repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 31 grudnia 2015.

Zestaw 2: Moje córki krowy, Eisenstein w Meksyku, Moja miłość

czas: 319’
sala nr 9

godz. 21.30 Moje córki krowy

reż. Kinga Dębska, Polska 2015, 90’
obsada:Agata Kulesza, Gabriela Muskała, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Łukasz Simlat, Małgorzata Niemirska 
dystrybucja: Kino Świat
data premiery: 8 stycznia 2016

Ciepła opowieść o relacjach rodzinnych, która otrzymała Nagrodę Publiczności na ostatnim Festiwalu Filmowym w Gdyni. Czasem smutna, czasem wesoła historia sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci. Marta odniosła sukces, jest znaną aktorką, gwiazdą popularnych seriali. Pomimo sławy i pieniędzy, wciąż nie może ułożyć sobie życia. Samotnie wychowała dorosłą już córkę. W przeciwieństwie do silnej i dominującej starszej siostry, Kasia jest wrażliwa i ma skłonność do egzaltacji. Pracuje jako nauczycielka. Jej małżeństwo jest dalekie od ideału, mąż to życiowy nieudacznik, który bezskutecznie poszukuje pracy. Siostry nie przepadają za sobą, jednak nagła choroba matki zmusza je do wspólnego działania. Muszą zaopiekować się ukochanym ale despotycznym ojcem. Marta i Kasia stopniowo zbliżają się do siebie i odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.

godz. 1.00 Eisenstein w Meksyku

Eisenstein in Guanajuato
reż. Peter Greenaway, Belgia, Finlandia, Francja, Holandia, Meksyk 2015, 105’
obsada: Elmer Bäck, Luis Alberti, Maya Zapata, Lisa Owen, Stelio Savante, Rasmus Slätis
dystrybucja: Bomba Film
data premiery: 12 lutego 2016

Eisensteina otacza się czcią jako filmowca, którego talent, przenikliwość i mądrość nie ustępują Szekspirowi czy Beethovenowi. Istnieje zaledwie kilku reżyserów, o ile w ogóle istnieją, którzy mogą osiągnąć takie wyżyny rzemiosła. W efekcie realizacji rewolucyjnego filmu Pancernik Potiomkin Eisenstein zyskał rozgłos na całym świecie. W 1931 roku reżyser udał się w podróż do Meksyku, aby zapoznać się z propozycją nakręcenia filmu sponsorowanego przez prywatnych sympatyków ruchu komunistycznego w Stanach Zjednoczonych. Na wzór podtytułu "Października" – "Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem" – Greenaway zapowiada, że chce opowiedzieć o "dziesięciu dniach, które wstrząsnęły Eisensteinem". W rezultacie jego film jest przede wszystkim erudycyjną spekulacją na temat intymnego życiorysu Eisensteina. Greenaway stawia tezę, że przyczyną klęski "¡Que viva México!" był homoseksualizm radzieckiego filmowca. Po pierwsze: bo orientacja reżysera nie była mile widziana przez jego mocodawców. Po drugie: bo podczas pobytu w Meksyku utracił on dziewictwo. W interpretacji Brytyjczyka motor twórczości wybitnego filmowca stanowiła seksualna frustracja. Dlatego najgorszym, co mogło spotkać Eisensteina-artystę, był właśnie… udany seks.  (A. Bielak, J. Popielecki, filmweb.pl)

godz. 4.00 Moja miłość

Mon roi
reż. Maïwenn, Francja 2015, 95’
obsada:Vincent Cassel, Emmanuelle Bercot, Louis Garrel, Isild Le Besco, Chrystèle Saint Louis Augustin, Patrick Raynal 
dystrybucja: Best Film
data premiery: 15 stycznia 2016

Georgio to mężczyzna, przy którym nie można się nudzić. Jest uosobieniem marzeń każdej kobiety, pewny siebie, dowcipny, spontaniczny. Kiedy pojawia się w życiu Tony, zmienia je o 180 stopni. Ten związek jest jak narkotyk - wciąga, uzależnia i działa jak emocjonalny rollercoaster. Jeszcze zanim ten piękny i burzliwy romans, który niespostrzeżenie zamieni się w małżeństwo, narodzi się na ekranie, już wiemy, że doprowadzi on parę do głębokiego kryzysu. Na tyle głębokiego, że Toni postanowi się zbuntować. Gdy dochodzi do wypadku na nartach, to nie do końca wiadomo, czy spowodował go nieszczęśliwy zbieg okoliczności czy ona sama, pragnąca wydostać się z małżeńskiego piekła? Poszukując odpowiedzi na to pytanie, Maiwenn splata w swoim filmie dwa porządki. Zderza ze sobą bajkową przeszłość pary na początku ich znajomości ze spustoszeniem jakie to małżeństwo wywołało w Toni. Oślepiona namiętną miłością kobieta oddaje się Georgio całkowicie, więc gdy związek zaczyna się sypać - sypie się także Toni, po kolei tracąc pewność siebie, zaufanie, poczucie własnej wartości, spokój ducha. Na końcu tego łańcucha jest jeszcze dziecko, w kryzysie przerzucane między rodzicami niczym niewygodny tobołek. (Urszula Lipińska, stopklatka.pl) 

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!