Wydarzenia
 
Plantacja | Nowe Horyzonty - instalacja Alicji Patanowskiej

16 grudnia 2016 - 10 lutego 2017

wstęp wolny

skup szklanek: 16-19 grudnia 2016
prace wykończeniowe i udostępnienie Plantacji: 20 grudnia 2016 
Przytul roślinę: 10 lutego 2016

Kino to coś więcej niż miejsce, w którym prezentowane są filmy. Dlatego postanowiliśmy z widzami zbudować coś, co będzie oddawać ducha tej tajemniczej wspólnoty - ludzi o różnych wyznaniach, potrzebach i aspiracjach, zebranych w jednej przestrzeni w podobnym celu. Jesienią tego roku zaprosimy ich do wspólnego działania - razem zbudujemy instalację Plantacja. Nowe Horyzonty, która wyrośnie w przestrzeni kawiarni kina.

Autorka projektu, Alicja Patanowska, zajmuje się porcelaną, która w jej rękach staje się medium do wyrażania uczuć oraz krytycznej refleksji nad ludzkimi potrzebami oraz eskalacją konsumpcji. Czujna miłośniczka kina, w jego fizycznej przestrzeni dostrzegła wspólnotę oraz jej kulturotwórczy potencjał.

Plantacja to projekt, który artystka rozwija od 2014 roku. Jego początki wiążą się z obserwacją nocnego życia Londynu, w którym Patanowska studiowała. Podczas porannych spacerów zbierała porzucone podczas imprez szkło. Z czasem znalazła dla niego alternatywne zastosowanie. Połączyła je z porcelanowymi formami i posadziła w nich rośliny, każdego dnia obserwując wzrastające korzenie i liście.

Każda prawdziwa relacja potrzebuje czasu, ale też pełnego zaangażowania ze wszystkich stron. Jesteśmy ciekawi, czy uda się nam z widzami zbudować wspólną plantację i czy wszyscy po równi wezmą za nią odpowiedzialność. Będzie to próba odwrócenia tego, co na co dzień zachodzi w ciemnej sali kinowej, gdzie spora grupa widzów wspólne, lecz biernie uczestniczy w jednym wydarzeniu. Nowe Horyzonty. Plantacja powstanie tylko w wyniku świadomej współpracy widzów.

Aranżację Plantacji zaprojektował Szymon Hanczar, odwołując się do typologii altany, miejsca wypoczynku i kontemplacji natury. Jej szkielet przypomina też układ funkcjonalny szklarni, w której przygotowuje się rośliny do wzrostu i ich dalszych rozsadów.

Po zakończeniu eksperymentu rośliny zostaną zaadoptowane przez widzów. Część kolekcji zostanie w kinie, a jej prezentacji będzie towarzyszyć projekcja dokumentacji działania.

Zapraszamy do udziału widzów! Jak się włączyć?

Dostarcz nam szklankę do części pojedynczego modułu "plantacji".

Przynieś pestkę albo nasiono.

Wolontaryjnie zaopiekuj się roślinką.

Pielęgnuj za każdym razem, gdy nas odwiedzisz.

Weź udział w dokumentacji wideo.

Adoptuj roślinę wraz z modułem "plantacji".

Wykonanie porcelanowej formy wraz z informacją o projekcie i numerem seryjnym zlecamy Fabryce Portelany Kristoff.

Kuratorka: Katarzyna Roj
Architekt: Szymon Hanczar
Projekty graficzne: Karolina Wiśniewska
Fotosy: Michał Kielan
Wideo: Łukasz Hajduk
Produkcja: Kino Howe Horyzonty
Dyrektorka: Katarzyna Hańć

rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.