repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 23 listopada 2013.

5. kuchnia+ food film fest: Gorzki smak czekolady + Fair trade - sprawiedliwy handel?

Shady Chocolate + Fair Trade

czas: 97’

Gorzki smak czekolady (Shady Chocolate)
reż. Miki Mistrati, U. Roberto Romano
film dokumentalny, Dania, Szwecja, Niemcy 2012, 45’

Handel ludźmi i nielegalnie pracujące dzieci to okrutna rzeczywistość plantacji kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Oto ciemna strona czekolady.

W 2010 roku grupa dziennikarzy przeprowadziła śledztwo, które ujawniło, że na Wybrzeżu Kości Słoniowej dochodzi do handlu ludźmi, a na plantacjach kakaowca pracują dzieci. Na tej podstawie powstał dokument Gorzki smak czekolady. Reżyserzy Miki Mistrati i U. Roberto Romano zadawali pytania zarówno przedstawicielom czekoladowego przemysłu, jak i pracownikom plantacji. W efekcie publikacji filmu, firmy produkujące czekoladę zapowiedziały zmiany. Dwa lata później Miki Mistrati postanawia sprawdzić, czy sytuacja się zmieniła. Jednak już na samym początku filmowiec trafia na problemy. Jeden z większych producentów czekolady zapewnia o swoim wsparciu dla dzieci mieszkających na Wybrzeżu. Filmowiec dostaje jednak zakaz wjazdu na teren Wybrzeża Kości Słoniowej, chyba że uda mu się zdobyć zaproszenie od firmy, pozyskującej tam kakaowiec.

W takiej sytuacji Miki prosi o pomoc przyjaciela z wewnątrz. Dzięki ukrytej kamerze mężczyzna dowiaduje się, że dramatyczne warunki pracy, praca dzieci i handel ludźmi nadal mają tam miejsce. Nagranie konfrontuje z przedstawicielami firm, produkujących czekoladę. Oto historia o prawdziwie gorzkim smaku czekolady.

Fair trade - sprawiedliwy handel? (Fair Trade)
reż. Donatien Lemaitre
film dokumentalny, Francja 2013, 52’

Pojęcie sprawiedliwego handlu  jest w założeniu bliskie tzw. efektowi motyla. Konsumenci na całym świecie wierzą, że dzięki drobnym decyzjom zakupowym mogą przyczynić się do większych zmian w życiu ludzi z innych części świata. A co, jeśli tak naprawdę nasz wpływ jest jedynie iluzoryczny?

Fair trade to zjawisko społeczne w ramach światowego systemu handlowego. Dzięki niemu konsumenci na całym świecie, kupując produkty ze specjalnym oznaczeniem wspierają małych dostawców z krajów rozwijających się. Tym samym mogą wpływać na sprawiedliwe ceny ich produktów i przestrzeganie podstawowych praw lokalnych pracowników. Ten mechanizm na poziomie społecznym realizuje ideę zrównoważonego rozwoju. Warto przy tym zauważyć, że wartość rynku produktów objętych znakiem fair trade sięgnęła w 2012 roku ponad 6 miliardów dolarów. Jest to dość pokaźna suma, przy czym popyt na tego typu towary stale wzrasta. Rośnie też liczba marek, które sygnują produkty pochodzące ze sprawiedliwego handlu. Wśród nich są m.in.: Max Havellarr, Rainforest czy Artisans du Monde.

Reżyser Donatien Lemaitre udaje się z kamerą w podróż po plantacjach w takich krajach jak Meksyk, Kenia czy Dominikana. Na własne oczy chce zobaczyć, jak wygląda praca przy zrywaniu bananów oznaczanych etykietą fair trade. Filmowiec ujawnia prawdziwe oblicze przemysłu, który pod pozorem walki o zrównoważony rozwój realizuje swoje partykularne interesy.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!