repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 3 października 2014.

10. MFO: Rozpacz

czas: 165’

Rozpacz reż. Rainer Werner Fassbinder, Niemcy Zachodnie, Francja 1978, 119’

Prawdopodobnie najlepszy film Fassbindera powstał w oparciu o najlepszą powieść Nabokova. Niemcy, lata trzydzieste. Schizofrenia bohatera uosabia stan świadomości całego kraju. Znudzony fabrykant Hermann Hermann niczym w Księciu i żebraku zamienia się tożsamością z przygodnie spotkanym mężczyzną. Kto jest kim, a komu tak się tylko wydaje? Niemożność odróżnienia jawy od snu to w tym świecie betka. Wielka kreacja Dirka Bogarde (Nocny portier), pierwszy anglojęzyczny film w dorobku reżysera, nad scenariuszem którego pracował Tom Stoppard.

Karolina Kosińska o filmie: Nabokov chciał w swojej powieści zakpić ze stylu Dostojewskiego, którego nigdy nie lubił. Ale tam, gdzie pisarz traktuje swego bohatera ironicznie, reżyser zachowuje powagę. Być może dlatego, że zawsze miał ogromny szacunek zarówno do szaleństwa, jak i do śmierci.

Po filmie rozmowa z udziałem Janusza Rudnickiego i Jana Pelczara.

Janusz Rudnicki - opublikował tomy prozy „Można żyć” (1992), „Cholerny świat” (1994), „Tam i z powrotem po tęczy” (1997), „Męka kartoflana” (2000, 2011). W 2004 roku w Wydawnictwie W.A.B. ukazał się „Mój Wehrmacht”, w 2007 – „Chodźcie, idziemy”, nominowane do nagrody Nike i Europejskiej Nagrody Literackiej. Tom „Śmierć czeskiego psa” (2009) znalazł się w finale nagrody Nike, był także nominowany do nagrody Gdynia, „Gwarancji Kultury” TVP Kultura i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Opowiadanie „Cierpienia głupiego Augusta” ukazało się w angielskim przekładzie w tomie „Best European Fiction 2012”. W maju 2013 r. ukazał się zbiór „Trzy razy tak”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Twórczością” i kwartalnikiem „Książki. Magazyn do czytania”. Od 2008 roku związany z Międzynarodowym Festiwalem Opowiadania, we Wrocławiu prowadził m.in. warsztaty kreatywnego pisania. Tegoroczny laureat Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.

Jan Pelczar - dziennikarz filmowy, autor Strefy Kina w Radiu RAM i bloga „Klaps – magazyn filmowy”. Wykłada dla młodzieży w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, współpracuje ze Stopklatką, publikował w wielu dziennikach, tygodnikach i magazynach. Na co dzień pracuje we Wrocławiu i Warszawie jako autor programów, prezenter i wydawca  serwisów informacyjnych w Radiu RAM oraz redaktor w „Przeglądzie Sportowym”.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!