10 lipca 2019
Znamy pełny program 19. MFF Nowe Horyzonty

25 lipca - 4 sierpnia 

Portret kobiety w ogniu Céline Sciammy otworzy, a Pewnego razu… w Hollywood Quentina Tarantino zamknie 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Znamy pełny program tegorocznej edycji.

Zwycięzcę wybierze jury w składzie: Isabella Eklöf (laureatka Grand Prix 18. NH za Holiday), Johann Lurf (artysta wizualny i reżyser, autor ), Rasha Salti (libańska kuratorka, programerka i scenarzystka), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka Córek dancingu oraz Fugi) i Kim Yutani (dyrektorka programowa festiwalu Sundance).

W ciągu 11 dni, od 25 lipca do 4 sierpnia, na ponad 600 seansach widzowie zobaczą 223 pełnometrażowe filmy z 54 krajów, spośród których 142 będzie miało polskie premiery. W tym roku, poza Kinem Nowe Horyzonty, festiwalowe pokazy po raz drugi odbędą się również w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Powrócą także seanse na wrocławskim Rynku.

PROGRAM

KALENDARZ PROJEKCJI

Otwarcie i zamknięcie

19. MFF Nowe Horyzonty otworzy 25 lipca polska premiera Portretu kobiety w ogniu, nagrodzonego na festiwalu w Cannes za scenariusz - zdaniem organizatorów Nowych Horyzontów - największego odkrycia spośród tytułów prezentowanych w tegorocznym canneńskim konkursie. Céline Sciamma, reżyserka filmu oraz Adèle Haenel, odtwórczyni głównej roli, wezmą udział w gali otwarcia Nowych Horyzontów. Jako film zamknięcia widzowie zobaczą Pewnego razu… w Hollywood. Wrocławskie pokazy najnowszego dzieła Quentina Tarantino będą jednymi z pierwszych w Europie.

Hity światowych festiwali

W sekcji mBank Pokazy Galowe znajdą się m.in. nagrodzone w Cannes ParasiteBonga Joon-ho (Złota Palma), Młody Ahmed braci Dardenne (najlepsza reżyseria), Ból i blaskPedro Almodóvara (nagroda aktorska dla Antonio Banderasa), a także głośny Zdrajca Marco Bellocchio. Do programu trafi także pokazywany po raz pierwszy na świecie po canneńskim festiwalu Matthias & Maxime Xaviera Dolana. Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie światowa premiera Mowy ptaków Xawerego Żuławskiego, według scenariusza jego ojca, Andrzeja Żuławskiego. Kolejny polski akcent to przedpremierowe pokazy Obywatela Jonesa- prezentowanego w konkursie Berlinale filmu Agnieszki Holland, która będzie gościem festiwalu.

W sekcji Mistrzowie pojawią się najnowsze filmy wybitnych reżyserek i reżyserów, wśród nich m.in.: Van Gogh. U bram wiecznościJuliana Schnabla, Nasz czas Carlosa Reygadasa, Między morzem a oceanemIsakiego Lacuesty (Złota Muszla w San Seabstian), Bacurau Klebera Mendonca Filho i Juliano Dornellesa (nagroda Jury w Cannes), Kwiat szczęścia (nagroda aktorska w Cannes) oraz Tommaso Abla Ferrary.

Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu - to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty. W tym roku o Grand Prix konkurować będzie 12 produkcji z całego świata.

Zwycięzcę wybierze jury w składzie: Isabella Eklöf (laureatka Grand Prix 18. NH za Holiday), Johann Lurf (artysta wizualny i reżyser, autor), Rasha Salti (libańska kuratorka, programerka i scenarzystka), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka Córek dancingu oraz Fugi) i Kim Yutani (dyrektorka programowa festiwalu Sundance).

Retrospektywy

Bohaterami retrospektyw podczas tegorocznej edycji będą: kataloński reżyser i wizjoner, nagrodzony w tym roku w Cannes za Liberté Albert Serra, autor znakomitej Śmierci Ludwika XIV; jeden z najważniejszych twórców współczesnego kina francuskiego Olivier Assayas, znany m.in. dzięki Irmie Vep czy Sils Maria,twórca osobny, wymykający się ramom zarówno mainstreamu, jak i kina art-house'owego; Albertina Carri - prowokatorka i eksperymentatorka, jedna z najważniejszych reprezentantek kina współczesnej Argentyny; a także Shūji Terayama - awangardowy japoński reżyser teatralny i filmowy, reformator teatru, poeta, scenarzysta, fotograf, skandalista i wywrotowiec, wyróżniony w Cannes za słynną Wiejską ciuciubabkę. Olivier Assayas, Albert Serra i Albertina Carri będą gośćmi festiwalu.

Festiwalowe sekcje

Szczególną uwagę programerów festiwalu w tym roku zwróciły współczesne filmowe portrety cielesności. Owocem ich poszukiwań jest sekcja Focus: Ciało, w którym żyję. To właśnie ciało jest dziś kluczowym polem kulturowych bitew: represjonowane i nie poddające się dyktaturze norm, formatowane i zbuntowane przeciw kanonom. Poszukujące wolności, swobodnej ekspresji - często wbrew publicznej moralności. Ten temat przeniknął także do kolejnej sekcji. Tegoroczna odsłona Nocnego Szaleństwa została bowiem nazwana Mokre Sny i prezentuje zapomniane, często zakazane filmy erotyczne z lat 70-tych. Tematem Trzeciego Oka będą portrety czarownic - zarówno dawnych wiedźm, jak i współczesnych kobiet, które poszukują duchowości w zlaicyzowanym świecie. Wspólny teren przenikania się kina i sztuki wyznaczy ponownie Front Wizualny.

Jak co roku, w przygotowanej we współpracy ze stacją Ale kino+ sekcji znajdą się przeboje światowych festiwali - m.in. nagrodzona w Cannes Wysoka dziewczynaKantemira Bałagowa i szalone Deerskin Quentina Dupieux. Kolejny raz, w ramach Oslo/Reykjavik 2 - sekcji powstałej dzięki Funduszom Norweskim i Europejskiemu Obszarowi Gospodarczemu - zostaną zaprezentowane dokonania współczesnego kina norweskiego i islandzkiego (m.in. Biały, biały dzień Hlynura Pálmasona). W programie pojawi się również sekcja Nowe kino Argentyny. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć także słynne Szatańskie tango Béli Tarra z okazji 25-lecia premiery.

Scena artystyczna

Galeria Studio BWA Wrocław stanie się przestrzenią dla wystawy Życie wewnętrzne, nawiązującej do sekcji Ciało, w którym żyję. Głównym tematem wystawy będzie ciąża i jej fizyczne, emocjonalne oraz filozoficzne wymiary. W galerii Op Enheim znajdzie się multimedialna instalacja Alberta Serry Król Słońce. Przez cały czas trwania festiwalu, Kasia Kmita będzie "na żywo" tworzyła specjalną instalację wycinankową Panorama horyzontalna. Kodry, inspirowaną Nowymi Horyzontami (wystawa w TIFF Center, organizator projektu - Krupa Gallery).

Wydarzenia towarzyszące i Klub festiwalowy w Arsenale

Oprócz pokazów filmowych, do programu trafiły także spektakle teatralne - Magnolia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym i Chroma. Księga kolorów w Teatrze Capitol. Jak co roku, funkcjonować będzie Klub festiwalowy w Arsenale, a w nim - strefa gastronomiczna i przestrzeń dla relaksu przy muzyce najlepszych DJ-ów.

Internetowa sprzedaż biletów na www.nowehoryzonty.pl i w kasie Kina Nowe Horyzonty rozpocznie się 17 lipca (środa) o godzinie 12.00.

Anna 
Luc Besson, Francja 2019
Basia 2 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018
Kobieta idzie na wojnę 
Benedikt Erlingsson, Francja, Islandia, Ukraina 2018
Królowa Kier 
May el-Toukhy, Dania, Szwecja 2019
Pamiątki Claire Darling 
Julie Bertuccelli, Francja 2018
Paterson 
Jim Jarmusch, USA 2016
Rocketman 
Dexter Fletcher, Wielka Brytania 2019
Słodki koniec dnia 
Jacek Borcuch, Polska 2019
Supa Modo (lektor) 
Likarion Wainaina, Niemcy, Kenia 2018
Świadkowie Putina 
Witalij Manski, Litwa, Szwajcaria, Czechy 2018
Tylko kochankowie przeżyją 
Jim Jarmusch, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Cypr, USA 2013
Wózkownia: Yesterday 
Wózkownia
Danny Boyle, Wielka Brytania 2019
Yesterday 
Danny Boyle, Wielka Brytania 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.