Zrywa się wiatr reż. Hayao MiyazakiZrywa się wiatr reż. Hayao Miyazaki
27 sierpnia 2014
Animacja ze studia Ghibli - "Zrywa się wiatr" Hayao Miyazakiego

Od 29 sierpnia w Kinie Nowe Horyzonty.

Najnowsza animacja ze studia Ghibli zabiera widzów w podniebne przestworza. Słynny Hayao Miyazaki, wielki miłośnik aeronautyki, opowiada historię Jiro Horikoshiego – projektanta i konstruktora samolotów wykorzystywanych podczas drugiej wojny światowej.

Zrywa się wiatr w programie kina

"Dla nikogo chyba nie stanowi tajemnicy, że Hayao Miyazaki, wybitny japoński animator („Spirited Away: W krainie Bogów”, „Ruchomy zamek Hauru”, „Ponyo”) adresuje swoje opowieści głównie do dorosłych. Mimo to jego najnowsze epickie widowisko „Zrywa się wiatr” o destrukcyjnym starciu żywiołów przyrody i cywilizacji, dzikiej natury i prącej do wojny Japonii zaskakuje powagą. Ambitny reżyser nie obraziłby się chyba, gdyby nazwać je dalekowschodnią wersją „Czarodziejskiej góry”. Splatają się tu podobne tropy i problemy. Obok satyry na japońskie społeczeństwo budujące utopię w oparciu o niemieckie patenty czuje się wszechobecną atmosferę śmierci, uosabianą m.in. przez chorą na gruźlicę narzeczoną głównego bohatera. W tle nieuchronnie zbliżającej się katastrofy wojennej pobrzmiewają dyskretnie prowadzone filozoficzne rozmowy na temat tego, co wieczne i „boskie”." (Janusz Wróblewski, "Polityka")

"Świetnie przyjęty na świecie, w Japonii film Miyazakiego wzbudził spore kontrowersje, zarówno wśród prawego, jak i lewego skrzydła. Korea Południowa go zbojkotowała, a dodatkowo oburzył działaczy antynikotynowych (na ekranie dymek z papierosa to stały element krajobrazu). Sam Miyazaki podtrzymuje stanowisko, które i bez oficjalnego potwierdzenia przesącza się przez ekran: II wojna światowa pozostaje dla niego wydarzeniem ambiwalentnym, nie rwie się do ferowania szybkich wyroków i diagnoz. Jego postawa i ambicja spodobały się japońskiej widowni - ten trudny przecież film został w kraju największym kinowym przebojem 2013 roku." (Anna Tatarska, stopklatka.pl)

"Zrywa się wiatr to animowana biografia  inżyniera Jiro Horikoshiego (1903–1982), konstruktora samolotów myśliwskich Mitsubishi A5M i Mitsubishi A6M Zero, które odegrały wielką rolę podczas II wojny światowej, począwszy od ataków na Pearl Harbor. Z naszego punktu widzenia to postać co najmniej dwuznaczna, ale dla Miyazakiego jest idealistą wierzącym, że inżynierowie nie ponoszą odpowiedzialności za zbrodnicze wykorzystanie ich wynalazków przez wojsko i polityków." (Marek Sadowski, "Rzeczpospolita")

"Film Miyazakiego jest kolejną opowieścią o prywatnej, indywidualnej fantazji, ale głównych bohaterów ma w zasadzie dwóch. Pierwszym jest Jiro Horikoshi, legenda japońskiej inżynierii lotnictwa, konstruktor myśliwca Mitsubishi Zero, których eskadry uderzyły na Amerykanów w Pearl Harbor. Drugi to Giovanni Battista Caproni, włoski wizjoner, założyciel słynnej, sygnowanej własnym nazwiskiem fabryki samolotów. W rzeczywistości panowie spotkali się w Niemczech, ale była to, nomen omen, przelotna znajomość. Na ekranie widują się w snach Horikoshiego, który pragnie podążać śladami utytułowanego Caproniego. Łączy ich nie tylko bezwarunkowa miłość do lotnictwa – fetysz opływowych kształtów i pragnienie wiatru we włosach – ale również marzenie, które wojna szybko weryfikuje. Caproni chce zbudować monumentalny wodolot, lecz kończy na produkcji bombowców. Horikoshi ma zamiar odciążyć myśliwce, wyrzucając dodatkowe karabiny, ale koledzy kwitują jego starania gromkim śmiechem. Państwo i wojsko jak zwykle śnią o czymś innym, zaś zderzenie obydwu postaw jest dramaturgicznym rdzeniem filmu." (Michał Walkiewicz, filmweb.pl)

Bohemian Rhapsody 
Dexter Fletcher, Bryan Singer, Wielka Brytania, USA 2018
Chłopiec z burzy (dubbing) 
Shawn Seet, Australia 2019
Chłopiec z burzy (napisy) 
Shawn Seet, Australia 2019
Climax 
Gaspar Noé, Francja 2018
Dom, który zbudował Jack 
Lars von Treier, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja 2018
Dowłatow 
Aleksiej German Jr., Rosja, Polska, Serbia 2018
Glass 
M. Night Shyamalan, USA 2019
Green Book 
Peter Farelly, USA 2018
Mój piękny syn 
Felix Van Groeningen, USA 2018
Oni 
Paolo Sorrentino, Włochy, Francja 2018
Powrót Bena 
Peter Hedges, USA 2018
Ralph Demolka w internecie 
Phil Johnston, Rich Moore, USA 2018
Ramen. Smak wspomnień 
Eric Khoo, Singapur, Japonia, Francja 2018
Sny wędrownych ptaków 
Cristina Gallego, Ciro Guerra, Kolumbia, Meksyk, Niemcy 2018
Vice 
Adam McKay, Hiszpania, USA, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2018
Wózkownia: Roma 
Wózkownia
Alfonso Cuarón, Meksyk, USA 2018
Zabawa zabawa 
Kinga Dębska, Polska 2019
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.