repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 3 grudnia 2014.

Paweł Smoleński "Szcze ne wmerła i nie umrze. Rozmowa z Jurijem Andruchowyczem", "Ukrainian argument"

Zaczytani w kinie: Paweł Smoleński "Szcze ne wmerła i nie umrze. Rozmowa z Jurijem Andruchowyczem", "Ukrainian argument"

czas: 160’

Premiera książki Pawła Smoleńskiego Szcze ne wmerła i nie umrze. Rozmowa z Jurijem Andruchowyczem (wydawnictwo Czarne)

Ukrainian argument reż. Serge Masloboishchykov, Ukraina 2014, 60' (światowa premiera)

Film zwraca uwagę na unikalny fenomen ukraińskiej tożsamości narodowej, w szczególności tożsamości młodych Ukraińców - tych, którzy dorastali w niepodległym kraju w okresie postsowieckim, opanowanym w 2014 roku przez reżim Janukowicza. Młodzi, wolni ludzie, którzy nie doświadczyli zbrodni reżimu sowieckiego, dorastali przez 23 lata niepodległej Ukrainy. To pokolenie było siłą sprawczą rewolucji godności w 2014 roku, okazało się ono najbardziej inteligentną, zorganizowaną i wolną częścią współczesnego społeczeństwa Ukrainy. Ludzie różnie nazywali protestujących na Majdanie: od rewolucyjnych ekstremistów do bohaterów-wyzwolicieli. Jak zatem oni identyfikują siebie? Kim są? Ci, którzy protestowali na Majdanie, opowiadają o byciu w środku dramatycznych wydarzeń ukraińskiej rewolucji.

Po projekcji spotkanie z autorem książki Pawłem Smoleńskim i bohaterem książki Jurijem Andruchowyczem.

Szcze ne wmerła i nie umrze. Rozmowa z Jurijem Andruchowyczem

Kiedy świetny polski dziennikarz spotyka się z najbardziej znanym ukraińskim pisarzem, tematy pojawiają się same, zwłaszcza gdy oczy całego świata zwrócone są na Ukrainę. Rozmowa to wywiad rzeka spisywany na gorąco, w pośpiechu, będący próbą zarejestrowania pulsującego rytmu historii, która donośnie odezwała się na wschodnich granicach Europy. To także zbiór refleksji na temat współczesnej sceny politycznej Europy i roli, jaką odgrywają w niej Rosja i Polska. Pasjonująca rozmowa przewartościowująca pojęcie narodowego sukcesu i klęski, dumy i uprzedzenia sąsiadów.

Paweł Smoleński (ur. 1959) - reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Opublikował: Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), "Gazeta Wyborcza" - lustro demokracji (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm), Pochówek dla rezuna (Czarne), Irak. Piekło w raju (Świat Książki, Czarne), Izrael już nie frunie (Czarne), Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (Znak), Balagan. Alfabet izraelski (Agora). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał także Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.

Jurij Andruchowycz (ur. 1960) - poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Założyciel grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu. W Polsce ukazały się cztery jego powieści: Rekreacje, Moscoviada. Powieść grozy, Perwersja oraz Dwanaście kręgów, za którą otrzymał Nagrodę Lipskich Targów Książki oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej "Angelus", tomy esejów: Erz-herz-perc, Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową (wspólnie z Andrzejem Stasiukiem) i Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie, Diabeł tkwi w serze, wywiad rzeka Tajemnica, tomy poezji Piosenki dla martwego koguta oraz Egzotyczne ptaki i rośliny. Wiersze z lat 1980-1990, a także płyty Samogon (z muzyką zespołu Karbido) oraz Andruchoid (z muzyką Mikołaja Trzaski, Wojtka Mazolewskiego i Macia Morettiego). Jest autorem przekładów z języka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Mieszka w Iwano-Frankiwsku.

 

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!