Koń Forsa, reż. Pedro CostaKoń Forsa, reż. Pedro Costa
11 lutego 2018
Trwa sprzedaż karnetów na 18. MFF Nowe Horyzonty

Karnety w niższej cenie można kupić do 15 kwietnia 2018

18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 26 lipca - 5 sierpnia 2018 roku. W programie festiwalu znajdzie się aż pięć retrospektyw reżyserskich.

Nicolas Roeg (który w sierpniu 2018 roku skończy 90 lat) jest jednym z najoryginalniejszych brytyjskich twórców: reżyserem z pasją burzącym porządek klasycznej narracji, mistrzem montażu, wybitnym stylistą. Docierając z kamerą w głąb ukrytych obsesji, dręczących wspomnień, niezaleczonych zbiorowych i jednostkowych traum czy seksualnych fantazji, ów alchemik kina zniósł na ekranie podział na przeszłość i teraźniejszość, dowodząc w sposób wyjątkowo błyskotliwy, że kino jest kapsułą czasu. Zmagając się latami z odrzuceniem i niezrozumieniem, Roeg konsekwentnie podążał drogą outsidera, nie tylko osadzając akcję swoich filmów poza Wielką Brytanią (w Australii, na Seszelach, w Wiedniu), ale też chętnie sięgając po artystów kojarzących się z kontrkulturowym buntem (David Bowie, Mick Jagger, Art Garfunkel). Umieszczane poza kanonem, zbyt późno docenione filmy w rodzaju Performance'uNie oglądaj się terazWalkaboutCzłowieka, który spadł na ZiemięZmysłowej obsesji funkcjonują jako dzieła kultowe: zachwycające wizualnie, wciągające, prowokacyjne baśnie dla dorosłych. W programie sekcji znajdzie się 9 najwybitniejszych filmów reżysera.

W programie 18. edycji festiwalu znajdzie się również retrospektywa jednej z najwybitniejszych europejskich reżyserek - Węgierki Ildikó Enyedi. Autorka wizjonerskich, poetyckich arcydzieł jak Mój wiek XX (z Dorotą Segdą) oraz Szymon Mag powróciła w 2017 roku nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie romantyczo-surrealistycznym filmem Dusza i ciało, pokazywanym podczas 17. NH. We Wrocławiu zostaną zaprezentowane wszystkie, rzadko pokazywane w Polsce, filmy Enyedi.

Pedro Costa to nie tylko jedna z największych osobowości portugalskiego kina, ale również jeden z niewielu twórców, którym udaje się zachować całkowitą niezależność, tworzyć na własnych warunkach, poza utartym, produkcyjno-dystrybucyjnym obiegiem. Costa zawsze staje po stronie ryzyka, także artystycznego. Jego ascetyczne, symboliczne, a zarazem polityczne kino dotyka postkolonialnych traum i sytuuje się po stronie ludzi słabszych, wykluczonych, "niewidzialnych" dla systemu. W jego filmach występują naturszczycy: imigranci, mieszkańcy slumsów (społeczności z ubogiej lizbońskiej dzielnicy Fontainhas poświęcił trylogię OssosNo Quarto de Vanda,Juventude em Marcha). Dopełnieniem retrospektywy Costy będzie przegląd wybranych filmów najbardziej radykalnego, najważniejszego obok Manoela de Oliveiry, a zarazem najmniej znanego z mistrzów portugalskiego kina, João Césara Monteiro. Byłaby to pierwsza w Polsce prezentacja twórczości tego radykała, anarchisty i poety kina, którego krytyczną postawę kontynuuje i pielęgnuje Costa.

Festiwal zaproponuje również spojrzenie na nowe, niezależne kino irańskie. Przegląd Iran : Iran - to zbliżenie na Iran oraz irańską diasporę. Przyjrzy się nowemu pokoleniu twórców, które wyrosło w cieniu klasyków irańskiego minimalizmu. O czym i w jaki sposób opowiada pokolenie urodzone w czasach rewolucji irańskiej? Wychowane w izolacji i zamknięciu, nie mające okazji opuścić kraju i skonfrontować swojego stylu życia z Zachodnim. Jak definiują się irańscy młodzi ludzie, których wyobrażenie o nowoczesności pochodzi z internetowych wzorców? W kontraście pozostają twórcy wychowani na emigracji, budujący swoją perską tożsamość z zapośredniczonych obrazów i opowieści rodziców, którzy wyjechali z Iranu w latach 80. Jeden kraj, dwie optyki, dwa głosy. Przegląd skoncentruje się na pokazaniu filmów nowych, z lat 2015-2018. Sekcja składać się będzie z 12 filmów i towarzyszyć jej będzie wystawa sztuki wideo irańskich artystów wizualnych.

Sprzedaż karnetów trwa od 12 grudnia 2017 do wyczerpania puli karnetów, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2018 roku.

KUP KARNET

Ceny karnetów:

od 12 grudnia 2017 do 15 kwietnia 2018 - 350 zł (z VAT)

po 15 kwietnia 2018 - 390 zł (z VAT)

Ceny karnetów dla posiadaczy Karty Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty:

od 12 grudnia 2017 do 15 kwietnia 2018 - 335 zł (z VAT)

po 15 kwietnia 2018 - 375 zł (z VAT)

53 wojny 
Ewa Bukowska, Polska 2018
7 uczuć 
Marek Koterski, Polska 2018
Czyściciele internetu 
Hans Block, Moritz Riesewieck, Niemcy, Brazylia 2018
Jak pies z kotem 
Janusz Kondratiuk, Polska 2018
Kamerdyner 
Filip Bajon, Polska 2018
Kler 
Wojciech Smarzowski, Polska 2018
Nina 
Olga Chajdas, Polska 2018
Zimna wojna 
Paweł Pawlikowski, Polska, Francja, Wielka Brytania 2018
Donbas 
Siergiej Łoźnica, Niemcy, Ukraina, Francja, Holandia, Rumunia 2018
Kapitan Morten i Królowa Pająków 
Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt, Estonia, Belgia, Irlandia, Wielka Brytania 2018
Venom 
Ruben Fleischer, USA 2018
Wieś pływających krów 
Katarzyna Trzaska, Polska 2018
Z perspektywy Paryża 
Jean-Paul Civeyrac, Francja 2018
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.