Edukacja
 
EFA Young Audience Award 2017

yaa.europeanfilmawards.eu

kinonh.pl

facebook.com/YoungAudienceAward

facebook.com/EuropejskaNagrodaMłodejWidowni  

Informacje dotyczące filmów i zapisów do projektu już niebawem na naszej stronie.

Nagroda Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej (EFA Young Audience Award) to międzynarodowe wydarzenie kulturalne skierowane do młodych widzów w wieku 12-14 lat z całej Europy. W Dniu Młodego Widza - 7 maja - odbędzie się równolegle w 30 krajach Europy. Polskę już po raz piąty reprezentować będzie Wrocław. W tym roku również po raz pierwszy nasza rodzina powiększy się o dwa miejsca: kino Muranów w Warszawie i Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Młodzi widzowie z całej Europy, w tym jurorzy zgromadzeni w Kinie Nowe Horyzonty, tego samego dnia pełnić będą rolę profesjonalnego jury i głosować na zwycięzcę tuż po projekcjach konkursowych filmów wybranych przez Europejską Akademię Filmową. W prawdziwie europejskim głosowaniu, młodzi jurorzy przekażą swój werdykt na żywo do Erfurtu (Niemcy) za pośrednictwem wideokonferencji, gdzie zostanie ogłoszony zwycięzca podczas ceremonii wręczania nagród transmitowanej na żywo za pośrednictwem strony internetowej. Na stronie tej można zapoznać się również ze szczegółowymi informacjami o nominowanych filmach i uczestniczących miastach. Między seansami młodzi widzowie wezmą udział w profesjonalnych warsztatach filmowych prowadzonych przez gości specjalnych.

 

Wśród tegorocznych nominowanych filmów znalazły się:

GOODBYE BERLIN 
TSCHICK, reżyseria: Fatih Akin, Niemcy, fabuła

Podczas gdy matka przebywa na odwyku, a ojciec jest w "podróży służbowej" ze swoją asystentką, 14-letni outsider Maik spędza wakacje znudzony i samotny w willi swoich rodziców. Nieoczekiwanie pojawia się zbuntowany nastolatek Tschick. To rosyjski imigrant i wyrzutek, który kradnie samochód i decyduje się wyruszyć z Berlina w podróż, zabierając ze sobą Maika. Tak rozpoczyna się, pełna dzikich przygód, podróż życia chłopców - wspólnie spędzony czas, którego Maik i Tschick nigdy nie zapomną.

While his mother is in rehab and his father is on a „business trip“ with his assistant, 14-year-old outsider Maik is spending the summer holidays bored and alone at his parents‘ villa, when rebellious teenager Tschick appears. Tschick, a Russian immigrant and an outcast, steals a car and decides to set off on a journey away from Berlin with Maik tagging along for the ride. So begins a wild adventure where the two experience the trip of a lifetime and share a summer they will never forget.

THE GIRL DOWN LOCH ÄNZI
DAS MÄDCHEN VOM ÄNZILOCH, reżyseria: Alice Schmid, Szwajcaria, dokument

>Dla dwunastoletniej Laury, mieszkającej w pięknej górskiej okolicy w Szwajcarii, zbliżające lato okaże się przełomowe. Jako jedyna córka w mrukliwej rodzinie rolników, Laura zaczyna obsesyjnie interesować się legendami dotyczącymi wąwozu znajdującego się w okolicy - miejsca, do którego nikt nie odważy się wejść. Gdy do pomocy na farmie przyjeżdża chłopiec z miasta, Laura wreszcie ma z kim dzielić się swoimi fantazjami i lękami. Po jego wyjeździe dziewczynka zdobywa się na odwagę, by stawić czoła sekretom, jakie skrywa tajemnicze miejsce. To portret dziewczynki niedocenianej przez otoczenie, zarysowany w chłodny, rzeczowy sposób.

The pivotal summer for 12-year-old Laura, who lives in a beautiful remote area in the Swiss mountains. As the only daughter in a taciturn family of farmers and mostly left to her own, she becomes obsessed with the legends told about a gorge in the area where no one dares to go. When a boy from town arrives to help on the farm she finally has a friend to share her fears and fantasies with. After he has left she takes the courage to explore the mysterious place all by herself. The portrait of a girl underestimated by all, filmed in a close unsentimental way.

MY LIFE AS A ZUCCHINI
MA VIE DE COURGETTE, reżyseria: Claude Barras, Szwajcaria/ Francja, animacja

Kabaczek to intrygujące przezwisko dziewięcioletniego chłopca, którego wyjątkowa historia zdaje się być zarazem historią bardzo uniwersalną. Po nagłej śmierci matki, Kabaczek zaprzyjaźnia się z życzliwym policjantem Raymondem. Nowy przyjaciel towarzyszy chłopcu w sytuacji, gdy ten trafia do rodziny zastępczej i spotyka tam osieroconych rówieśników. Raymond wspiera Kabaczka, który zmaga się z problemami pojawiającymi się na drodze do odnalezienia własnego miejsca w nowym, niekiedy wrogim, środowisku. Za sprawą tej znajomości, oraz nowo poznanych przyjaciół, Kabaczek odnajduje w sobie ufność i miłość, by ostatecznie znaleźć nową kochającą rodzinę.

Courgette is an intriguing nickname for a 9-year-old boy. Although his unique story is surprisingly universal. After his mother‘s sudden death, Courgette is befriended by a kind police officer, Raymond, who accompanies Courgette to his new foster home filled with other orphans his age. Courgette struggles at first to find his place in this strange, at times hostile, environment. Yet with Raymond‘s help and his newfound friends, Courgette eventually learns to trust, find true love and at last a new family of his own.

 

Miasta, które wezmą udział w EFA Young Audience Award 2017:

AUSTRIA (Wiedeń), BELGIA (Bruksela), BOŚNIA I HERCEGOWINA (Sarajewo) BUŁGARIA (Sofia), CHORWACJA (Zagrzeb), REPUBLIKA CZESKA (Praga), DANIA (Aalborg), FINLANDIA (Helsinki), GRUZJA (Tbilisi), NIEMCY (Berlin & Erfurt), GRECJA (Ateny), WĘGRY (Budapeszt), IRLANDIA (Dublin), IZRAEL (Tel Aviv), WŁOCHY (Florencja, Rzym, Turyn), KOSOWO (Prizren), ŁOTWA (Ryga), LUKSEMBURG (Luksemburg), REPUBLIKA MACEDONII (Skopje), MALTA (Valletta), HOLANDIA (Amsterdam), POLSKA (Wrocław, Warszawa, Łódź), PORTUGALIA (Lizbona), RUMUNIA (Cluż-Napoka), SŁOWACJA (Bratysława), SŁOWENIA (Izola), HISZPANIA (Avilés, Barcelona, Sevilla), TURCJA (Istanbuł), WIELKA BRYTANIA (Londyn), UKRAINA (Kijów).

 

CO TO JEST EUROPEJSKA AKADEMIA FILMOWA?

Europejska Akademia Filmowa (w skrócie z j. ang. EFA) została założona w 1988 r. z inicjatywy szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana, który był jej pierwszym prezesem. Dzisiaj zrzesza ponad 2 800 filmowców z całej Europy - reżyserów, producentów, aktorów i aktorki, kinematografów, scenarzystów, montażystów, scenografów i inne osoby zawodowo związane z filmem. Każdego roku EFA przyznaje prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe dla najlepszych filmów europejskich.

 

CO TO JEST NAGRODA MŁODEJ PUBLICZNOŚCI?

Myśląc o młodych widzach i mając na celu upowszechnianie sztuki filmowej wśród nastolatków Europejska Akademia Filmowa stworzyła w 2012 roku nową nagrodę - Młodej Publiczności. Nagroda co roku przyznawana jest w Dniu Filmu Młodego Widza, w pierwszą lub drugą niedzielę maja. Impreza, która ma zaledwie pięć edycji urosła do skali międzynarodowego prestiżowego wydarzenia, zapraszając młodzież z całej Europy do udziału w roli profesjonalnego Jury. To wyjątek na skalę światową.

 

KTO NOMINUJE FILMY?

O nominacji decyduje zespół ekspertów specjalizujących się w kinie dla młodej publiczności. Eksperci oglądają filmy przeznaczone dla 12-14-latków i decydują, które z nich otrzymają nominację.

 

KTO GŁOSUJE NA ZWYCIĘZCĘ?

Wszyscy młodzi widzowie z 29 krajów, biorący udział w wydarzeniu, pełnią rolę Jury i głosują na zwycięski film. Zwycięzca zostaje ogłoszony tego samego dnia w Erfurcie (Niemcy) i otrzymuje statuetkę Europejskiej Nagrody Filmowej - zaś uroczystość wręczenia transmitowana jest na żywo za pośrednictwem strony internetowej http://yaa.europeanfilmawards.eu/

 

SKĄD POCHODZI STATUETKA?

Statuetkę stanowi srebrna figurka kobiety odzianej w suknię z gwiazdami. Pochodzi z Londynu, gdzie brytyjski jubiler i projektant, Theo Fennel, każdego roku wytwarza statuetki dla wszystkich zwycięzców. Statuetka ma 26 cm wysokości i waży 2 kg.

 

ORGANIZATORZY

European Film Academy

European Film Awards

EFA Productions

Mitteldeutche Medienförderung MDM

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Kino Nowe Horyzonty


Koordynatorka projektu:

Beata Marciniak
+48 608 613 754
beata.marciniak@nowehoryzonty.pl
www.kinonh.pl

http://yaa.europeanfilmawards.eu

zwiastun

17. Tydzień Kina Hiszpańskiego: Musimy porozmawiać 
17. Tydzień Kina Hiszpańskiego
David Serrano, Hiszpania 2016
17. Tydzień Kina Hiszpańskiego: Truman 
17. Tydzień Kina Hiszpańskiego
Cesc Gay, Hiszpania, Argentyna 2015
Azyl 
Niki Caro, USA 2017
Captain Fantastic 
Matt Ross, USA 2016
Gold 
Stephen Gaghan, USA 2016
Kong: Wyspa Czaszki 
Jordan Vogt-Roberts, USA 2017
Life 
Daniel Espinosa, USA 2017
Logan: Wolverine 
James Mangold, USA 2017
Milczenie 
Martin Scorsese, USA, Tajwan, Meksyk 2016
Mr. Gaga 
Tomer Heymann, Izrael, Szwecja, Niemcy, Holandia 2015
Ostatnie dni miasta 
Tamer El Said, Egipt, Niemcy, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie  2016
Personal Shopper 
Olivier Assayas, Francja 2016
Sonia 
Catti Edfeldt, Lena Hanno, Szwecja 2016
Śmierć Ludwika XIV 
Albert Serra, Francja, Hiszpania, Portugalia  2016
Światło i cień 
Yeşim Ustaoğlu, Turcja, Niemcy, Polska, Francja 2016
Toni Erdmann 
Maren Ade, Niemcy 2016
Zwariować ze szczęścia 
Paolo Virzì, Włochy, Francja 2016
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.