film
Czeskie dokumenty proszę!: Świat Daniela
Danielův svět
reż. Veronika Lišková / Czechy 2014 / 75’
Seanse - kup bilet:
18 paź

Opis filmu

Daniel ma 25 lat, studiuje literaturę i pisze książki. Jego opowiadania są o mężczyźnie, który kocha małych chłopców. Pewnego dnia jego przyjaciel zadaje mu pytanie: czy jesteś pedofilem, o którym piszesz? Daniel milczy przez chwilę, po czym odpowiada: tak, to ja. Tak to się zaczęło…

Daniel jest jedynym członkiem czeskiej społeczności pedofilów, który zdecydował się opowiedzieć o tym publicznie. Czuł, że to konieczny krok na drodze do pokonania swojego strachu. Strachu przed otoczeniem, przed własnymi fantazjami, przed samym sobą. Swojego strachu przed byciem pedofilem. Kiedy dorastał, to słowo stało się jego koszmarem. W końcu każdy uważa, że pedofil to zboczeniec i psychol. Daniel stopniowo uczył się, jak rozmawiać o tym z ludźmi. Niektórzy z nich nauczyli się słuchać. Mimo tego Daniel wie, że będzie musiał zmagać się z lepiej lub gorzej skrywaną niechęcią społeczeństwa. Wszystko to wydaje się lepsze niż ukrywanie się przed samym sobą do końca życia.

Czy pedofil może wieść szczęśliwe życie? Daniel każdego dnia zadaje sobie to pytanie. Czasem ma poczucie, że to możliwe. Na przykład wtedy, gdy może spędzić dzień z małym Miszą, w którym zakochał się trzy lata temu. Te krótkie chwile napełniają go energią. Może później pisać sztuki teatralne i uczęszczać na konferencje i zjazdy LGBT, gdzie spokojnie wyjaśnia, że bycie pedofilem nie oznacza od razu bycia gwałcicielem. Gorzej, kiedy przychodzi okres beznadziejnego oczekiwania na zaproszenie od rodziców Miszy. Albo kiedy zdaje sobie sprawę z tego, że jego Misza pewnego dnia dorośnie. Wtedy Daniel czuje ciężar samotności. Chowa się w ciszę, stroni od ludzi, walczy z depresją.

Daniel nie wie, co ostatecznie zwycięży w jego życiu. Czy to będzie smutek, czy radość? Każdy dzień to mała wojna z samym sobą. Daniel cierpliwie kolekcjonuje swoje małe zwycięstwa i małe porażki w nadziei, że mimo wszystko nigdy nie będzie musiał zrezygnować z kontaktu z dziećmi.

Informacje o reżyserze

Veronika Lišková

stopka

reżyseria: Veronika Lišková
barwa: kolor
41 dni nadziei 
Baltasar Kormákur, USA 2018
Ava 
Léa Mysius, Francja 2017
Blanka (dubbing) 
Kohki Hasei, Włochy, Filipiny, Japonia 2015
Isabelle i mężczyźni 
Claire Denis, Francja 2017
Jestem taka piękna! 
Abby Kohn, Marc Silverstein, Chiny, USA 2018
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara 
Fernando Leon de Aranoa, Hiszpania, Bułgaria 2017
Lato 1993 
Carla Simón, Hiszpania 2017
Na plaży Chesil 
Dominic Cooke, Wielka Brytania 2017
Thelma 
Joachim Trier, Dania, Francja, Norwegia, Szwecja 2017
Whitney 
Kevin Macdonald, Wielka Brytania, USA 2018
Zimna wojna 
Paweł Pawlikowski, Polska, Francja, Wielka Brytania 2018
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.