repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Un bar aux Folies Bergère (1882) E. Manet

Wystawa na ekranie

Cena biletu: 

studenci, uczniowie, seniorzy - 20 zł

pozostali - 25 zł

dla grup szkolnych - 15 zł

Prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD zostaną pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Obrazy będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po galeryjnych salach będą towarzyszyły historie malarskich arcydzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

W programie:

20 czerwca, piątek, godz. 20.00 

Manet - portrecista życia
Royal Academy of Arts w Londynie
czas trwania: 90 min
zwiastun

kup bilet

Długo oczekiwane wydarzenie w londyńskiej Royal Academy of Arts. To pierwsza w historii Wielkiej Brytanii wystawa poświęcona portretom autorstwa francuskiego mistrza Edouarda Maneta. W Londynie zostały zebrane dzieła sprowadzone z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. Widzowie kinowi będą mieli okazję zapoznania się z reportażem „behind-the-scenes”, pokazującym przygotowania do wystawy w Royal Academy of Arts, a także z biografią Maneta i repliką dziewiętnastowiecznego Paryża, w którym tworzył swoje prace. Gospodarz Tim Marlow z gronem ekspertów będzie analizował dzieła Edouarda Maneta.

Edouard Manet (1832-1883) był francuskim malarzem i grafikiem. Zyskał miano Ojca sztuki nowoczesnej dzięki nowatorskim rozwiązaniom, które łączył z klasycznymi formami malarskimi. Cechujące jego kompozycje ostre, naturalne światło, śmiała kolorystyka oraz swobodny sposób nakładania farby były źródłem inspiracji dla impresjonistów i przedstawicieli nurtów awangardowych. Dwa najsławniejsze obrazy artysty, Olimpia i Śniadanie na trawie, wzbudzały kontrowersje wśród współczesnych, jednak on sam nie był typem prowokatora, a jedynie artystą dążącym do odświeżenia zastygłego w akademizmie malarstwa. Jego dorobek liczy ponad 400 obrazów olejnych oraz wiele pasteli i grafik. Prezentowany jest przez m.in. muzeum Orsay w Paryżu, Galerię Narodową w Londynie oraz Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

edouard-manet.platine.pl

21 czerwca, sobota, godz. 20.00

Munch 150
Munch Museum i National Museum w Oslo
czas trwania: 90 min
zwiastun

kup bilet

W 2013 roku Norwegia obchodziła 150. rocznicę urodzin Edvarda Muncha (1863 – 1944), jednej z najwybitniejszych postaci sztuki współczesnej. Wystawa Munch 150 organizowana przez National Museum i Munch Museum w Oslo została obwołana wydarzeniem roku. Światowe zainteresowanie jest ogromne, nie tylko jako efekt niedawnego pobicia przez słynny Krzyk rekordu aukcyjnego (120 milionów dolarów). Wielu zna Muncha właśnie jako autora tego jednego obrazu, ale warto poznać cały jego dorobek. Widzowie kinowi będą mieli okazję przyjrzenia się procesowi realizacji wystawy, a także poznania wielowymiarowej biografii artysty, którego życie rozciąga się od połowy XIX wieku po niemiecką okupację Norwegii podczas II wojny światowej. Norwescy i międzynarodowi eksperci przeanalizują bogatą i często nieznaną twórczość mistrza.

Edvard Munch (1863 - 1944) – malarz i grafik pochodzenia norweskiego. Syn doktora Christiana Muncha i Laury Bjolsen. Przez znaczną część swojego życia zmagał się z wieloma chorobami, takimi jak alkoholizm czy zaburzenia nerwowe, spowodowane utratą dwóch najbliższych mu osób – jego matka zmarła na gruźlicę płuc, a później ta sama choroba zabrała jego 15-letnią siostrę Sophie, do której był mocno przywiązany. Fakt ten znalazł odbicie w dziełach artysty. Jego obrazy przedstawiają głównie strach, lęk, przygnębienie, śmierć, samotność. Munch malarstwa uczył się w Kristianii (Oslo), zdobył także stypendium w Paryżu. Podróżował po świecie - w Berlinie, Paryżu, Nicei na bieżąco poznawał awangardowe trendy w sztuce europejskiej. Sam reprezentował malarstwo ekspresjonistyczne – jego najbardziej rozpoznawalnym dziełem jest Krzyk z 1893 roku.

W roku 1930 zapadł na chorobę oczu, która stała się poważną przeszkodą w dalszej twórczości. 14 lat później, dnia 23 stycznia 1944 w Ekely Edward Munch umiera, pozostawiając po sobie około 1000 obrazów olejnych, 4 i pół. tysiąca obrazków oraz 15 tysięcy rycin, które pozwoliły na otwarcie w stolicy Norwegii Muzeum Muncha.

www.magazynsztuki.pl

25 czerwca, środa, godz. 20.00

Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku
National Gallery w Londynie
czas trwania: 90 min
zwiastun

kup bilet

Londyńska National Gallery proponuje wielką wystawę jednego z najbardziej fascynujących artystów wszech czasów – Holendra Johannesa Vermeera, autora Dziewczyny z perłą. Prace, tworzące ekspozycję, łączy jeden z jego ulubionych motywów: muzyka. Widzowie kinowi będą mogli obejrzeć materiał, opowiadający o losach tajemniczego malarza i analizę jego najsłynniejszych prac.

Jan Vermeer (1632 - 1675) to jeden z najsłynniejszych malarzy holenderskich, który tworzył w dobie Złotego Wieku. Dzieła Vermeera charakteryzują się unikalnym doborem i harmonią barw oraz zadziwiającym rozproszeniem światła. Johannes Vermeer van Delft przyszedł na świat 31 października 1632 w Delft. Jego życie owiane jest tajemnicą i niewiele o nim wiadomo. Ojcem Johannesa był Reynier Jans, który potem zmienił nazwisko na Vermeer. W 1653 roku Johannes wstąpił do gildii św. Łukasza, skupiającej malarzy oraz rzemieślników. Tego samego roku pojął za żonę Catharinę Bolnes, a 7 lat później zamieszkał u jej matki – Marii Thins. W domu teściowej stworzył takie dzieła jak: Mleczarka, Widok z Delft, Kobieta z dzbanem, Alegoria malarstwa, Koncert, Lekcja muzyki oraz najsłynniejszy swój obraz Dziewczyna z perłą. Malarz doczekał się jedenaściorga lub nawet piętnaściorga potomstwa, choć kilkoro dzieci zmarło już we wczesnym dzieciństwie. Vermeer najprawdopodobniej malował dla konkretnych odbiorców. Jednym z jego mecenasów był Hendrick Van Buyten, a także Jacob Dissius, posiadający aż 19 obrazów Vermeera. Vermeer oprócz malarstwa prawdopodobnie zajmował się również prowadzeniem oberży ojca oraz handlem dziełami sztuki. Od 1672 roku pracował jako biegły rzeczoznawca. Ten niderlandzki malarz uwieczniał na płótnie przede wszystkim scenki rodzajowe, mistrzowsko wykorzystując do tego grę światła. W jego dorobku dominują portrety, szczególnie kobiet we wnętrzach mieszczańskich domów. Vermeer podejrzewany jest o używanie camera obscura (pierwowzór aparatu fotograficznego) do tworzenia swoich kompozycji, gdyż perspektywa jego dzieł jest idealna. Zmarł 15 grudnia 1675 w rodzinnym mieście Delft.

www.magazynsztuki.pl

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!