repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 22 listopada 2016.

Salaam Bombay!

Greetings Bombay!

reż. Mira Nair

czas: 113’
produkcja: Indie 1988
obsada: Shafiq Syed, Raghubir Yadav, Aneeta Kanwar, Nana Patekar, Hansa Vithal
nagrody: MFF w Cannes - Złota Kamera

Jedenastoletni chłopiec ucieka ze swojej wioski i trafia na ulice jednego z najludniejszych miast świata. Jego rodziną stają się żebracy, złodzieje, handlarze narkotyków, prostytutki - często niewiele od niego starsze. Mira Nair portretuje świat, w którym każdy walczy o przetrwanie, ukazując jego najgorsze i najlepsze strony: podłość, wyzysk i bezwzględność sąsiadują tu ze szczerą miłością i wsparciem przychodzącym z nieoczekiwanych stron. Doskonałe zdjęcia pokazują zaułki miasta w intensywnych kolorach, wykorzystując nietypowe kąty kamery, podkreślając szereg subiektywnych perspektyw, które składają się na wielowarstwową, żywiołową narrację.

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, nominowany do Oscara fabularny debiut indyjskiej reżyserki to jedno z najbardziej przełomowych dzieł światowej kinematografii. Społeczna wrażliwość Nair, która realizowała wcześniej filmy dokumentalne, przekłada się na niezwykłą autentyczność w pokazywaniu realiów bombajskiego życia. Do współpracy zaprosiła ona dzieci rzeczywiście mieszkające na ulicy, które w ramach serii warsztatów nie tylko oswajały się z kamerą, ale też dzieliły własnymi historiami i doświadczeniami. Pokłosiem filmu było utworzenie fundacji wspierającej dzieci ulicy.  

Po seansie zapraszamy na spotkanie z Robbem Maciągiem, który opowie o swoich podróżach do Indii i książce Tuk Tuk Cinema, czyli historia o Indiach, Gangesie, radości życia, wiecznie psującym się skuterze i Bolku i Lolku.

Kiedy w 2013 roku Robb Maciąg jechał do Nepalu, by pokazać dzieciom z małej szkoły na końcu świata kreskówki z Bolkiem i Lolkiem, oraz przygody Reksia, nie myślał, że ten projekt rozwinie się w znacznie dłuższą i ciekawszą przygodę. W 2015 roku, jadąc na indyjskim skuterze trasą wzdłuż świętego Gangesu, tworzył jednoosobowe kino objazdowe i w ciągu miesiąca wyświetlał polskie kreskówki, gdzie tylko się dało.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!