repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Bestie z południowych krain reż. Benh Zeitlin
Aktualności

Premiery tygodnia w kinie Helios Nowe Horyzonty

12 paź

Lokalny konkret i baśniowa atmosfera.

W programie Heliosa Nowe Horyzonty obejrzymy w tym tygodniu hit międzynarodowych festiwali, jeden z filmów otwarcia 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, laureata wielu nagród – Bestie z południowych krain w reżyserii Benha Zeitlina.

„Amerykańskie kino niezależne wytworzyło już swoje ulubione konwencje, typy bohaterów, sposoby narracji - Bestie..., choć też z tego nurtu, są jakby obok nich, samo-swoje, osobne. To przedstawiciel ginącego gatunku filmów, których nie da się zaprogramować ani przewidzieć, zjawiają się właściwie nie wiadomo skąd. A ponieważ świat kina (niezależnego czy "zależnego" ) jest mocno sobą znudzony i zblazowany, bardzo ceni sobie takie niespodzianki. Nic dziwnego więc, że Bestie... stały się w tym roku prawdziwym kolekcjonerem nagród - od Sundance po Cannes.

Bestie... nie są rozprawą socjologiczną pt. Wyłączeni. Na marginesie cywilizacji - to poetycka wizja, a nie kino społeczne. Świat oglądamy tu oczami dziecka, sześcioletniej, ciemnoskórej Hushpuppy (rewelacyjna Wallis), rezolutnej, dzielnej, ponad wiek rozwiniętej dziewczynki o fryzurze przypominającej wielki czarny dmuchawiec. Hushpuppy - jak każde dziecko - nie ma trudności z przekroczeniem granicy między rzeczywistością i fantazją: rozmawia ze zwierzętami i z nieobecną matką, a także widuje prehistoryczne stwory, które według miejscowej mitologii powrócą na Ziemię, gdy tylko roztopią się lody Arktyki. Przeczucie nadchodzącej katastrofy obecne w świadomości mieszkańców Bathtub (i tłumaczące ich styl życia; trudno planować, gdy nie zna się dnia ani godziny), stale zapładnia jej wyobraźnię.

Hushpuppy mieszka z samotnie wychowującym ją ojcem Winkiem (Henry). Nie jest to człowiek, który w Norwegii długo utrzymałby prawa rodzicielskie: alkoholik, niekiedy zostawiający dziewczynkę samą na kilka dni, potrafiący w chwilach złości trzepnąć ją po głowie. Z drugiej strony - niewątpliwie ją kochający i chcący możliwie jak najlepiej przygotować ją do samodzielnego życia. Ich relacja - nieprosta, szorstka, wolna od hollywoodzkiej ckliwości i fałszywej słodkości - wydaje się jednak bardzo prawdziwa i autentyczna. To jeden z większych atutów filmu.”

Paweł Mossakowski, „Gazeta Wyborcza”

Bestie z południowych krain w programie kina

Wśród premier znalazła się też nowelowa komedia Niewierni, zestaw epizodów, połączonych wspólnym tematem niewierności, jakiej dopuszczają się Francuzi w średnim wieku, z kilkunastoletnim stażem małżeńskim. Za projektem stoi tandem reżysersko-aktorski Michel Hazanavicius i Jean Dujardin, opromieniony blaskiem tegorocznego Oscara za „Artystę”.

Niewierni w programie kina

Od piątku, 12 października widzowie kina Helios Nowe Horyzonty będą też mogli zetrzeć się w polemice z polsko-włoską superprodukcją Renzo Martinelliego, poświęconą ważnemu wydarzeniu w polskiej i światowej historii – bitwie pod Wiedniem. Film już przed premierą wywołał dyskusje na internetowych forach na temat lekkiego potraktowania historycznych symboli i dokonanych w fabule uproszczeń. Premierze towarzyszą też przepychanki między krytycznie nastawionymi do filmu polskimi dziennikarzami, a włoskim producentem, którego celem miała być - jak twierdzi – promocja osiągnięć Polski i Polaków.

Bitwa pod Wiedniem w programie kina

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!