Climax, reż. Gaspar NoéClimax, reż. Gaspar Noé
26 czerwca 2018
Nowe filmy Larsa von Triera i Gaspara Noé – hity Cannes na 18. MFF NH

18. MFF Nowe Horyzonty od 26 lipca do 5 sierpnia w Kinie Nowe Horyzonty

Obok ich filmów nie można przejść obojętnie. Lars von Trier i Gaspar Noé to współcześni mistrzowie inteligentnej prowokacji, a każde stworzone przez nich dzieło jest kinowym wydarzeniem.

W trakcie 18. MFF Nowe Horyzonty zobaczymy premierowo Dom, który zbudował Jack (The House That Jack Built) Larsa von Triera i Climax Gaspara Noé - jedne z najgłośniejszych tytułów tegorocznego festiwalu w Cannes. Wśród nowości, które trafią do programu, znalazły się także Granica (Border) Aliego Abbasiego - nowatorski portret wykluczenia nakreślony językiem science-fiction oraz Sny wędrownych ptaków (Birds of Passage / Pájaros de verano) Ciro Guerry i Cristiny Gallego - opowieść o początkach narkobiznesu, która splata się z historią rdzennej ludności Kolumbii.

Filmowy odlot w trakcie Nowych Horyzontów zapewni także sekcja MOICO Nocne Szaleństwo, w której znajdzie się zestaw najnowszych filmów dekonstruujących schematy kina gatunkowego, bawiących się konwencjami i przekraczających granice. Wśród nich m.in. Piercing Nicolasa Pesce - szalony thriller z Mią Wasikowską w jednej z głównych ról. Starannie odmierzona dawka artystycznego szaleństwa znajdzie się też w sekcji Front Wizualny, gdzie kino przenika się z innymi formami sztuki - jak w Genie Casanovy (Casanova Gene / Casanovagen) Luise Donschen - nowatorskim, filmowym poszukiwaniu tzw. genu rozwiązłości.

Karnety na 18. MFF Nowe Horyzonty można kupić jeszcze do soboty, 30 czerwca.

Dom, który zbudował JackClimax, Granica Sny wędrownych ptaków premierowo na wrocławskim festiwalu

Wielki Lars von Trier powraca na Nowe Horyzonty! Polska premiera filmu, który zelektryzował tegoroczny festiwal w Cannes, odbędzie się we Wrocławiu. Dom, który zbudował Jack (The House that Jack Built) to dla jednych arcydzieło współczesnego kina, dla innych jeden z najbardziej przerażających filmów ostatnich lat - podszyta czarnym humorem, błyskotliwa historia seryjnego mordercy. Rewelacyjnemu Mattowi Dillonowi partnerują między innymi Bruno Ganz oraz Uma Thurman, Prowokacyjne, śmiałe, pełne wizualnych pomysłów kino, poszukujące odpowiedzi na pytanie o naturę dobra i zła.

W programie festiwalu znalazł się również nowy, przebojowy projekt Gaspara Noé, twórcy głośnych LoveNieodwracalne i Wkraczając w pustkęClimax zgarnął główną nagrodę w canneńskiej sekcji Quinzaine des Realisateurs i zebrał świetne recenzje krytyków. Bohaterami szalonego filmu Noé są tancerze, którzy podczas jednej z sesji treningowych w odosobnionym miejscu, wpadają w trans i tracą kontakt z rzeczywistością. Czy uda im się powrócić i poskromić wewnętrzne demony, które obudzili? Climax to genialna wizualnie, nieprzewidywalna jazda bez trzymanki - film, który uzależnia i wgniata w fotel.

Granica (Border / Gräns) to jeden z największych przebojów tegorocznego festiwalu w Cannes. Zrealizowany w Szwecji przez Irańczyka Aliego Abbasiego błyskotliwy, niezwykły film o wykluczeniu i obcości w kostiumie wytrawnego science-fiction. To nie tylko kino w szalenie oryginalny sposób przerabiające klasyczne opowieści o trollach, lecz również mocna, inteligentna metafora współczesnej Europy, która nie radzi sobie z kryzysem uchodźczym.

Sny wędrownych ptaków (Birds of Passage / Pájaros de verano) to najnowsze dzieło nominowanego do Oscara Ciro Guerry (W objęciach węża) oraz jego żony Cristiny Gallego. Film, który otwierał sekcję Quinzaine des Realisateurs na tegorocznym festiwalu w Cannes, to zachwycająca wizualnie opowieść o początkach kolumbijskiego handlu narkotykowego, powiązana z historią rdzennej społeczności Indian Wayúu. Chciwość, rywalizacja między gangami, namiętność i honor - to one stawiają pod znakiem zapytania tradycyjne wartości przekazane przez przodków.

Ága 
Milko Lazarow, Bułgaria, Niemcy, Francja 2018
Anioł 
Luis Ortega, Argentyna, Hiszpania 2018
Bohemian Rhapsody 
Dexter Fletcher, Bryan Singer, Wielka Brytania, USA 2018
Dom, który zbudował Jack 
Lars von Trier, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja 2018
Faworyta 
Yorgos Lanthimos, Irlandia, USA, Wielka Brytania 2018
Mirai (z polskimi napisami) 
Mamoru Hosoda, Japonia 2017
Ogród rodzinny. Przyjaciel 
Jan Hřebejk, Czechy 2017
Oni 
Paolo Sorrentino, Włochy, Francja 2018
Roma 
Alfonso Cuarón, Meksyk, USA 2018
The Dawn Wall 
Josh Lowell, Peter Mortimer, Austria 2017
Vice 
Adam McKay, Hiszpania, USA, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2018
Walc w alejkach 
Thomas Stuber, Niemcy 2018
Mirai (z polskim dubbingiem) 
Mamoru Hosoda, Japonia 2017
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.