repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Niewielu nas reż. Šarūnas Bartas
Aktualności

Retrospektywy 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

21 lip

23 lipca - 2 sierpnia w Kinie Nowe Horyzonty.

Bohaterem największej tegorocznej retrospektywy będzie najbardziej bezkompromisowy z francuskich kontynuatorów francuskiej nowej fali Philippe Garrel. W sekcji, której kuratorką jest japońska krytyczka i historyczka kina Nanako Tsukidate, zostanie wyświetlonych 15 najważniejszych filmów reżysera (który brał udział w ich selekcji) - zawsze w pełni autorskich, idących pod prąd powszechnym trendom - intymnych, niemal autobiograficznych dzieł, jak i filmów żywo komentujących francuską politykę, historię, wydarzenia społeczne (zwłaszcza wydarzenia 1968 roku) i obyczajowość. Wśród nich znajdą się głośne, zrealizowane w latach 70. filmy z Jean Seberg czy piosenkarką Nico (np. Kryształowa kołyska) - jego ówczesną partnerką i muzą oraz późniejsze, nagradzane na festiwalu w Wenecji Nie słyszę już gitary, Dzika niewinność i Zwyczajni kochankowie.

Jednym z celów programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 jest przybliżanie kultury sąsiadów.  Bohaterem litewskiej retrospektywy będzie najsłynniejszy przedstawiciel kina litewskiego, wizjoner Šarūnas Bartas, stawiany na równi z takimi mistrzami jak Andriej Tarkowski i Béla Tarr. Jego neomodernistyczne filmy to wyrafinowane traktaty o wyobcowaniu, melancholijne alegorie, impresje w duchu slow cinema. Anna Mykonis pisze o twórczości reżysera w książce Poetycki kinematograf: Dąży do stworzenia zupełnie nowego języka filmu: próbuje za pomocą środków wizualnych ukazać stan duszy człowieka przytłoczonego. W programie przeglądu między innymi Trzy dni (nagroda FIPRESCI i Jury Ekumenicznego na festiwalu w Berlinie), nagradzana w Wenecji Wolność, Korytarz czy Dom. Bartas będzie gościem festiwalu. Tematem wspólnym dla kina Bartasa, jak i całej sekcji kina litewskiego, jest szukanie i definiowanie tożsamości, zarówno jednostki, jak i kraju. Sekcja jest przygotowywana we współpracy z Lithuanian Film Center i Ambasadą Republiki Litewskiej w Polsce.

Bohaterem polskiej retrospektywy będzie Tadeusz Konwicki - zmarły w tym roku wybitny pisarz, scenarzysta, reżyser filmowy, wieloletni kierownik Zespołu Filmowego "Kadr". Podczas festiwalu zostaną pokazane jego legendarne fabuły - od debiutanckiego dramatu psychologicznego Ostatni dzień lata z Janem Machulskim i Ireną Laskowską, przez kultowe Salto, niekonwencjonalne adaptacje literatury - Dolinę Issy na podstawie powieści Czesława Miłosza i Lawę opartą na Dziadach Adama Mickiewicza, po nieco zapomniane przykłady polskiego kina autorskiego - Zaduszki czy Jak daleko stąd, jak blisko. Partnerem retrospektywy jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!