repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Pan Tadeusz reż. Ryszard Ordyński
Aktualności

Wrocławskie znalezisko, "Pan Tadeusz" Ordyńskiego zrekonstruowany

8 lis

9 listopada 2012 roku o godz. 19.00 Pan Tadeusz Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku (cyfrowa rekonstrukcja) będzie pokazany we Wrocławiu.

Taśmy filmowe z Panem Tadeuszem zostały wywiezione z Polski w czasie II wojny światowej, część z nich dotarła do Filmoteki Narodowej w latach 50. Nic się z nimi nie działo aż do 2006 roku, gdy część brakujących rolek znalazła przez przypadek mieszkanka Wrocławia. Kopia była bardzo zniszczona. Prace nad jej rekonstrukcją ciągnęły się latami. Każda klatka została dokładnie wyczyszczona. Dzięki temu, po połączeniu wszystkich fragmentów, możemy oglądać teraz ponad 100 minut przedwojennego filmu. Dotychczasowy 42-minutowy fragment został uzupełniony o sceny nieznane powojennej publiczności. Dodatkowo filmowi przywrócono oryginalny wiraż. Obecnie Pan Tadeusz trwa nieco ponad dwie godziny, niestety nadal nie jest kompletny.

Cyfrowa rekonstrukcja Pana Tadeusza została przeprowadzona w Filmotece Narodowej w ramach projektu NITROFILM – „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Premiera filmu miała miejsce 9 listopada 1928 roku w Filharmonii przy ul. Jasnej 5 w Warszawie, w 10 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli na niej obecni m.in. Prezydent Ignacy Mościcki z małżonką oraz Marszałek Józef Piłsudski z rodziną. Po 84 latach, 9 listopada 2012 roku w wyremontowanym kinie Iluzjon przy ulicy Narbutta 50A w Warszawie odbędzie się uroczysta re-premiera filmu z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego. Na ekrany kin zostanie przywrócona zrekonstruowana w technologii 4K pierwsza filmowa wersja epopei narodowej Adama Mickiewicza, zilustrowana współcześnie skomponowaną muzyką Tadeusza Woźniaka.

Pokaz filmu w kinie Helios Nowe Horyzonty we Wrocławiu poprzedzi transmisja z tej uroczystości.

Bilety do kupienia tutaj

Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej: "Pan Tadeusz to była chyba największa filmowa produkcja Polski okresu międzywojennego. Budżet tego filmu przekraczał pół miliona złotych. To niewyobrażalnie duża kwota, zważywszy że w owym czasie samochód kosztował około 2, 5 tysiąca złotych. Pana Tadeusza reżyserował bardzo znany twórca Ryszard Ordyński. Pobierał on nauki u legendarnego Maxa Reinhardta, który zabrał nam swego czasu Polę Negri, oferując jej angaż w teatrach berlińskich. Ordyński zrobił wiele znaczących produkcji w okresie międzywojennym. Pan Tadeusz był popularny w okresie międzywojennym, no i niestety tak się nieszczęśliwie złożyło, że właściwie do lat 50. uznawano, że jego kopia została zagubiona. Mieliśmy jakiś drobny fragment ok. 600 metrów, a sam film trwał ponad 3 godziny w wersji oryginalnej. (...) Okazało się jednak, że kopia, która została wywieziona w okresie rozpoczynającej się wojny, została przechowana i odnalazła się we Wrocławiu."

Rozmowa z dyrektorem Filmoteki Narodowej, Tadeuszem Kowalskim

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!