicach Stambułu.

Festiwal odbędzie się od 26 do 30 września 2018 r. w Kinie Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury oraz w przestrzeniach Wrocławia. Bilety na pokazy filmowe trafią do sprzedaży na początku września.

Organizatorem jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. Szczegółowe informacje można znaleźć na: 

www.MIASTOmovie.pl i www.fb.com/MIASTOmovie

7 uczuć 
Marek Koterski, Polska 2018
Bohemian Rhapsody 
Dexter Fletcher, Bryan Singer, Wielka Brytania, USA 2018
Climax 
Gaspar Noé, Francja 2018
Donbas 
Siergiej Łoźnica, Niemcy, Ukraina, Francja, Holandia, Rumunia 2018
Jeszcze dzień życia (z polskimi napisami) 
Damian Nenow, Raúl de la Fuente, Polska, Hiszpania, Niemcy, Belgia, Węgry 2018
Kler 
Wojciech Smarzowski, Polska 2018
Suspiria 
Luca Guadagnino, Włochy, USA  2018
Touch Me Not 
Adina Pintilie, Rumunia, Niemcy, Czechy, Bułgaria, Francja  2018
Tydzień Filmu Niemieckiego: 3 dni w Quiberon 
Tydzień Filmu Niemieckiego 2018
Emily Atef, Niemcy 2018
Utøya, 22 lipca 
Erik Poppe, Norwegia 2018
Wdowy 
Steve McQueen, Wielka Brytania, USA 2018
Winni 
Gustav Möller, Dania 2018
Zimna wojna 
Paweł Pawlikowski, Polska, Francja, Wielka Brytania 2018
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.