repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
na planie "Ósmego dnia tygodnia", fot. Studio Filmowe Kadr/Filmoteka Narodowa

Wspomnienie o Zbigniewie Cybulskim - w rocznicę śmierci aktora

Zbigniew Cybulski - utalentowany aktor, niebanalna osobowość. Nie ukończył studiów na Wydziale Konsularnym krakowskiej Szkoły Handlowej i na Wydziale Dziennikarstwa UJ. Pracował w gdańskich teatrach: Wybrzeże (1953-55), Bim - Bom (1954-60, także kier. art.), Wybrzeże (1958-60), oraz w teatrach warszawskich: Wagabunda (1960), Ateneum (1960-63). Jego wybitne role filmowe, szczególnie ta z Popiołu i diamentu, sprawiły, że, jako pierwszy po wojnie uzyskał status "gwiazdy" i aktora kultowego. Jego pamięci poświęcono filmy: Wszystko na sprzedaż i Zbyszek. 8 stycznia 1997, w 30. rocznicę jego śmierci, na peronie 3 wrocławskiego dworca, w miejscu gdzie zginął, Andrzej Wajda odsłonił pamiątkową tablicę.

cena biletu na jeden seans: 13 zł

8 stycznia w 49. rocznicę śmierci Zbigniewa Cybulskiego zapraszamy na specjalne pokazy filmów:

8 stycznia, piątek, godz. 19.00

Ósmy dzień tygodnia

reż. Aleksander Ford / Polska 1958 / 83’
obsada: Sonia Ziemann, Zbigniew Cybulski, Barbara Połomska, Ilse Steppat, Emil Karewicz, Tadeusz Łomnicki

Leżał na cenzorskiej półce aż 25 lat. To rekord w polskiej, a może i światowej kinematografii. Kanwą scenariusza filmu stało się opowiadanie Marka Hłaski. Zanim pojawił się na ekranach, obrósł legendą. Przyczynił się do tego przede wszystkim mit Hłaski, czołowego reprezentanta "czarnej" literatury, która doszła w Polsce do głosu w połowie lat pięćdziesiątych. Pisarz ten, dla wielu do dziś kultowy, portretował w swych utworach świat głęboko zdemoralizowany, przeżarty cynizmem i pogardą dla wartości takich jak miłość, wierność, przyjaźń. 

Akcja filmu toczy się w Warszawie u schyłku lat pięćdziesiątych. Piotr i Agnieszka kochają się, lecz nie mogą znaleźć spokojnego kąta, żeby choć przez chwilę pobyć sam na sam. On nie ma dachu nad głową, ona zaś mieszka w małym, obskurnym mieszkanku z rodzicami, bratem alkoholikiem i sublokatorem. Piotr robi co może, by znaleźć dla siebie i dziewczyny jakieś lokum. Jego rozliczne starania kończą się klęskami, co stopniowo załamuje Agnieszkę. Wreszcie szczęście się doń uśmiecha, lecz jest to uśmiech szyderczy. Jego ukochana bowiem oddaje się przygodnie spotkanemu dziennikarzowi.

8 stycznia, piątek, godz. 21.00

Wszystko na sprzedaż

reż. Andrzej Wajda / Polska 1968 / 94’
obsada: Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Andrzej Łapicki, Daniel Olbryski, Wiesław Dymny

Film miał być swoistym rozrachunkiem z przeszłością - z przyjaźnią, jaka łączyła Wajdę i Cybulskiego. Zbyszek wystąpił tylko trzykrotnie w filmach Wajdy - były to Popiół i diament, Pokolenie i Niewinni czarodzieje. Ale reżyser snuł plany kolejnych filmów z udziałem tego aktora. Jego śmierć była wstrząsem - "w nocy zadzwonił Polański z wiadomością, że Zbyszek nie żyje. Poczułem się nagle jak autor pozbawiony swego bohatera. Pomyślałem, że mimo wszystko trzeba zrobić film właśnie o człowieku takim jak on; tak fascynującym, chociaż przestał istnieć". Ale śmierć Zbigniewa Cybulskiego była tylko jednym z motywów realizacji tego filmu. Nietrudno na ekranie dostrzec co prawda wiele faktów z życia Cybulskiego, ale nie jest to film o nim. Jest to - jak mówił Andrzej Wajda - opowieść o ludziach, którzy robią filmy - reżyserach, aktorach, asystentach, pomocnikach. Występujący w Wszystko na sprzedaż Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska czy Daniel Olbrychski grają samych siebie, występują pod własnymi imionami, mówią swoje teksty. Filmowa fikcja miesza się tu z rzeczywistością. Tytułowa "sprzedaż" to odkrywanie swoich myśli, uczuć, wrażeń - swoisty rachunek sumienia.

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!