Edukacja
 
EFA Young Audience Award 2017

Nagroda Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej (EFA Young Audience Award) to międzynarodowe wydarzenie kulturalne skierowane do młodych widzów w wieku 12-14 lat z całej Europy. W Dniu Młodego Widza - 7 maja - odbyło się równolegle w 37 europejskich miastach. Polskę już po raz piąty reprezentował Wrocław i po raz pierwszy Kino Muranów w Warszawie i Narodowe Centrum Kultury Filmowej wraz z Kinem Szkoły Filmowej w Łodzi.

Młodzi widzowie z całej Europy, w tym jurorzy z Polski, tego samego dnia pełnili rolę profesjonalnego jury i zagłosowali na zwycięzcę tuż po projekcjach konkursowych filmów wybranych przez Europejską Akademię Filmową. Między seansami młodzi widzowie wzięli udział w profesjonalnych warsztatach filmowych prowadzonych przez gości specjalnych. We wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty uczestniczyli w spotkaniach z reżyserem i scenarzystą Arturem Pilarczykiem, specjalistą ds. udźwiękowienia Szymonem Straburzyńskim (Centrum Technologii Audiowizualnych) i aktorką Magdą Kumorek. Młodzież wybrała się w podróż do świata muzyki, poznając m.in. tajniki zawodu dźwiękowca, rolę muzyki i dźwięku w filmie oraz kulisy powstawania dubbingu. W Szkole Filmowej w Łodzi młodzi jurorzy wzięli udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez ekspertów z Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Z kolei w warszawskim kinie Muranów widzowie spotkali się z vlogerką filmową i edukatorką Kają Klimek oraz twórcą filmowym Januszem Dąbkiewiczem.

W prawdziwie europejskim głosowaniu, młodzi jurorzy przekazali pod wieczór swój werdykt do Erfurtu (Niemcy), gdzie ogłoszono zwycięzcę podczas ceremonii wręczania Europejskiej Nagrody Młodej Widowni na żywo za pośrednictwem strony internetowej https://yaa-efa.eu . Na stronie można zobaczyć raz jeszcze retransmisję z ceremonii oraz zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o nominowanych filmach i uczestniczących miastach.

Tegorocznym zwycięzcą został film Fatiha Akina GOODBYE BERLIN.

 

Wśród tegorocznych nominowanych filmów znalazły się:

GOODBYE BERLIN 
TSCHICK, reżyseria: Fatih Akin, Niemcy, fabuła

Podczas gdy matka przebywa na odwyku, a ojciec jest w "podróży służbowej" ze swoją asystentką, 14-letni outsider Maik spędza wakacje znudzony i samotny w willi swoich rodziców. Nieoczekiwanie pojawia się zbuntowany nastolatek Tschick. To rosyjski imigrant i wyrzutek, który kradnie samochód i decyduje się wyruszyć z Berlina w podróż, zabierając ze sobą Maika. Tak rozpoczyna się, pełna dzikich przygód, podróż życia chłopców - wspólnie spędzony czas, którego Maik i Tschick nigdy nie zapomną.

While his mother is in rehab and his father is on a „business trip“ with his assistant, 14-year-old outsider Maik is spending the summer holidays bored and alone at his parents‘ villa, when rebellious teenager Tschick appears. Tschick, a Russian immigrant and an outcast, steals a car and decides to set off on a journey away from Berlin with Maik tagging along for the ride. So begins a wild adventure where the two experience the trip of a lifetime and share a summer they will never forget.

THE GIRL DOWN LOCH ÄNZI
DAS MÄDCHEN VOM ÄNZILOCH, reżyseria: Alice Schmid, Szwajcaria, dokument

>Dla dwunastoletniej Laury, mieszkającej w pięknej górskiej okolicy w Szwajcarii, zbliżające lato okaże się przełomowe. Jako jedyna córka w mrukliwej rodzinie rolników, Laura zaczyna obsesyjnie interesować się legendami dotyczącymi wąwozu znajdującego się w okolicy - miejsca, do którego nikt nie odważy się wejść. Gdy do pomocy na farmie przyjeżdża chłopiec z miasta, Laura wreszcie ma z kim dzielić się swoimi fantazjami i lękami. Po jego wyjeździe dziewczynka zdobywa się na odwagę, by stawić czoła sekretom, jakie skrywa tajemnicze miejsce. To portret dziewczynki niedocenianej przez otoczenie, zarysowany w chłodny, rzeczowy sposób.

The pivotal summer for 12-year-old Laura, who lives in a beautiful remote area in the Swiss mountains. As the only daughter in a taciturn family of farmers and mostly left to her own, she becomes obsessed with the legends told about a gorge in the area where no one dares to go. When a boy from town arrives to help on the farm she finally has a friend to share her fears and fantasies with. After he has left she takes the courage to explore the mysterious place all by herself. The portrait of a girl underestimated by all, filmed in a close unsentimental way.

MY LIFE AS A ZUCCHINI
MA VIE DE COURGETTE, reżyseria: Claude Barras, Szwajcaria/ Francja, animacja

Kabaczek to intrygujące przezwisko dziewięcioletniego chłopca, którego wyjątkowa historia zdaje się być zarazem historią bardzo uniwersalną. Po nagłej śmierci matki, Kabaczek zaprzyjaźnia się z życzliwym policjantem Raymondem. Nowy przyjaciel towarzyszy chłopcu w sytuacji, gdy ten trafia do rodziny zastępczej i spotyka tam osieroconych rówieśników. Raymond wspiera Kabaczka, który zmaga się z problemami pojawiającymi się na drodze do odnalezienia własnego miejsca w nowym, niekiedy wrogim, środowisku. Za sprawą tej znajomości, oraz nowo poznanych przyjaciół, Kabaczek odnajduje w sobie ufność i miłość, by ostatecznie znaleźć nową kochającą rodzinę.

Courgette is an intriguing nickname for a 9-year-old boy. Although his unique story is surprisingly universal. After his mother‘s sudden death, Courgette is befriended by a kind police officer, Raymond, who accompanies Courgette to his new foster home filled with other orphans his age. Courgette struggles at first to find his place in this strange, at times hostile, environment. Yet with Raymond‘s help and his newfound friends, Courgette eventually learns to trust, find true love and at last a new family of his own.

 

Miasta, które wzięły udział w EFA Young Audience Award 2017:

AUSTRIA (Wiedeń), BELGIA (Bruksela), BOŚNIA I HERCEGOWINA (Sarajewo) BUŁGARIA (Sofia), CHORWACJA (Zagrzeb), REPUBLIKA CZESKA (Praga), DANIA (Aalborg), ESTONIA (Tallinn), FINLANDIA (Helsinki), NIEMCY (Berlin & Erfurt), GRECJA (Ateny), WĘGRY (Budapeszt), IZRAEL (Tel Aviv), WŁOCHY (Florencja, Rzym, Turyn), KOSOWO (Prizren), ŁOTWA (Ryga), LITWA (Wilno), LUKSEMBURG (Luksemburg), REPUBLIKA MACEDONII (Skopje), MALTA (Valletta), CZARNOGÓRA (Podgorica), HOLANDIA (Amsterdam), POLSKA (Wrocław, Warszawa, Łódź), PORTUGALIA (Lizbona), RUMUNIA (Cluż-Napoka), SERBIA (Nowy Sad), SŁOWACJA (Bratysława), SŁOWENIA (Izola), HISZPANIA (Avilés, Barcelona, Sevilla), TURCJA (Istanbuł), WIELKA BRYTANIA (Londyn).

 

CO TO JEST EUROPEJSKA AKADEMIA FILMOWA?

Europejska Akademia Filmowa (w skrócie z j. ang. EFA) została założona w 1988 r. z inicjatywy szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana, który był jej pierwszym prezesem. Dzisiaj zrzesza ponad 2 800 filmowców z całej Europy - reżyserów, producentów, aktorów i aktorki, kinematografów, scenarzystów, montażystów, scenografów i inne osoby zawodowo związane z filmem. Każdego roku EFA przyznaje prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe dla najlepszych filmów europejskich.

 

CO TO JEST NAGRODA MŁODEJ PUBLICZNOŚCI?

Myśląc o młodych widzach i mając na celu upowszechnianie sztuki filmowej wśród nastolatków Europejska Akademia Filmowa stworzyła w 2012 roku nową nagrodę - Młodej Publiczności. Nagroda co roku przyznawana jest w Dniu Filmu Młodego Widza, w pierwszą lub drugą niedzielę maja. Impreza, która ma zaledwie pięć edycji urosła do skali międzynarodowego prestiżowego wydarzenia, zapraszając młodzież z całej Europy do udziału w roli profesjonalnego Jury. To wyjątek na skalę światową.

 

KTO NOMINUJE FILMY?

O nominacji decyduje zespół ekspertów specjalizujących się w kinie dla młodej publiczności. Eksperci oglądają filmy przeznaczone dla 12-14-latków i decydują, które z nich otrzymają nominację.

 

KTO GŁOSUJE NA ZWYCIĘZCĘ?

Wszyscy młodzi widzowie z całej Europy, biorący udział w wydarzeniu, pełnią rolę Jury i głosują na zwycięski film. Zwycięzca zostaje ogłoszony tego samego dnia w Erfurcie (Niemcy) i otrzymuje statuetkę Europejskiej Nagrody Filmowej - zaś uroczystość wręczenia transmitowana jest na żywo za pośrednictwem strony internetowej http://yaa-efa.eu

 

SKĄD POCHODZI STATUETKA?

Statuetkę stanowi srebrna figurka kobiety odzianej w suknię z gwiazdami. Pochodzi z Londynu, gdzie brytyjski jubiler i projektant, Theo Fennel, każdego roku wytwarza statuetki dla wszystkich zwycięzców. Statuetka ma 26 cm wysokości i waży 2 kg.

 

PARTNERZY

 

ORGANIZATORZY


Koordynatorka projektu:

Beata Marciniak
k +48 608 613 754
beata.marciniak@nowehoryzonty.pl
www.kinonh.pl

http://yaa-efa.eu

Bliskość 
Kantemir Bałagow, Rosja 2017
Happy End 
Michael Haneke, Francja, Austria, Niemcy 2017
Madame 
Amanda Sthers, Francja 2017
Pitbull. Ostatni pies 
Władysław Pasikowski, Polska 2018
Tydzień Kina Hiszpańskiego: Verónica 
18. Tydzień Kina Hiszpańskiego
Paco Plaza, Hiszpania 2017
W czterech ścianach życia 
Philippe Van Leeuw, Belgia, Francja 2017
Akademia Kina Światowego: Koń turyński 
Akademia Kina Światowego (2017/2018)
Czerwona jaskółka 
Francis Lawrence, USA 2018
Do zakochania jeden krok 
Richard Loncraine, Wielka Brytania 2017
Kobieta sukcesu 
Robert Wichrowski, Polska 2018
Kształt wody 
Guillermo del Toro, USA, Kanada 2017
Lady Bird 
Greta Gerwig, USA 2017
Marlina. Zbrodnia w czterech aktach 
Mouly Surya, Indonezja, Francja, Malezja, Tajlandia 2017
Na linii wzroku 
Joachim Dollhopf, Evi Goldbrunner, Niemcy 2015
Nić widmo 
Paul Thomas Anderson, USA 2017
Pomiędzy słowami 
Urszula Antoniak, Holandia, Niemcy, Polska 2017
Tamte dni, tamte noce 
Luca Guadagnino, Włochy, Francja, Brazylia, USA 2017
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri 
Martin McDonagh, USA, Wielka Brytania 2017
Tydzień Kina Hiszpańskiego: To dla twojego dobra 
18. Tydzień Kina Hiszpańskiego
Carlos Therón, Hiszpania 2017
Wielkie zimno 
Gérard Pautonnier, Francja, Belgia, Polska 2017
W ułamku sekundy 
Fatih Akin, Niemcy, Francja 2017
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.