repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 6 listopada 2014.

Jestem z Wrocławia!

Kadry Wrocławia: Jestem z Wrocławia!

czas: 113’

Zestaw filmów dokumentalnych pokazujących historię miasta głównie przez pryzmat wspomnień jego mieszkańców, które zilustrowane zostały archiwalnymi filmami i fotografiami.

Oczami dziecka (2007) produkcja: Ośrodek Pamięć i Przyszłość
Paradokumentalna historia Zbigniewa Nowaka, który w roku 1945 wraz z rodzinami przybył do Wrocławia. Nastrojowa impresja na temat pionierów Wrocławia widziana tytułowymi oczami dziecka. (5 minut)

Wrocław - miasto studentów (1947) reż. Jadwiga Plucińska
Jeden z nielicznych filmów mówiących o życiu pierwszych wrocławskich żaków. W dokumencie zobaczymy z jakimi problemami, zarówno materialnymi jak i duchowymi, spotykali się wrocławscy studenci. Poza śledzeniem perypetii trójki bohaterów warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich odbywały się pierwsze wykłady, na pierwszych wrocławskich profesorów i na niezwykłą panoramę Wrocławia lat 40. (12 minut)

Fakty i ludzie (1970) reż. Robert Stando
Film, w którym przy użyciu szeregu retrospekcji ze starych kronik z lat 40. i 50. pokazano proces zagospodarowywania miasta i regionu przez polskich osadników. Na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy w zapisie filmowym użyto odwołań do domysłów na temat istnienia niemieckich band dywersyjnych, takich jak Wherwolf czy Greek Gross. (17 minut)

Ich miasto (1974) reż. Bogusław Rybczyński
Wspomnienia trójki mieszkańców Wrocławia i ich własne spojrzenie na miasto i jego historię. Materiał ten zawiera szereg wartościowych pod względem poznawczym zdjęć. Między innymi będziemy mieli okazję zobaczyć i posłuchać jak pierwsze dni po upadku Festung Breslau i okres formowania się polskiej władzy w mieście wspomina Tadeusz Makarewicz, operator Polskiej Kroniki Filmowej. (10 minut)

Wrocławski Gawrosz (2007) produkcja: Ośrodek Pamięć i Przyszłość
Bohaterem filmu jest Jarosław Hyh, który podczas demonstracji Solidarności znalazł się pod kołami ciężarówki ZOMO. (5 minut)

Czarno-biały (2007) produkcja: Ośrodek Pamięć i Przyszłość
Kilkuminutowy fresk portretujący Stefana Arczyńskiego, który opowiada o wrocławskich wątkach swojej twórczości. Ten Wrocław wyglądał strasznie, zniszczenia straszne były. Chodziłem po dachach, jak tylko czas miałem, robiłem zdjęcia z odbudowy, przeważnie. Uważałem, że kiedyś będzie to potrzebne, taka fotografia - mówił artysta. (6 minut)

W poszukiwaniu utraconej Ojczyzny (2003) reż. Matthias Frickel
Sentymentalny powrót do przeszłości. Powrót do czasów dzieciństwa i młodości ludzi, którzy utracili swoją ojczyznę. Ale pamięć o niej wciąż jest żywa. Bohaterowie dokumentu wspominają minione czasy, odwiedzają miejsca, ulice, które straciły swój dawny wygląd i charakter, mówią o swoich bliskich, którzy odeszli na zawsze. (26 minut)

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!