05 sierpnia 2012
Kino z charakterem według Romana Gutka

W ostatnim numerze gazety "Na Horyzoncie" wydawanej podczas 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty ukazał się wywiad z Romanem Gutkiem, pomysłodawcą projektu Helios Nowe Horyzonty. Zobaczcie, co będzie na Was czekało w tym obiekcie.

O metamorfozie wrocławskiego Heliosa rozmawiamy z pomysłodawcą projektu – Romanem Gutkiem, szefem Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i dyrektorem MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Patryk Tomiczek: Na początku września swoją działalność rozpocznie kino Helios Nowe Horyzonty. Projekt już wzbudza ogromne zainteresowanie. Co znajdziemy w repertuarze nowego Heliosa?

Roman Gutek: W dziewięciu salach kina będziemy pokazywać bardzo różnorodny repertuar: od kina poszukującego, nowohoryzontowego, jak „Koń turyński” czy „Pewnego razu w Anatolii”, przez produkcje bardziej tradycyjne, jak „Miłość” Hanekego czy „Za wzgórzami” Mungiu, aż po filmy Allena i Almodóvara. 

Być może w większych salach znajdzie się też miejsce dla dobrego amerykańskiego kina. Podczas tegorocznego festiwalu w Cannes widziałem kilka takich tytułów, wśród nich oparty na scenariuszu Nicka Cave’a „Lawless” Johna Hillcoata.

A czego nie chce Pan pokazywać w nowym Heliosie?

– Oczywiście są granice kompromisu i dlatego nie będziemy w nim wyświetlali dużych hollywoodzkich produkcji, bo wówczas cała inicjatywa straciłaby sens. Chcę jednak przyciągać filmami bardzo różną publiczność i z tego powodu nie będę się zamykać w repertuarze kina studyjnego. Siły tego nowego projektu upatruję w możliwości sprowadzenia do jednego obiektu całego najlepszego repertuaru kinowego. 

Zależy nam, żeby filmy dłużej utrzymywały się na ekranach. Mniejsze tytuły, które nie są wspierane olbrzymią promocją, potrzebują zdecydowanie więcej czasu, żeby zainteresowali się nimi widzowie. Najczęściej informacje o nich przekazywane są na zasadzie marketingu szeptanego i dlatego, żeby mogła je obejrzeć większa grupa widzów, muszą być dłużej wyświetlane.

W kinie pokazywane będą wyłącznie filmy, czy też możemy się spodziewać projektów pochodzących z innych dziedzin sztuki?

– Przede wszystkim filmy, ale znajdzie się też miejsce na wystawy czy różnego rodzaju instalacje łączące obraz i dźwięk. Na początku października w Heliosie będzie gościł Avant Art Festival. Helios Nowe Horyzonty to jeden z najważniejszych projektów w programie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i jest częściowo (20 procent budżetu) finansowany, podobnie jak w większości dużych miast europejskich, z budżetu miasta. Helios ma przyczynić się do realizacji ważnych dla miasta celów, jak edukacja oraz wzrost uczestnictwa mieszkańców w kulturze. 

We Wrocławiu rozwiniemy program Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Chcemy bardziej poszerzyć tę działalność i zaprosić do współpracy więcej szkół. Z projektu będzie mogło skorzystać kilka tysięcy dzieci i młodzieży. 

W październiku rozpoczyna się Akademia Polskiego Filmu, do której już przystąpiło osiem uczelni. Nie tylko humanistycznych, ale też Akademia Wychowania Fizycznego czy Uniwersytet Ekonomiczny. Uczestnictwo w tych zajęciach będzie traktowane jak przedmiot akademicki, więc każdy semestr będzie się kończył zaliczeniem lub egzaminem. Poza tym wspólnie z Filmoteką Narodową i Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Kwant” rozpoczynamy na bardzo podobnych zasadach czteroletni kurs światowego kina w Akademii Filmowej. W pokazach obydwu Akademii uczestniczyć mogą nie tylko studenci wrocławskich uczelni, ale każdy chętny.

Od października w Heliosie pojawią się transmisje z The Metropolitan Opera.

Oczywiście nie zabraknie festiwali, przeglądów i retrospektyw. W październiku zaplanowane jest Święto Niemego Kina, potem Tydzień Kina Niemieckiego, Festiwal Filmów Koreańskich, Festiwal Pięć Smaków, trzecia edycja American Film Festival i organizowane wspólnie z Goethe Institut „Inne światy Wernera Herzoga”, a dalej Filmy Świata. To dopiero początek…

A czy wnętrze Heliosa zmieni się w jakiś istotny sposób?

– Chcielibyśmy zmienić wystrój kina, jednak uzależniamy to od finansowego udziału sponsorów. Zależy nam, żeby Helios stał się miejscem z duszą i charakterem, do którego widzowie chętnie będą przychodzić. 

Mam wrażenie, że chce Pan stworzyć w Heliosie całoroczny festiwal kina.

– Podczas konferencji prasowej podsumowującej pierwszą edycję Nowych Horyzontów we Wrocławiu jedna z dziennikarek zapytała o możliwość rozciągnięcia organizowanego przez nas święta kina na cały rok. Zacząłem myśleć o miejscu, w którym stałoby się to możliwe. Ostatecznie wybór padł na Heliosa. 

Rozmawiał Patryk Tomiczek

 

Człowiek, który zabił Don Kichota 
Terry Gilliam, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania 2018
Dogman 
Matteo Garrone, Włochy, Francja 2018
Lato 
Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja, Francja 2018
Smak zemsty. Peppermint 
Pierre Morel, USA 2018
Tajemnice Silver Lake 
David Robert Mitchell, USA 2018
Człowiek, który zabił Don Kichota (seans dla szkoły) 
Terry Gilliam, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania 2018
Dywizjon 303. Historia prawdziwa 
Wiesław Saniewski, Denis Delić, Polska, Wielka Brytania 2018
Jesień we Francji 
Mahamat-Saleh Haroun, Francja 2017
Kino Dzieci 2018: Dzieci z Bullerbyn 
5. FF Kino Dzieci
Lasse Hallström, Szwecja, Włochy 1986
Kino Dzieci 2018: Łowcy czarownic 
5. FF Kino Dzieci
Raško Miljković, Serbia, Macedonia 2018
Kino Dzieci 2018: Mirai 
5. FF Kino Dzieci
Mamoru Hosoda, Japonia 2017
Kino Dzieci 2018: Pettson i Findus - Najlepsza Gwiazdka 
5. FF Kino Dzieci
Ali Samadi Ahadi, Niemcy 2016
Lato 1993 
Carla Simón, Hiszpania 2017
McQueen 
Ian Bonhôte, Peter Ettedgui, Wielka Brytania 2018
Zama 
Lucrecia Martel, Argentyna, Brazylia, Hiszpania, Dominikana, Francja, Holandia, Meksyk, Szwajcaria, USA, Portugalia, Liban 2017
Zimna wojna 
Paweł Pawlikowski, Polska, Francja, Wielka Brytania 2018
Żona 
Björn Runge, Szwecja, USA, Wielka Brytania 2017
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.