repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Touch Me Not
Aktualności

Premiery tygodnia: "Touch Me Not", "Wdowy", "Gentleman..."...

16 lis

Od 16 listopada w Kinie Nowe Horyzonty 

Touch Me Not
reż. Adina Pintilie / Rumunia, Niemcy, Czechy, Bułgaria, Francja  2018 / 125’

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale Touch Me Not nie tylko dotyka tematu ciała, seksualności czy intymności, ale po prostu - dotyka. W jednej ze scen seks-couch uderza pięścią bohaterkę w klatkę piersiową i film Adiny Pintilie jest takim mocnym uderzeniem. Tylko od nas samych, od naszej relacji z własnym ciałem zależy, jak na niego zareagujemy - krzykiem, szlochem, wycofaniem, wstydem. Bohaterami Touch Me Not są Laura (Benson, grała m.in. w Niebezpiecznych związkach), Tómas (Lemarquis, znany z Nói Albinói Dagura Káriego) i Christian (Bayerlein): dojrzała kobieta ukrywająca smutek i gniew w zatrzaśniętej skorupie ciała oraz dwóch młodych mężczyzn. Jeden całkowicie pozbawiony owłosienia, drugi cierpiący na dystrofię mięśniową, poruszający się na wózku. W rozmowie z Piotrem Czerkawskim dla Filmwebu Pintilie podkreśla jednak: Choć wszyscy noszą w filmie te same imiona co w rzeczywistości, nie można uznać, że przedstawiają na ekranie kompletny obraz własnego ja. Co najwyżej tworzą wariacje na temat samych siebie. Przygoda, do jakiej zaprasza ich reżyserka, a w której najważniejszą rolę odgrywa dotyk, każe nam na nowo przemyśleć kategorie: piękna, atrakcyjności, normy. Debiut młodej Rumunki to film bardzo odważny, w większości improwizowany, sytuujący się pomiędzy dokumentem, psychodramą, fabułą a performance'em. Bardziej doświadcza się go, niż ogląda. Kino rzadko w tak otwarty, dojrzały sposób zajmuje się ciałem, rzucając je na żer pornografii. Pintilie zwraca je nam, widzom, byśmy to zaniedbane, pełne wstydu ciało mogli wreszcie poczuć, zrozumieć, pokochać.

Wdowy
reż. Steve McQueen / Wielka Brytania, USA 2018 / 129’

Historia czterech kobiet, których nie łączy nic z wyjątkiem długu, pozostawionego im w spadku przez zmarłych mężów, uwikłanych w działalność przestępczą. Kobiety nie mają innego wyjścia, jak wziąć sprawy w swoje ręce i zawiązać spisek, który pozwoli im narzucić światu ich reguły gry. 

Gentleman z rewolwerem
reż. David Lowery / USA 2018 / 93’

Historia najbardziej czarującego złodzieja w historii, który wcale nie miał ochoty na to, żeby przejść na emeryturę, z więzienia uciekał 30 razy, a rabując banki nigdy nie zapominał o byciu gentlemanem. W głównej roli Robert Redford!

Utøya, 22 lipca
reż. Erik Poppe / Norwegia 2018 / 92’

Jeden z najpopularniejszych norweskich reżyserów Erik Poppe opowiada o wydarzeniu, o którym większość jego rodaków wolałaby jak najszybciej zapomnieć. Mowa oczywiście o masakrze, do której doszło 22 lipca 2011 roku na wyspie Utøya, gdy Anders Behring Breivik otworzył ogień do uczestników letniego obozu młodzieżówki Partii Pracy. Zginęło wówczas 69 osób, a ponad sto zostało rannych. Gdy przyglądam się dziś Europie, widzę, jak dzień po dniu wzrasta popularność neofaszystów. Dlatego tak ważne jest, byśmy zawsze pamiętali o tym, co wydarzyło się na tej wyspie - mówił Poppe po premierze, która odbyła się na festiwalu w Berlinie. Jego kontrowersyjny film na pewno pozostanie w pamięci na dłużej, bo pokazując tragiczny przebieg "najgorszego dnia w norweskiej historii" wyłącznie z perspektywy ofiar, przez 72 minuty - dokładnie tyle, ile trwał sam atak - wymierza widzom boleśnie celny cios. Nawet na chwilę nie pozwala złapać oddechu.

Dlaczego jesteśmy kreatywni?
reż. Hermann Vaske / Niemcy 2018 / 84’

30 lat. 50 rozmów. Jedno pytanie. Podczas tej niezwykłej filmowej podróży spotkamy się z największymi postaciami współczesnej kultury i popkultury. To oni mają dziś największy wpływ na to, co oglądamy, czego słuchamy, w co się ubieramy i jak myślimy. Wszyscy odpowiedzą na jedno przewrotne i intrygujące pytanie: dlaczego jesteście kreatywni? Poznamy odpowiedzi inspirujące, niektóre być może szokujące, ale też takie, które potrafią odmienić życie. Połączone stworzą fascynujący portret kilku pokoleń najbardziej wpływowych ludzi świata, zawarty w jednym z najbardziej oryginalnych filmów ostatnich lat. Na ekranie zobaczymy m. in. Davida Bowie, Bjork, Wima Wendersa, Yoko Ono, Angelinę Jolie, Davida Lyncha, Quentina Tarantino, Bono, Nicka Cave'a, Stephena Hawkinga, Dalajlamę, Johna Cleese'a, Jimmy'ego Page'a, Vivienne Westwood czy Umberto Eco.

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda
reż. David Yates / USA, Wielka Brytania 2018 / 134’

Akcja filmu, do którego scenariusz napisała J.K. Rowling, rozpoczyna się w 1927 roku, kilka miesięcy po tym, jak Newt pomógł zdemaskować i schwytać niesławnego czarnoksiężnika Gellerta Grindelwalda. Ten dotrzymał danego wcześniej słowa i uciekł w dramatycznych okolicznościach. Cały czas gromadzi nowych zwolenników swojej sprawy - wyniesienia czarodziejów ponad wszystkie niemagiczne istoty. Jedyną osobą będącą w stanie go powstrzymać jest czarodziej, którego niegdyś uważał za swojego najlepszego przyjaciela - Albus Dumbledore. Jednak Dumbledore nie obejdzie się bez pomocy swojego byłego ucznia Newta Scamandera, któremu już raz udało się pokrzyżować plany Grindelwaldowi. Przygoda ponownie splata losy Newta, Tiny, Queenie i Jacoba. Jednak misja ta będzie także sprawdzianem ich lojalności, kiedy będą stawiali czoła nowym zagrożeniom w coraz bardziej niebezpiecznym i podzielonym świecie czarodziejów.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!