repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Oddech reż. Kim Ki-duk
Aktualności

1. Festiwal Filmów Koreańskich we Wrocławiu

18 paź

Zapraszamy do kina Helios Nowe Horyzonty od 19 – 25 października 2012.

Po tym, jak odkrywaliśmy koreańskie kino podczas 4. edycji Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, przyszedł czas na pogłębione peregrynacje. W najbliższy piątek rozpocznie się cykliczne wydarzenie filmowe, poświęcone jednej z najdynamiczniej rozwijających się dzisiaj światowych kinematografii - 1. Festiwal Filmów Koreańskich.

Selekcjonerzy Hyerim Pak i Roman Gutek zapraszają do wzięcia udziału w kolejnym etapie odkrywania Korei. „Prezentując Państwu filmy, poruszające różnorodną tematykę – piszą w liście do widzów festiwalu - pragniemy spełnić oczekiwania zarówno koneserów kina artystycznego, jak i szerszego grona widzów. W związku z tym nasza selekcja objęła nazwiska wielkich osobowości koreańskiej kinematografii, nowe talenty, a także przedstawicieli dobrej jakości kina rozrywkowego. Zapraszamy na degustację koreańskich aperitifów filmowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.”

Przede wszystkim Kim Ki-duk. Guru kina południowokoreańskiego, ulubieniec międzynarodowych festiwali (liczne nagrody w Wenecji, Berlinie i Cannes), laureat nagród państwowych i przegrany rodzimej dystrybucji niedawno postanowił rozważyć sens tworzenia i pokazywania filmów. Test wypadł pomyślnie. Lekcja kina, jaką widzowie 1. FFK będą mogli wziąć podczas retrospektywy jego twórczości, zostanie przewrotnie podsumowana w Arirang, paradokumencie, akcie artystycznej autobiografii i autoterapii. Z perspektywy czasu widać, że odniosła pożądany skutek. Kim Ki-duk powrócił do zawodu, a za zrealizowany w 2012 roku film Pieta otrzymał główną nagrodę na festiwalu w Wenecji. „Wciąż uważam, że Arirang to dla mnie coś więcej niż film. To przeżycie duchowe i rodzaj katharsis, które stało się dla mnie możliwe dzięki uruchomieniu kamery. Gdyby nie ono, na pewno nigdy nie nakręciłbym Piety i nie otrzymałbym Złotego Lwa.” – mówił w jednym z wywiadów. W programie znalazły się jego najsłynniejsze, nagradzane na całym świecie filmy.

Z nowych filmów zobaczymy na festiwalu W innym kraju jednego z najoryginalniejszych reżyserów południowokoreańskich - Honga Sang-soo. Od połowy lat 90. Hong nakręcił kilkanaście filmów według własnego scenariusza, stworzył rozpoznawalny styl, ujawniający szwy filmowej materii. Akcja jego filmów rozgrywa się w miejskich mikrokosmosach, pokazuje codzienność kilku wchodzących ze sobą w relacje postaci, często związanych z koreańskim środowiskiem filmowym. Jego fabuły składają się na wnikliwy, ale i dowcipny portret współczesnych Koreańczyków. Oprócz swoich stałych koreańskich aktorów tym razem zaprosił do współpracy gwiazdę francuskiego kina, Isabelle Huppert. Subtelnie oscylując między stereotypem a rzeczywistością, opowiedział o zetknięciu kultur.   

Wydarzeniem festiwalu będzie polska premiera filmu Barbie w reżyserii Lee Sang-woo, nazywanego następcą Kima Ki-duka. To historia amerykańskiego lekarza, który wraz z jedną ze swoich córek przyjeżdża do Korei, by adoptować pochodzącą z biednej rodziny, zdrową koreańską dziewczynkę. 13-letnia Soon-young, opiekująca się młodszą siostrą i niepełnosprawnym ojcem, zostaje sprzedana Amerykaninowi przez żądnego zysku wuja. Nie może pogodzić się z rozstaniem i postanawia wysłać zagranicę zakochaną w Ameryce, chorowitą siostrę.

Poezja Lee Chang-donga to z kolei majstersztyk scenariuszowy, doceniony w tej kategorii na festiwalu w Cannes w 2010 roku. Poruszające zderzenie poezji i brutalności, które składa się na esencję kina południowokoreańskiego. Inny laureat, nagrodzony The Queer Lion Prize na ostatnim festiwalu w Wenecji, film Ciężar w reżyserii bezkompromisowego Jeona Kyu-hwana, opowie historię koreańskiego Quasimodo, pracującego w kostnicy garbusa, który próbuje wyrwać się z przygniatającej rzeczywistości w świat wyobraźni.    

W programie znalazła się też najpopularniejsza animacja w historii kina koreańskiego - O kurze, która opuściła podwórze Oha Sung-yoona, oparta na popularnej książce Hwang Sun-mi, znanej i nagradzanej również w Polsce. Polecamy również widowiskowy dramat wojenny z kwiatem koreańskiej młodzieży w głównych rolach – 71: w ogień, kobiece kino psychologiczne - Winogronowy cukierek, czy komedię Wszystko o mojej żonie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Program i bilety

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!