repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 3 października 2014.

10. MFO: Opowiadanie

czas: 150’

Opowiadanie  reż. Todd Solondz, USA 2001, 87’

Literacki nie znaczy z papieru. Film, który mógłby stanowić czołówkę całego festiwalu. Bo czy można sobie wyobrazić lepsze połączenie: fikcji mówiącej o kursie creative writing i non-fiction oraz historii o nieudacznym dokumentaliście, który „wymyślił” sobie temat. Nie chodzi bynajmniej o proste odwrócenie zmyślenia i prawdy. Tematy, drążone przez reżysera w całej jego twórczości (m.in.: „Happiness”, „Palindromy”, „Czarny koń”) znajdują w autotematycznym „Opowiadaniu” wspaniałą syntezę. Dystans, ironia i pastisz rządzą tym światem, ocalając jednak mechanizm współodczuwania.

Scena, w której młodzi autorzy czytają na forum swoje prace literackie mogłaby mieć miejsce i tu, na MFO.

Milcząca studentka o różowych włosach (Selma Blair) niesie ten film w stronę sensacji i baśni. Nastolatkowie odgrywający role tak, jak się tego od nich oczekuje, przeciętna rodzina odgrywająca przeciętność – to szereg postaci filmowych, ale wciąż na bieżąco pisanych. „Naród amerykański jawi się tu jako zbiorowisko mitomanów żyjących nie w przysłowiowym american dream, a wamerican fiction” – pisała Anna Tatarska.

Po filmie rozmowa z udziałem Magdy Piekarskiej i Jakuba Żulczyka.

Magda Piekarska – wrocławska dziennikarka współpracująca m.in. z „Gazetą Wyborczą”. Koordynator działań Pracowni Opowieści (2013). Pisze o teatrze, filmie, sztuce i literaturze.

Jakub Żulczyk – pisarz, publicysta, scenarzysta. Absolwent American Studies na UJ. Pracował w prasie, radiu i telewizji. Autor między innymi „Zrób mi jakąś krzywdę” i „Radia Armageddon”. W październiku  ukaże się jego najnowsza powieść „Ślepnąc od świateł”.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!