In Another Country reż. Hong Sang-sooIn Another Country reż. Hong Sang-soo
14 sierpnia 2012
Święto koreańskiego kina jesienią w Heliosie Nowe Horyzonty

1. Festiwal Filmów Koreańskich we Wrocławiu (19 - 25 października 2012)

15 sierpnia Korea Południowa obchodzi Święto Niepodległości, upamiętniające dzień 15 sierpnia 1948 roku, kiedy to proklamowano powstanie Republiki Korei ze stolicą w Seulu.

Święto koreańskiego kina będziemy obchodzić nieco później, między 19 a 25 października 2012 roku we Wrocławiu, w kinie Helios Nowe Horyzonty. W programie znajdą się najnowsze koreańskie produkcje i retrospektywa Kim Ki-duka. Już dziś zapraszamy do śledzenia profilu Festiwalu Filmów Koreańskich na facebooku.

Specjalista od kina azjatyckiego, Piotr Kletowski pisał w swojej książce Kino Dalekiego Wschodu (Warszawa 2009), rozpoczynając rozdział poświęcony kinu koreańskiemu:

"Kino koreańskie, zwłaszcza to powstające w Korei Południowej, rozwija się obecnie najprężniej w Azji. Pod względem liczby produkowanych filmów kinematografia ta przejęła prymat po najbardziej płodnej do połowy lat 90. kinematografii Hongkongu. Koreańskie kino zbliżone jest też do produkcji Pachnącego Portu pod względem profilu: powstają tu filmy gatunkowe, często naśladujące hollywoodzkie wzorce. Za pomocą tych środków filmowcy opowiadają o problemach koreańskiej społeczności, która od przeszło 50 lat żyje w cieniu bratobójczego konfliktu. (...) Najistotniejsze tendencje w południowokoreańskiej kinematografii najpełniej oddaje twórczość dwóch reżyserów: Parka Chan-wooka i Kim Ki-duka."

Paradoks publicznego dystansowania się koreańskich twórców wobec amerykańskiej kultury filmowej i jednoczesne nawiązywanie do niej autor azjatyckiego kompendium tłumaczy nieustanną chęcią gry, polemiki z konwencjami wypracowanymi przez Amerykanów. Za jedno z najlepszych dzieł Kim Ki-duka uznaje "kryminalnego" Złego gościa (Nabbeun namja, 2001), "(...) opowiadającego o niezwykłej miłości gangstera i porwanej przez niego dziewczyny, którą bohater zmusza do uprawiania prostytucji. Film ten jest niemalże zupełnie pozbawiony słów, jednak poprzez ciąg sugestywnych obrazów koreańskiemu reżyserowi udało się pokazać kolejne etapy rodzącego się między bohaterami uczucia: od zależności fizycznej po uzależnienie duchowe."

Realizacja gatunkowych filmów The Contact (1997) Changa Yoon-hyuna i Shiri (1999) wyreżyserowanego przez Kang Je'gyu wyznaczyła moment odrodzenia popularności kinematografii koreańskiej, od tamtego czasu Korea wkroczyła w okres swoistego boomu, nastąpiło też gwałtowne ożywienie ruchu kinofilskiego, dowodem - 30 magazynów o tematyce filmowej na rynku i wielka popularność festiwali w Busan i Jeonju.

Zaraz obok Park Chan-wooka i Kim Ki-duka na koreańskim parnasie popularności znajdują się się nazwiska: Lee Chang-donga, który w 1997 roku zadebiutował filmem Green Fish, a w 2002 roku został nagrodzony na festiwalu w Wenecji jako najlepszy reżyser za film Oaza (w latach 2003 - 2004 był Ministrem Kultury i Turystyki Korei Płd.) oraz debiutującego w 1996 roku filmem The Day a Pig Fell Into the Well Honga Sang-soo, ulubieńca międzynarodowych festiwali.

"Nazywany dandysem koreańskiej kinematografii, Hong Sang-soo przekracza stereotypy, którymi zwykło się ją określać. W jego filmach nie znajdziemy scen przemocy, zmysłowego erotyzmu, czy symbolicznych form, czerpiących z kulturowego bogactwa. Precyzyjna struktura dramaturgiczna ukryta jest tu pod warstwą lekkości, spontaniczności, przypadkowości.

Hong opowiada proste "miejskie" historie. Akcja jego filmów rozgrywa się w przestrzennie ograniczonych mikrokosmosach, pokazuje codzienność kilku wchodzących ze sobą w relacje postaci. Reżyser cierpliwie i z humorem pozwala bohaterom - często daremnie - zmagać się ze słabościami, plotkować, manipulować, przesiadywać w barach przy drinku, wędrować bez celu kilkoma ulicami. Prostota i zwykłość, rodzaj prowincjonalności, skupienie na życiu uczuciowym skłaniają krytyków do porównań z kinem Francuza Erica Rohmera. Bardziej dociekliwi, którzy śledzą drogę twórczą Honga od debiutu w 1996 roku, nagrodzonego na festiwalu w Rotterdamie The Day a Pig Fell into the Well (Daijiga umule pajinnal), po ostatnią produkcję The Day He Arrives (Book chon bang hyang, 2011), umieszczają go w obszarze azjatyckiego minimalizmu, tuż obok reżyserów z Tajwanu: Hou Hsiao-hsiena, Tsaia Ming-lianga i Wu Nien-jena, Japończyków Kore-edy Hirokazu i wczesnego Takeshiego Kitano, a także Jia Zhang-ke z Chin, Ho Yuhanga z Malezji."

Agnieszka Szeffel: Hong Sang-soo - między przypadkiem a zamiarem ("Ekrany", październik 2011)

Ostatni film Honga Sang-soo, nakręcony w 2012 roku In Another Country z Francuzką Isabelle Huppert w jednej z głównych ról, został premierowo pokazany w konkursie głównym festiwalu w Cannes 2012.

53 wojny 
Ewa Bukowska, Polska 2018
7 uczuć 
Marek Koterski, Polska 2018
Adapter. Kino bez barier: Dywizjon 303. Historia prawdziwa 
Adapter. Kino bez barier
Wiesław Saniewski, Denis Delić, Polska, Wielka Brytania 2018
Bergman100: Persona 
Bergman 100
Ingmar Bergman, Szwecja 1966
Climax 
Gaspar Noé, Francja 2018
Człowiek, który zabił Don Kichota 
Terry Gilliam, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania 2018
Czyściciele internetu 
Hans Block, Moritz Riesewieck, Niemcy, Brazylia 2018
Donbas 
Siergiej Łoźnica, Niemcy, Ukraina, Francja, Holandia, Rumunia 2018
Jak pies z kotem 
Janusz Kondratiuk, Polska 2018
Kamerdyner 
Filip Bajon, Polska 2018
Kapitan Morten i Królowa Pająków 
Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt, Estonia, Belgia, Irlandia, Wielka Brytania 2018
Kler 
Wojciech Smarzowski, Polska 2018
Nina 
Olga Chajdas, Polska 2018
Venom 
Ruben Fleischer, USA 2018
Wieś pływających krów 
Katarzyna Trzaska, Polska 2018
Winni 
Gustav Möller, Dania 2018
Zama 
Lucrecia Martel, Argentyna, Brazylia, Hiszpania, Dominikana, Francja, Holandia, Meksyk, Szwajcaria, USA, Portugalia, Liban 2017
Zimna wojna 
Paweł Pawlikowski, Polska, Francja, Wielka Brytania 2018
Z perspektywy Paryża 
Jean-Paul Civeyrac, Francja 2018
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.