repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Zjazd absolwentów, reż. Anna Odel
Aktualności

Nowe Horyzonty na SURVIVALU

22 cze

Pokazy filmów 25 czerwca (poniedziałek) od godz. 18.00

Po raz 16. odbędzie się we Wrocławiu Przegląd Sztuki SURVIVAL - jeden z największych przeglądów sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce.

16. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL odbędzie się w dawnym pałacu rodziny Wallenberg-Pachalych. Zarówno ze względu na historię budynku, jego wieloletnie przeznaczenie (siedziba Commerzbanku), jak i na obecną wartość (w rozumieniu dobra kultury, ale i dobra finansowego) hasłem i tematem tegorocznej edycji Przeglądu jest: Kapitał.

W ramach Przeglądu w przestrzeni pałacu zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt prac artystycznych, realizowanych w różnych mediach (malarstwo, rzeźba, instalacje dźwiękowe, prace wideo itp.) przez artystów z Polski i z zagranicy. Wystawę główną, na którą składać się będą przede wszystkim prace wyłonione w otwartym konkursie na realizacje artystyczne, uzupełnią projekty specjalne.

Podczas otwarcia Przeglądu nastąpi premierowy odczyt zamówionego dla SURVIVALU utworu literackiego autorstwa Jacka Dehnela. W ramach wystawy zostanie także zaprezentowany projekt kuratorski pt. PL-DE Kapitał ‒ wybór prac niemieckich artystów przygotowany przez kuratorkę i krytyczkę sztuki, Iwonę Dorotę Bigos. Ponadto w pałacu będzie można zobaczyć kultowe już dzieło Tadeusza Kantora z cyklu Multipart, wypożyczone z prywatnej kolekcji Sylwii i Piotra Krupów, a takze instalację Jarosława Kozłowskiego z kolekcji OP ENHEIM. W dialog z nimi wchodzić będą artyści - przedstawiciele najmłodszych pokoleń.

Ekspozycję uzupełni w tym roku sekcja studencka. Będzie to specjalny pokaz prac studentów Akademii Sztuki w Szczecinie pod kierownictwem Dariusza Fodczuka, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu pod kierownictwem Tomasza Opani oraz studentów Muthesius University of Fine Arts and Design w Kilonii pod kierownictwem Piotra Nathana. Z kolei zebrane na Scenie Dźwiękowej prace zaprezentują różnorodność praktyk słuchania w kontekście systemów kapitałowych, które w dobie permanentnej cyfrowej kontroli i monitoringu jeszcze bardziej niż dotychczas podkreślają swój polityczny ‒ hegemoniczny i przemocowy ‒ charakter.

Wystawie prac artystycznych towarzyszyć będą jak zwykle debaty i wykłady, oprowadzania kuratorskie, spacery oraz pokazy filmowe.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!