repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 28 października 2017.

Titicut Follies

reż. Frederick Wiseman

czas: 84’
produkcja: USA 1967
język: angielski
nagrody: Mannheim-Heidelberg IFF 1967 - Mannheim Film Ducat; Festival Dei Popoli 1967 - Best Film Dealing with the Human Condition Award
scenariusz: Frederick Wiseman
zdjęcia: John Marshall
montaż: Alyne Model, Frederick Wiseman
produkcja: Bridgewater Film Company
właściciel praw: Zipporah Films

W 1967 roku Frederick Wiseman zadebiutował jednym z najsłynniejszych dokumentów w historii kina, który pozostał też najbardziej kontrowersyjnym dziełem w jego dorobku. Titicut Follies – zbiorowy portret pacjentów i personelu stanowego szpitala psychiatrycznego w Massachusetts dla sprawców czynów karalnych – jest prawdopodobnie jedynym amerykańskim filmem zatrzymanym przez cenzurę z powodów innych niż obsceniczność lub bezpieczeństwo narodowe. Nie cofając się przed drastycznością, film ujawnia wstrząsające warunki, w jakich żyją pacjenci-więźniowie, rejestruje też przypadki ewidentnego okrucieństwa strażników. Tak częste tu pozbawienie „podopiecznych" ubrań wydaje się natarczywą wizualną manifestacją odarcia z ludzkiej godności. W słynnej sekwencji przymusowego karmienia pacjenta obrazy jego rozciągniętego ciała przeplatają się z ujęciami podobnie ułożonego, lecz martwego już ciała tego samego pacjenta, przygotowywanego do pogrzebu. Szpital i władze stanowe miały twórcy wiele do zarzucenia, przy czym najcięższe oskarżenia odnosiły się do istotnego dylematu: prawo pacjentów do prywatności kontra prawo obywateli do informacji o tym, co dzieje się w instytucji publicznej.

Maciej Nowicki (Watch Docs)

Frederick Wiseman

Urodzony w 1930 roku amerykański dokumentalista. Od kilkudziesięciu lat z żelazną konsekwencją portretuje amerykańskie instytucje publiczne. W szczegółach odsłania mechanizmy leżące u podstaw systemów szkolnictwa, więziennictwa, gastronomii, przemysłu rozrywkowego i opieki zdrowotnej. Wiseman od lat pracuje według jednego modelu: kolekcjonuje około stu godzin materiału, który nagrywa bez wcześniejszego scenariusza, nie robi wywiadów ze swoimi bohaterami, nie dodaje muzyki ani komentarza. Liczy się tylko rejestracja i montaż, na który reżyser przeznacza cały rok przy każdym projekcie. Filmy Wisemana (nagradzane na festiwalach w Wenecji, Cannes i Berlinie), przypominające wizualne eseje, dziś zaliczane są do klasyki gatunku.

Wybrana filmografia

1967 Titicut Follies (doc.)

1968 High School (doc.)

1969 Hospital (doc.)

1975 Welfare (doc.)

1980 Model (doc.)

1983 The Store (doc.)

1989 Near Death (doc.)

1993 ZOO (doc.)

1997 Public Housing (doc.)

2003 Domestic Violence (doc.)

2009 La Danse (doc.)

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!