repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Mroczne bestie reż. Felipe Guerrero

16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty

21-31 lipca 2016

www.nowehoryzonty.pl

16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty - największe wydarzenie filmowe w Polsce - odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21- 31 lipca. Internetowa sprzedaż karnetów filmowych trwa na stronie www.nowehoryzonty.pl

Pięć konkursów filmowych

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zobaczymy m.in. pokazywane w Polsce premierowo filmy dotykające kluczowych problemów współczesności autorstwa poszukujących twórców - Havarie Philipa Scheffnera, eksperymentalny dokument o grupie uchodźców dryfujących po morzu na małej łodzi, czy kolumbijskie Mroczne bestie Felipe Guerrero - przejmujący portret kobiet doświadczanych przez brutalne działania "paramilitares". W konkursie "Filmy o Sztuce" znalazły się premierowe pokazy niekonwencjonalnych filmów szukających nowej wizji kina - The Sky Trembles and the Earth is Afraid and the Two Eyes Are Not Brothers - nakręcony w Maroku awangardowy eksperyment Brytyjczyka Bena Riversa z postkolonialnymi wątkami - oraz autorskich dokumentów i docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze (Waiting for B, reż. Paulo Cesar Toledo, Abigail Spindel - o brazylijskich fanach Beyonce ze środowisk gejowskich i queerowych czy portret kontrowersyjnej argentyńskiej artystki multimedialnej Nicoli Constantin Artefacta Natalie Cristiani).

Panorama i Ale kino+

W tych sekcjach będzie można obejrzeć zarówno odkrycia, jak i dzieła mistrzów (m.in. Cemetery of Splendour Apichatponga Weerasethakula, Afternoon Tsaia Ming-lianga, The 1.000 Eyes of Dr. Maddin Yvesa Montmayeura) oraz filmy reżyserów, ponownie odwiedzających wrocławski festiwal, m.in. Terence'a Daviesa, bohatera nowohoryzontowej retrospektywy w 2008 roku, z Sunset Song, kostiumową adaptacją klasycznej szkockiej powieści z Agyness Deyn i Peterem Mullanem. Pokazany zostanie również dokumentalny No Home Movie - ostatni film zmarłej w zeszłym roku samobójczą śmiercią belgijskiej innowatorki Chantal Akerman poświęcony jej relacjom z matką. Pojawi się też nowe dzieło cenionego przez nowohoryzontową publiczność Kanadyjczyka Denisa Côté - Boris without Beatrice. W programie znalazł się także pokazywany na American Film Festival film ikony nowojorskiej awangardy Laurie Anderson - Heart of a Dog, filozoficzny esej filmowy o śmierci.

Retrospektywy

Pippo Delbono - włoski reżyser, uważany za jednego z najciekawszych współczesnych twórców teatralnych, który ma jednak coraz częściej do czynienia z kinem. Od 2003 roku kręci filmy, które są prezentowane i zdobywają wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach (Guerra, 2003; B, 2009; Amorecarne, 2011; Sangue 2013).

Kino baskijskie: trzy pokolenia reżyserów - w 2016 roku Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. To miano dzieli z baskijskim San Sebastián, stąd w programie retrospektywa kina baskijskiego. Na festiwalu zaprezentowane zostaną dzieła takich twórców jak: Montxo Armendáriz, Ana Díez, Pedro Olea, Imanol Uribe, Daniel Calparsoro oraz Julio Medem.

Victor Erice - nestor baskijskiego środowiska filmowego i jedna z największych indywidualności hiszpańskiej kinematografii. Twórca wyrazistego plastycznie autorskiego kina z pogranicza fabuły, filmowego eseju i dokumentu. W ramach retrospektywy oprócz mniej znanych filmów krótkometrażowych pokazane zostaną fabuły: Południe (1983), Słońce pośród liści pigwy (1992) i jeden z najważniejszych filmów w historii hiszpańskiego kina, rozliczający się z frankistowską przeszłością Duch roju (1973).

Wydarzenia specjalne

Matthew Barney, River of Fundament -  wydarzeniem festiwalu będzie ekskluzywny premierowy w Polsce pokaz (jedynie 2 seanse!) najnowszego dzieła amerykańskiego artysty wizualnego. To trzyaktowe, para-operowe widowisko z elementami performance, opowiedziane językiem filmu, nawiązuje do powieści Normana Mailera Starożytne wieczory opisującej podróż człowieka od śmierci ku ponownemu narodzeniu (w oparciu o egipską mitologię). W programie festiwalu znalazł się też monumentalny cykl Cremaster.

Opera filmowa Zaginiona autostrada – polska prapremiera opery Zaginiona autostrada w reżyserii Natalii Korczakowskiej na motywach filmu Davida Lyncha (Lost Highway, 1997), z librettem noblistki Elfriede Jelinek i muzyką Olgi Neuwirth. Kluczową rolę w multimedialnej inscenizacji, rozgrywającej się w przestrzeni Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, spełniają tworzone na żywo elektroakustyczne przekształcenia partii solistów, orkiestry oraz sześciu solistów-wirtuozów.

Sprzedaż biletów na wydarzenia specjalne rusza 1 czerwca.

Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony 6 lipca o godz. 12.00. Sprzedaż biletów filmowych wystartuje 13 lipca o godz. 12.00.

Tegoroczny festiwal śledźcie za pomocą: #nowehoryzonty.

Informacje o programie i biletach na www.nowehoryzonty.pl

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!